Skocz do zawartości

Star Adventurer, wadliwa sztuka ?! test PE


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jakieś 2 miesiące temu zakupiłem Adventurera (zestaw), celem było skrócenie czasu operacyjnego (przesiadka z EQ3-2).

Po kilku dniach miałem zestawik u siebie, przygotowałem statyw aluminiowy (EQ2) ze stabilną przejściówką na gwint 3/8 którą otrzymałem od kolegi Maro21 (wielkie dzięki Marku!!!). Całość wyglądała bardzo solidnie i po odczekaniu 8 dni, podczas których padało, wziąłem się za testy.

Najpierw podpiąłem na L-ce Canona 450d z Jupiterem 135mm. Wynik tragiczny, niby montaż trzyma polarną ale uzysk to 60% bez czepiania się, a tak naprawdę będąc wymagającym to około 40-45%.

Pierwsza reakcja : "Co k****!!!" 

No ale nic, może to przypadek, jedziemy jeszcze raz, tym razem po 4-rech godzinach czytania na forach PL i EN co mogłem spierniczyć. Do tego wyważenie zestawu w domu i lecimy, to pewno moja wina i teraz będzie dobrze.

.

.

.

Niestety, kolejna porażka uzysk 45%, tym razem byłem wymagający. Nie chce pisac co wtedy myślałem i mówiłem bo tylu gwiazdek nawet na niebie nie ma, co bym musiał tutaj nawstawiać.

No nic, sprzęt musi wrócić do sklepu ale muszę to jakoś ładnie opisać, a więc przygotowałem amatorski test PE z Canonem 450d i Tairem 3S (300mm):

 

Test błędu okresowego (PE) przeprowadzony został przy pomocy aparatu Canon 450d z obiektywem stało ogniskowym Tair 3s 300mm. Całość była posadzona na statywie astronomicznym LT1 z podkładką drewnianą pod klin która zapobiegała jego okręcaniu (na samym metalowym siodle podobno potrafi się okręcać przy ustawianiu kadru).

Waga zestawu:

- Aparat 550g

- Obiektyw 1600g

- Wężyk spustowy na haczyku, ale mógł dołożyć 50g

Razem 2200g

                Całość wyważona przed powieszeniem na głowicy Adventurera (wyważanie na pochylni i miejsce równowagi oznaczone taśmą). Wyważanie zostało oczywiście sprawdzone też na montażu, ale nie wymagało korekcji. Z resztą „ciasno” chodząca oś RA nie pozwala na prawidłowe wyważenie bezpośrednio na głowicy.

Lunetka była wyjustowana, nie wymagała poprawy, siedziała zgodnie z osią głowicy natomiast koło dat się nie schodziło prawidłowo, ale nie miało to żadnego znaczenia przy ustawianiu bieguna.

Po ustawieniu polarnej z pomocą programy Simple Astro Tool, rozjechałem polarną o około 5 stopni, raz lekko po skosie, raz tylko w azymucie (widać różnicę na zdjęciach).

Jedno zdjęcie to około 20 minut, drugie to już ponad 30 minut (planowane było 40 ale obiektyw lekko zaparował i przerwałem test, zaparowanie widać zdjęciu – mniej wyraźna linia). Oba zdjęcia były wystarczające do określenia PE, metodą ręczną, czyli graficznie wyznaczając amplitudę, zliczając pixele i mnożącz je przez rozdzielczość układu canon450d i obiektywu Tair3s (72/300mm) która wynosi 3,57”/pixel.

Z poniższego pomiaru wynika że ilość pixeli między wartościami szczytowymi to średnio 33, przemnożona przez rozdzielczość zestawu 3,57 daje błąd rzędu 117”. 

 

Odesłałem wszystko łądnie opisane do sklepu, sprzedawca zadał jeszcze kilka pytań i po około 2ch tygodniach otrzymałem odpowieć że : "dystrybutor uznał zasadność zgłoszenia" i otrzymałem zwrot pełnej kwoty na konto. 

Trochę mi to krwii napsuło i zrezygnowałem z kupna "szybkiego" montażu. Zaznaczę że sklep w którym kupiłem montaż zachował OK i nie "olał" sprawy, chociaż był dociekliwy :)

1.JPG

2.JPG

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One niestety działają jak chcą i są niepowtarzalne. mój ma PE rzędu 70''. Do testów zawsze wysyłai te lepsze sztuki z PE ok 20 i pewnie działały lepiej.

Druga rzecz to śrubka regulacjo docisku slimaka. Ma to wpływ na kształt i wielkość PE. Ale generalnie powyzej 100 mm to raczej bez guidingu się nie obejdzie.

 

Jak się pytałem o SkyGuider Ioptrona to tez niestety nie specyfikują PE. jak rozbierzesz obudowę do SW SA to generalnie masz tam tak beznadziejna przekładnię zębatą że szkoda gadać. muszę kiedyś sprawdzić czy PE nie wynika z samego błędu tej przekładni, który jest większy od błędu slimaka

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na prawdę ktokolwiek kupując montażyk za 1k zl myśli że pociągnie on bez problemu 200mm +dslr? 

Bez problemu = ok 5min całkowitego błędu nie wykraczajacego poza pixel bez guidingu.

Jak dla mnie mobilna, "szykba" skala w polu to lustrzanka + obiektyw <100mm. Niestety :-(

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tayson napisał:

Czy na prawdę ktokolwiek kupując montażyk za 1k zl myśli że pociągnie on bez problemu 200mm +dslr? 

Bez problemu = ok 5min całkowitego błędu nie wykraczajacego poza pixel bez guidingu.

Jak dla mnie mobilna, "szykba" skala w polu to lustrzanka + obiektyw <100mm. Niestety :-(

 

Nikt tu nie mówi o 5-ciu minutach, to co chciałem osiągnąć to 60-90s bez guidingu i to przy 135mm nie 200+. Nie wiem w ogóle skąd ten pomysł 5-ciu min. bo nic takiego nie sugerowałem... chyba myślimy w innych kategoriach. 

 1,5 tys. zł mimo tego że nie jest to "astronomiczna" kwota to nadal trzeba na nią zapracować i nawet gdybym miał miliony na koncie to nie zostawiłbym tego, chociażby po to by nie "rozpuszczać" producentów  :) 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Czy na prawdę ktokolwiek kupując montażyk za 1k zl myśli że pociągnie on bez problemu 200mm +dslr? 

Bez problemu = ok 5min całkowitego błędu nie wykraczajacego poza pixel bez guidingu.

Jak dla mnie mobilna, "szykba" skala w polu to lustrzanka + obiektyw <100mm. Niestety :-(

 

Fastron da radę, jeśli go dobrze ustawisz na Polarną. 

Nikt tutaj nie oczekuje cudów, ale PE komercyjnego produktu nawet za 1000zł powinno być choć trochę lepsze od samoróbki za 100zł.

Tymczasem jeszcze nie widziałem w tej kategorii choćby zbliżonych osiągów do Fastrona, pierwszy w szeregu AstroTrac za 2700zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.