Skocz do zawartości

Mgławica Hantle (M27)


xBA

Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica Hantle
107 klatek po 30s

Newton 150/750 na EQ3-2 z napędem (napęd kolegi który tym razem nie był z nami)
ISO 3200 Canon EOS 750D (dalszego kuzyna z którym robiłem zdjęcia)

W porównaniu do wrzucanych tutaj zdjęć to kompletna amatorszczyzna ale trudno . :D
Czekam na opinie i może jakieś porady :)hantle.thumb.jpg.99d0cf27bb24e1442d588de4ce6da074.jpg

Edytowane przez xBA
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam teraz stacka bo obrabiałem u wcześniej wspomnianego kuzyna i został na jego komputerze ;) A do tego wyjechał więc dostane go pewnie dopiero w poniedziałek i mógłbym jeszcze raz spróbować obrobić. :D Przesłałem sobie na dysk google gotowe zdjęcie a o stacku nie pomyślałem no i na razie
 nic nie zrobie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, xBA napisał:

Photoshopem nie dysponuje :D Obrabiam w PixInsight LE. Także jakieś tipy do tego programu mile widziane :D 

Zajrzyj na sąsiednie forum. Tam jest masa materiałów o PixCore - czyli płatnej wersji ale dużo możesz się dowiedzieć i niektóre funkcje są bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop jak najbardziej się nadaje, jedyna inwestycja to dobra kolimacja. A montaż? Hmm... jedyna informacja jaką podałeś to to, że napęd kolegi, więc trudno się odnieść czy nie wymaga inwestycji. Ale patrząc na zdjęcie to chyba się nadaje, z tym, że znowu trudno ocenić jakość prowadzenia, bo nie podałeś długości czasu naświetlania poszczególnych klatek.

Jeśli chcesz otrzymać bardziej wiarygodną informację musisz podać więcej danych odnośnie setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zainwestuj swój czas w naukę obróbki. Jak już ten problem w miarę ogarniesz to zobaczysz jak na dłoni niedoskonałości sprzętu i wtedy podejmij decyzję w co i ile zainwestować. EQ-3-2 to trochę za słaby wierzchowiec do tej tuby. Jeśli chcesz przy tej optyce pozostać to pełną satysfakcję da ci montaż klasy HEQ5. Jeśli chcesz przy tym montażu pozostać to pomyśl o teleobiektywie 200 -300 mm max, ewentualnie o małym APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że HEQ5 kosztuje kupę kasy. A czy próbowanie autoguidingu na EQ3-2 przez przerobienie pilota na dwie osie (widziałem post o tym na forum) ma jakiś sens czy to strata pieniędzy? Pytam tak na przyszłość i z ciekawości bo w najbliższym czasie nie planuje inwestować w sprzęt astro (zbiera się na co innego).

55 minut temu, Grzędziel napisał:

Przede wszystkim zainwestuj swój czas w naukę obróbki.

Także ćwiczenie obróbki :D Astrowizja to dobra okazja do tego ;) 

Edytowane przez xBA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoczko, jeszcze powiem że trzeba go mocno przyciąć bo podczas focenia zmieniał się kadr ale nie na tyle żeby mgławica doszła do krawędzi, poprawiałem tylko raz. Dlatego zwłaszcza po lewej i u góry będzie ciemniejsza część. W końcu to bez guidingu i wszystko powolutku ucieka. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, xBA napisał:

Spoczko, jeszcze powiem że trzeba go mocno przyciąć bo podczas focenia zmieniał się kadr ale nie na tyle żeby mgławica doszła do krawędzi, poprawiałem tylko raz. Dlatego zwłaszcza po lewej i u góry będzie ciemniejsza część. W końcu to bez guidingu i wszystko powolutku ucieka. ;)

spoko wszystko rozumiem

ja póki co foce z newtonem 150/750 na  Eq3-2 z prowadzeniem i Eosem 1000d - więc wiem jak to jest jak obraz trochę ucieka;) - bo gwiazda północna ustawiana na "oko" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, xBA napisał:

u mnie nawet bez lunetki :D 

no to przybij piątkę ja to zerkam w ten otwór gdzie ma się znajdować lunetka i staram się tę gwiazdę wycelować  mniej więcej w środku:) hehe

 

Ale już na jesień w Astrobazie będzie sprzęt dużo lepszy od tego co teraz mamy:)

Tylko będzie teraz trzeba się godzinami szkolić, by umieć uruchomić taki zestaw hehe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

no to przybij piątkę ja to zerkam w ten otwór gdzie ma się znajdować lunetka i staram się tę gwiazdę wycelować  mniej więcej w środku:) hehe

Właśnie tak tylko ja robie żeby nie była do końca w środku, tylko troche na lewo, ale właśnie sobie uświadomiłem że przecież nie zawsze będzie na lewo :D przydała by się jednak ta lunetka ale jak nie ma to trzeba sobie jakoś radzić ;) To skoro masz podobny setup to moge zobaczyć gdzieś twoje zdjęcia Romek? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, xBA napisał:

Właśnie tak tylko ja robie żeby nie była do końca w środku, tylko troche na lewo, ale właśnie sobie uświadomiłem że przecież nie zawsze będzie na lewo :D przydała by się jednak ta lunetka ale jak nie ma to trzeba sobie jakoś radzić ;) To skoro masz podobny setup to moge zobaczyć gdzieś twoje zdjęcia Romek? :D 

Póki co tyle mi się udało. Na jednych są lepsze gwiazdki na innych słabsze itd...

Jak Księżyc się schowa to planuje M31 teraz.

M27_45p.png

M42_221_dark_1.png

M57_19.06.17.png

M45_1.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, xBA napisał:

Fajnie, że się podobają - najbardziej zadowolony jestem z tego mojego Oriona - takie subiektywne odczucie, że to moja najlepsza fotka z tego setupu:)

ja jakoś nie mogłem trafić na M81/82 i M101 -tak samo chciałem złapać M51 i też dupa...

 

A te Twoje fotki to spoko - w szczególności te co wymieniłem, którym mi się nie udało złapać:)

Musimy trenować trenować i jeszcze raz trenować obróbkę hehe

Na szczęście jest tutaj wielu kolegów co z chęcią pomagają.

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.