Skocz do zawartości

SkyLux - tuning wyciągu


mbu

Rekomendowane odpowiedzi

Poprawiłem trochę wyciąg mojego SkyLuxa. Częściowo opierałem się na opisie Markusa Langlotza (http://mitglied.lycos.de/ntlpages/optimus.htm).

 

Wewnątrz rury wyciągu znajduje się przesłona, która wg. producenta ma chyba zmniejszać odblaski od początkowej części rury wyciągu. Nietety zadania swojego nie spełnia, a dodatkowo skutecznie zmniejsza efektywną powierzchnię obiektywu.

przeslona.gif

żródło: Markus Langlotz

 

Przesłonę można bardzo łatwo wyjąć. Zostaje pusta rura, którą trzeba jakoś wyczernić. Na forum proponowano przeszlifowanie papierem ściernym. Ja wziąłem arkusz papieru ściernego o rozmiarach około 160 x 97 mm, pomalowałem go na czarno i wsunąłem do rury. Uwaga - papier przed malowaniem warto przeciągnąć klejącą stroną taśmy samoprzylepnej, żeby zebrać słabo trzymające się ziarenka.

 

wynik testu na lampie halogenowej:

wyczernienie.jpg

 

Mój SkyLux miał też spore luzy przy ostrzeniu - rura "kiwała" się na boki. Problem rozwiązałem wklejając do wyciągu dwa kawałki taśmy stosowanej przy zapięciach "na rzep".

wyciag.jpg

 

PS:

Przed chwilą testowałem SkyLuxa na jasnej latarni za oknem. Zero odbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mój SkyLux miał też spore luzy przy ostrzeniu - rura "kiwała" się na boki. Problem rozwiązałem wklejając do wyciągu dwa kawałki taśmy stosowanej przy zapięciach "na rzep".

Obrazek

 

PS:

Przed chwilą testowałem SkyLuxa na jasnej latarni za oknem. Zero odbić.

 

czemu tak blisko siebie :?: :roll:

 

dwa to już lepiej co 180*

 

a najlepiej 3 szt. co 120*

 

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że da się wytrzymać. Gdy dociskałem rurę wyciągu w kierunku zębatki, wyciąg "bujał się" na zębatce - zębatka, nawet luźno dokręcona, była osią obrotu. Być może winę za to ponosi zastosowany materiał dystansujący.

 

Jak tylko znajdę jakieś źródło teflonu, to przetestuję proponowane przez Ciebie rozwiązanie.

 

Dziękuję wszystkim za uwagi :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Za duży luz na zębstce prostoliniowej spowoduje przedwczesne jej zużycie lub nawet uszkodzenie poprzez wykruszenie przeskakujących ząbków napędowych, pamiętaj o tym i zredukuj luzy do minimum :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie wyraziłem się zbyt jasno. Wszystko skręciłem tak, że zębatka nie przeskakuje i ma niewielki luz, rzędu paru stopni obrotu. To naprawdę rozwiązanie tymczasowe, zanim nie zorientuję się, gdzie w okolicy mogę kupić podkładki teflonowe/PTFE. Na razie mam tylko teflonową taśmę do uszczelniania rur, ale nie o to tu chodzi przecież :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poprawiałem ostatnio wyciąg Optisana, znowu się jeden z pasków tekstylnych przetarł.

Zauważyłem że zewnętrzna tuleja Optisana jest zbieżna, (albo wewnętrzna rozbieżna ku wewnętrznemu końcowi wyciągu), w efekcie zastosowany dosyć cienki sztruksik (podobny do tego co był) znacznie zwiększył opory ruchu. Sfazowałem koniec wewnętrznej tulei, co trochę pomogło. Mam zamiar spróbować z teflonem jak dostanę stosowne kawałki. Właściwie tylko bardzo cienki teflonik tam się da wcisnąć. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus dzisiaj jest dobra pogoda /przynajmniej u mnie /. Moze dla testu sprawdz czy zobaczysz przerwe Cassiniego w pierscieniach Saturna . Powinna byc dobrze widoczna . Najwyzej ciągle ją widziałem do 15 s. Na ogół znika po 2-5 s. Pierwszy raz tak wyraźnie dopiero dzisiaj ją widziałem , a już chciałem poprawiać kolimację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem trochę obecne rozwiązanie. Wyciag trochę się giba, ale zębatka nie ma luzu. Na razie tak zostanie, do czasu aż nie znajdę teflonu.

 

Sztruks? Hmm, też dobry pomysł...

 

Fajnie że macie pogodę. Po dzisiejszej prognozie ICM myślałem, że ja też wreszcie na coś popatrzę. Chmur nie ma, ale mgliście się zrobiło. Polarną ledwo widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus dzisiaj jest dobra pogoda /przynajmniej u mnie /. Moze dla  testu sprawdz czy zobaczysz przerwe Cassiniego w pierscieniach Saturna . Powinna byc dobrze widoczna . Najwyzej ciągle ją widziałem do 15 s. Na ogół znika po 2-5 s. Pierwszy raz tak wyraźnie dopiero dzisiaj ją widziałem , a już chciałem poprawiać kolimację .

Nie ma dobrej pogody... Nie ma dobrej pogody... Nie ma dobrej pogody...

strona wschodnia od mojej domowej dostrzegalni to centrum Lublina, trudno tu o dobry seeing :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

Wpadl mi w lapki Skylux OTA. Wczesniej czytalem kilka watkow o tym, ze jest to sprzecik calkiem niezly w swojej klasie. Widzialem tez montaz skyluxowy i wygladal calkiem ladnie, mimo, ze mial niewielkie luzy. Uznalem, ze po rozebraniu doprowadzilbym go do stanu conajmniej takiego jak moj byly montaz od Optisana lub nawet lepszego. W zwiazku z tymi fktami kupilem sobie tube skyluxa i...

 

O kurde, ale syf! :blink: W moim egzemplazu wyciag byl juz tiuningowany. Dostal piekne wyczernienie i wyszarpano z niego przeslone. Ale ludzie. Toz wyciag od mojego Optisana byl mercedesem klasy A przy tym trabancie! Nic to, zabieram sie za generalny remont. Post ten pisze ku przestrodze i ku przemysleniu. Wydaje mi sie, ze zbyt zachwalany jest ten Skylux. Zbyt wielkie nadzieje czlowiek sobie robi po przeczytaniu recenzji na forach. Nie wiem, moze ja sie robie ortodoks, ale jak wyciag po wysunieciu na pelna dlugosc, nie jest w stanie zogniskowac plossla 12mm (brakuje ok 1 cm) i daje sie malym palcem odchylic o ok 5* od osi optycznej to to jest troche nie halo. Dam tu znac jak to naprawic/przerobic jak mi sie uda.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Kurde moze za ostro? No dobra to sprzet za 300 pln. Ale sie zdenerwowalem jak dotarlo do mnie ile pracy trza bedzie w niego wlozyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Nie wiem, moze ja sie robie ortodoks, ale jak wyciag po wysunieciu na pelna >dlugosc, nie jest w stanie zogniskowac plossla 12mm (brakuje ok 1 cm)

W moim nie ma tego typu problemów. Może ktoś przesadził z tunningiem, są tacy, którzy skracają wyciąg. Skrócenie może też rzutować na jego stabilność, a z tym nie jest najlepiej nawet bez skracania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.