Skocz do zawartości
UyScuti

Wielki Wybuch Wszystkiego

Rekomendowane odpowiedzi

UyScuti    3

Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest Mi obce. Patrzę się w niebo i myślę co jest dalej, zaglądając w przeszłośc. 

Na podstawie własnych obserwacji i  ogólnodostępnej wiedzy chciałbym rozpocząc dyskusję na temat Wielkiego Wybuchu i tego co go spowodowalo.

Ówczesne założenie mówi nam o powstaniu wielkiego wybuchu z czegoś bardzo małego. Isnieje coś takiego jak cząstka Plancka która jest opisana jako mikro czarna dziura. Ja zaś zakładam że cząstka ta jest odpowiedzią..

multi.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

To by się zgadzało. Definicja jednostek Plancka naklada sie co do definicji Wielkiego Wybuchu..  Jednakże nie jestem Astrofizykiem. Czekam na komentarze!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotrek Guzik    3700
12 minut temu, UyScuti napisał:

Isnieje coś takiego jak cząstka Plancka która jest opisana jako mikro czarna dziura.

Nie ma żadnego dowodu na istnienie czegoś takiego. Dlatego nie można pisać "istnieje cząstka Plancka".

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

A wikipedia i jednostki

Istnieje!! Jest to najmniejsza rzecz świata

HA

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Czastka plancka dla jasnosci pojawia sie i znika co trwa 0,26 jednostki czasu Plancka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotrek Guzik    3700

Wpis w wikipedii to nie jest dowód na istnienie czegoś. Zresztą nawet tam napisane jest że jest to cząstka hipotetyczna, czyli że tak naprawdę nie ma żadnego dowodu na jej istnienie.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
szuu    3663

wpis w wikipedii jest dowodem istnienia wikipedii :)

• Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Jednak sie zgodze z Wami po przemysleniach 

• Haha 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2863
Napisano (edytowane)

Ponieważ jesteś tu całkowicie nowy to ci powiem że uśmiech zamiast lajka też dodaje ci punkt reputacji więc jest to śmiech życzliwy, pozytyw.

Wracając do meritum. Jedną z potencjalnych hipotez jest że nasz wszechświat wziął się z punktu jak w geometrii (istniała taka osobliwość) i ona jest ... wątpliwa.

Pewien fizyk kwantowy z Wrocławia nadal pracujący naukowo powiedział mi kiedyś że nikt w fizyce na poważnie nie rozważa scenariusza, że  takie nic było na początku (o zerowej objętości).

Zatem Twoje intuicje nie są takie złe ale, moim zdaniem, to raczej nie była cząstka jak ją opisujesz tylko ... mocno sprasowana energio-materia (może ubita zapadnięciem się poprzedniego kosmosu?)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Dziękuje Panie Ekolog! Narzuciłem ten temat ponieważ od pewnego czasu głowię się nad tym i szczerze mówiąc nie mam z kim podyskutować. Kosmos z definicji i w praktyce bo się nigdy tego nie dowiemy..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2863
Napisano (edytowane)

Jest jeszcze wersja Hawkinga którą ja rozumiem tak. Była sobie pusta przestrzeń (cokolwiek to znaczy) ale, zgodnie z jej naturą, taka przestrzeń potrafi generować losowo pewne spektrum rzeczy i wygenerowała "zakłócenie" przestrzeni, które rozrosło się w nasz kawałek podłogi ups kosmosu.

O tyle jest ona intuicyjna, że udowodniono że w pustej przestrzeni pojawiają się i zwykle zaraz znikają pewne "cząstki" a można je "udowodnić" jak coś szybko przelatuje przez  przestrzeń. Takie ciało napotyka coś co na nie działa - kolokwialnie pisząc ma co zgarniać :o:)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Powiem Ci tak! Ciekawe.. Wielki zderzacz hadronow opisuje wlasnie te czastki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Hawking zas ostrzegal przed tym eksperymentem czy jak to nazwac ze taka malenka czarna dziurka z tego zderzacza sie rozrosnie i nas pozre

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Jeśli się nie jest Astrofizykiem a się tym nie interesujesz to nie ma sie pojecia na ten temat.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kjacek    143

Nie wydaje mi się, żeby to było takie trywialne.  

A ta pusta przestrzeń, to 'skąd' była :icon_cool:

Było coś 'przed'? :D

Z czego powstała pusta przestrzeń? 

A powstała, może zawsze była :ermm:? Itp itd. 

Inaczej mówiąc wydaje mi się, że poruszamy się tu trochę w warstwach SF/filozofii/fizyki/ludzkiej logiki. 

Hymm... Jak wielki zderzacz coś 'opisuje'?. 

A... Jednak Czarna Dziura nas pożre. Czyli jesteśmy w warstwie SF. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2863
Napisano (edytowane)
24 minuty temu, kjacek napisał:

Nie wydaje mi się, żeby to było takie trywialne.  

A ta pusta przestrzeń, to 'skąd' była :icon_cool:

Było coś 'przed'? :D

Z czego powstała pusta przestrzeń? 

A powstała, może zawsze była :ermm:? Itp itd. 

Inaczej mówiąc wydaje mi się, że poruszamy się tu trochę w warstwach SF/filozofii/fizyki/ludzkiej logiki. 

Czarna dziura z eksperymentów w zderzaczu nas nie pożre bo taka mała wyparuje zanim nas pożre! Ten temat katastrof jest zamknięty (w  fizyce).

a

skoro polemika dotyczy mojego postu to powiem tak

Oczywiście że generatywna pusta przestrzeń to też byt i można pytać czemu była i jak to rozgryźć jeśli zawsze.

I oczywiście można zgodzić się z hipotezą że coś z obszaru filozofii wszechświat wystartowało w stanie jakby ułożonym (o niezerowym rozmiarze).

Tylko to niewiele wnosi bo po pierwsze padnie pytanie skąd się wzięło to coś. Po drugie od momentu wielkiego wybuchu aż po powstanie ludzkiego mózgu i jego wybitnego niekiedy funkcjonowania wszystko wyjaśnialne jest na gruncie fizyki, chemii i biologii. Przypomnę, że detektując  fale magnetyczne z okolic mózgu w otwartej czaszce program komputerowy był wstanie odgadnąć niektóre słowa myślane przez człowieka, a z drugiej strony w innym eksperymencie silne pola magnetyczne koło głowy powodowały że ludzie stawali się mniej moralni.

Linki dawałem już  na forum. Dlatego fizyków w pewnym sensie może nie interesować filozofia bo są obiektami fizycznymi. 

Jeśli wszechświat został ustawiony i puszczony w ruch to nie ma nic złego w próbach fizyków wyobrażenia sobie i odgadnięcia czy jednak taki stan początkowy nie mógł (choć teoretycznie) jednak wynikać z przeszłego stanu itd itd. Teoretyzowanie jest piękne :)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
UyScuti    3

Taka mała!! Ja jestem człowiekiem który uważa że rozmiar nie ma znaczenia..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Konuz    3

Dajcie spokój, przecież prawie od samego początku było widać, że to troll jest ;)

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta