Skocz do zawartości

Orion Ultrablock 2" a Canon unmod


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam parę pytań dotyczących filtru https://www.astroshop.pl/orion-filtr-ultrablock-2-/p,14442. Nie znalazłem zbyt wiele informacji na jego temat jak chodzi o astrofoto. Otóż mam do niego dostęp ale jako, że pogodę ciężko ostatnio uświadczyć każda ładna noc się liczy. I tu pojawia się pierwsze pytanie - czy robić zdjęcia niemodyfikowanym Canonem 600D z tym filtrem? LP ze względu na bliskie sąsiedztwo szklarni jest duże a jak na razie nie bardzo mam możliwość szukania ciemnej miejscówki... Kiedyś z ciekawości założyłem go podczas ustawiania kadru na M17. Klatka wyszła mocno niebieska/zielona jednak mgławica była ładnie odcięta od tła. O ile dobrze pamiętam lepiej niż bez filtru. I tu pojawia się pytanie nr 2 - jest możliwość naprawy koloru? Jeśli tak to w jaki sposób? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klikając na link podane jest pasmo filtra. Co blokuje, a co przepuszcza.  Jak widzisz przepuszcza on barwę zielona, morska, coś ala niebieski. Reszta wycieta.  Można go traktować coś ala filtr NB z szerokim jak na filtry NB zakresem,ale na tyle waskim, że znacznie miweluje LP. 

Jest bardzo podobny do tego. 

Screenshot_20171221-233239.thumb.png.951fed58124bf26ec070f7ab95d3dd7f.png

 

Mod Canona nic tu nie da, ponieważ mod rozszerza spektrum w i tak wyciętym przez filtr zakresie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi nawet o mod Canona - tego się podejmować i tak nie będę ;) Jeśli przyjdzie co do czego to i tak wolałbym chłodzoną kamerkę kupić ale do tego jeszcze kawałek czasu :PZatem w moim wypadku filtr jedynie do obserwacji. A tak czysto teoretycznie - może być traktowany jako filtr OIII do palety HST czy spektrum zbyt szerokie i zepsuje efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie obejmuje ani Halpha ani tym bardziej SII to wydaje mi się, że spokojnie można to traktować jako "poszerzony" OIII, choć pewnie nie z takim super kontrastem, jak węższy filtr. Być może fakt, że dodatkowo łapie się CN pozwoli ukazać jakieś dodatkowe szczegóły w mgławicach, ale to raczej jest kometarna linia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion UB to filtr monochromatyczny, więc nie ma możliwości naprawy koloru.

Przepuszcza trzy najważniejsze w obserwacjach wizualnych linie widmowe - OIII (501 oraz 496 nm) oraz H-beta (486 nm).

Do fotografii za pomocą kamery kolorowej dużo lepszy byłby filtr UHC, przepuszczający również linie widmowe H-alfa i NII, np. Astronomik UHC, bądź DGM NPB.  Z tego względu że dla większości mgławic emisyjnych, promieniowanie z linii H-alfa + NII jest dużo mocniejsze niż OIII + H-beta.

Oriona UB raczej nie można użyć do utworzenia palety HST. Po pierwsze to filtr wizualny, więc raczej da odblaski, po drugie H-alfa i H-beta świecą z tego samego obszaru mgławicy, a chodzi o to, żeby to były zupełnie różne "kształty" emisyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marek_N napisał:

Przepuszcza trzy najważniejsze w obserwacjach wizualnych linie widmowe - OIII (501 oraz 496 nm) oraz H-beta (486 nm).

Warto wspomnieć że ludzkie oko rozróżnia najwięcej odcieni w okolicach zieleni. 

Słyszalem ze właśnie dlatego obraz w noktowizorach jest zielony. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.