Skocz do zawartości

M38


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

@kubamannieźle namieszales...

Już wcześniej byli Ci pisane że to szkiełko może być problematyczne do astro....

Zrob rachunek sumienia czy na pewno wszystkie złączki, redukcje, dystanse sa na 100 procent pewne, czy każdy gwint wkręcić się do końca w złączke. Twoj setup to nie jest zabawka plug&play.

Trzeba się na prawdę dobrze przyłożyć, aby wyniki były powalające in plus. 

 

Pokaż zdjęcie jak to wszystko wygląda (setup) głównie w okolicach koniec obiektywu - kamera. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie robię tego w stylu plug & play. De facto ciągle zmagam się z ustawieniami i do tej pory nie miałem w pełni satysfakcjonującej sesji ze względu na sprzęt właśnie. Ustawiam wszystko tak dobrze, jak tylko się da. Na polarną ustawiałem ponad godzinę by być perfect. Ostrzę teraz z pomocą narzędzia do ostrzenia z maską Bahtinova w APT, bardzo pomaga trafić w punkt. Męczę to szkło z dwóch powodów - po pierwsze łatwiej to opanować niż mojego Newtona, po drugie doskonale je znam, po trzecie (czyli z trzech powodów) jon Rista robi identycznym zestawem (również mont) mega fajne foty.

 

Gwiazdy nie sa idealne, ale sa to najlepsze jakie do tej pory uzyskałem punkty. Nie widzę nic po bokach, analiza CCDInspetor pokazuje pomiędzy 12 a 20%. Na L wyszło mi znacznie gorzej i chyba dlatego, że coś pojechało, ale i tak nie dałem Lki. Inna sprawa, że przy 30 sek pojechać to naprawdę nie wiem co się musi dziać, a PHD2 pokazywał mi błędy w okolicach 1,5 sekundy, przy skali 1,3 sek napiksel i 30 sek ekspozycji to naprawdę nie potrafię tego zrozumieć. Być może wiatr.. Nie jestem w stanie dobrze wykonać kalibracji w PHD, ale to zupełnie inna sprawa.

 

Wessel dał mi do myślenia z tymi darkami. SharpCap (kupiłem licencję pro) wygenerował mi w automacie master darka, ale to chyba kiszka jakaś. DSS miał cały czas problemy. Zrobiłem teraz nowe darki i zapuściłem DSSa od nowa. Udało się w innym trybie niż mediana (wcześniej tylko w medianie szlo cokolwiek uzyskać). Dalej bez L bo po pierwsze gwiazdy się robią większe, po drugie z jakiegoś powodu ciągle dodanie Lki obcina mi ilość gwiazd... tak wyszło. Tło coś robi w środku niedobrego, ale nie za bardzo.

 

Uwaga duże ! - pełna rozdzielczość.

 

M38_RGB_v3.jpg

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja to pełne LRGB by the way :)

Pomiar krzywizny pola ostrości to jedno, a pomiar aspect ( czyli stosunek dłuższej osi elipsy - obrazu gwiazdy- do krótszej) to drugie.

Poniżej masz swój kanał czerwony czyli zielony :) - kaszana niestety.

EDIT: powtórzę -flaty masz do kitu, stąd kłopoty z jednolitością tła.

aspect.jpgt

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

To że gwiazdy w L są większe to normalne!

OK, ale chciałem je utrzymać w ryzach, poza tym są trochę pojechane jak pisałem.

CCDinspector pokazuje mi dla nowych stacków (tych ze zdjęcia powyżej, o tamtych zapominam) aspect na 6% dla kanału zielonego (czyli zielonego tym razem ;) )

Niestety dla stacku na wykresie 3D widać wpływ braku flatów - pojawia się winieta

 

image.png.b2361a1315875c5793df801e2f808ab3.png

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Środek wypukły - brak ostrości. Jakby bylo ok, to środek idzie w dół, a boku ku górze. 

5a5f9f77356cc_Beznazwy-2.jpg.c2b9077e1bcb8540e6d37cd56c9731c7.jpg

tak wygląda sub

 

3 minuty temu, wessel napisał:

Jest mniej zła.

przynajmniej gwiazdy nie są wszystkie niebieskie:

crop 100%

5a5f9fb26132e_M38_RGB_v3-crop100.jpg.740ff0dc3f8d763a1023483d02d79b84.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może, lepiej tego się złożyć nie da. Dopasowane do piksela, kanał czerwony wyłazi spod spodu o mikrony i nie da się wcisnąć w punkt. Jeśli była rotacja - choć nie wiem skąd, to może coś  ucieknąć, ale z tym nie potrafiłbym sobie teraz poradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

No więc tak:

1. w opisie jest zamieniony filtr czerwony z zielonym

2. flaty masz do kitu

3. gwiazdki są zniekształcone - raczej w wyniku nieosiowości optyki, chociaż może są też delikatnie pojechane

I tak to wygląda. Obróbka zajęła mi 6 minut.

ttf5kkfWxBfk_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

kurcze Wessel nie wiem jak to robisz hehe:)

mnie sie nie udało:(

 

 

Bez nazwy-3_2.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, mam pytanie - naprawdę podoba Ci się taka wersja z popalonymi gwiazdami? W swojej postawiłem sobie za cel pokazanie gwiazd bez przepalenia, między innymi po to by pokazać więcej koloru. Pojechałeś tak mocno że wylazł szum z tła. Wessel nie popalił gwiazd ale też tło zaczęło świecić. Mi się to nie podoba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosisz kolego o pomoc, a krytykujesz gdy Ci pomagają. Nieładnie! 

 

Co to znaczy popalić gwiazdy? 

Co to znaczy świeci tlo? 

 

Mogę się założyć że nie sięgnąłes do linków, które były podane na początku wątku. Trochę wychodzi na to, że Ty jednak wiesz lepiej.... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Romek, mam pytanie - naprawdę podoba Ci się taka wersja z popalonymi gwiazdami? W swojej postawiłem sobie za cel pokazanie gwiazd bez przepalenia, między innymi po to by pokazać więcej koloru. Pojechałeś tak mocno że wylazł szum z tła. Wessel nie popalił gwiazd ale też tło zaczęło świecić. Mi się to nie podoba.

 

Podoba mi się to co zrobił Wessel z Twoim, zdjęciem - My się nawet nie zbliżyliśmy;)

Nie wiem - albo masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem albo nie wiem co z Tobą jest nie tak:)

Pisałem w Twoim wątku już ze dwa razy -  SŁABY JESTEM W OBRÓBCE ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

Prosisz kolego o pomoc, a krytykujesz gdy Ci pomagają. Nieładnie! 

 

Co to znaczy popalić gwiazdy? 

Co to znaczy świeci tlo? 

 

Mogę się założyć że nie sięgnąłes do linków, które były podane na początku wątku. Trochę wychodzi na to, że Ty jednak wiesz lepiej.... 

Tayson, jesteś jedną z kilku osób, które życzliwie doradzały mi tu na forum i naprawdę pomogły - cenię to sobie bardzo, ale Twój atak jest przykry.

Zakładaj się o co chcesz, każdy ma 1) swoje doświadczenie 2) swoje tempo przyswajania informacji, 3) swoje długoletnie przyzwyczajenia. Nie potrzebuję tutka by wiedzieć jak rozciągnąć levelami zdjęcie w PSie. Mimo, że dla niektórych ewidentnie jestem idiotą, to mam na koncie 7 autorskich wystaw i 30 lat doświadczenia w fotografii. Coś tam liznąłem temat. A i tak widziałem takich tutków z 15 na YT. Mnie się to co zrobił wessel nie podoba - nie dlatego że wiem lepiej, tylko tak po prostu. Najbardziej podobało by mi się pewnie coś po środku, z mniejszymi punktowymi gwiazdami, ale jaśniej.

 

Jeśli wyrażenie swojego, choćby błędnego zdania na forum we własnym wątku jest niedopuszczalne, to ja pasuję. 6 lat byłem moderatorem największego forum foto i naprawdę dobrze znam te klimaty. Nie podoba mi się, że jak się jest spoza towarzystwa, to trzeba tu płacić frycowe i z radością przyjmować nonszalanckie poklepywanie po ramieniu z komentarzem, ej ludku - poczytaj więcej - tylko ze zrozumieniem, albo - ty nie dałeś rady, ale ja dałem. brawo ja.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc :)

Pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby ktoś w ogóle chciał zerknąć na moje zmagania, to tu jest wersja opracowana inaczej. Wykorzystałem Pixa do zrobienia sztucznego flata według Twojego Tayson tutka z YT.

Kolory mniej mi się podobają niż wcześniej ale w końcu to lepiej świeci. LRGB.

 

M38_RGB_v4-s.jpg

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.