Skocz do zawartości

POMÓŻCIE SZYBKO Z NEWTONEM!


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden gośc (WIESŁAW) w sąsiednim forum kupił w Londynie Newtona i pisze:

 

Wreszcie kupiłem ten wymarzony teleskop i od razu coś nie tak i proszę o radę.

W tej chwili nie ma księzyca (przynajmniej w Londynie) i nie mam jak sprawdzić ostrości obrazu, ale kiedy patrzę na obiekty w okolicy to równomiernie po obwodzie obrazu mam lekką nieostrość. Zmienia sie kiedy reguluję ostrość ale wtedy centrum jest lekko nieostre. Czy to sprawa regulacji optyki czy wada jakiejś części optycznej i której i czy to kwalifikuje teleskop do wymiany na nowy czy da się to wyregulować? Proszę o jak najszybszą odpowiedź, bo mam jeszcze trzy dni na sprawdzenie sprzętu. Reszta jest w jak najlepszym porządku tylko wnerwia ta obrączka nieostrości.

Jest to ASPEN 500/114. Ten nieostry brzeg sięga do ok 3 -5 mm szerokości. Trudno tak na oko wyczuć granicę ostrego i nieostrego pola, bo bardzo płynnie przechodzi jedno w drugie. Pytam o możliwości regulacji, bo jak zacznę wymieniać na inne egzemplarze to mogę dostać jeszcze gorsze. Problem znika jak założę przysłonę, czyli przykrywke z otworem średnicy ok 60 mm. Działa to jak przysłona w aparacie foto, ale maleje jasność (prawidłowo) i wydłuża się głębia ostrości więc obraz jest ostry na calej powierzchni, ale bez tej przysłony wystepuje ta wada.

 

Gość miał trzy dni na wymianę i bardzo prosi o radę.

To wygląda na krzywiznę pola. A może to kiepski okular a ten efekt krzywizny pola to złudzenie? Podpowiedzcie coś rodakowi z ASTRONOMII.PL

 

Pozdrawiam chętnych do pomocy! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągnąłem identyczny efekt w ploslu soligora 9 mm usunąłem tulejkę ograniczającą pole widzenia okularu . Powiększyło się o ok. 10 st , ale brzegi są nieostre . to samo będzie ,gdy okular po rozbiorce zle się posklada . Można nałożyc na teleskop przyslonę z 5-6 cm otworem w srodku i zobaczyć czy caly obraz zrobi się ostry . Jak tak to na pewno coś z lustrem .W/g mnie najprawdopodobniej to okular . Sparabolizować na dwa punkty ostrosci blisko siebie lustro to wielka sztuka .promienie z ogniska bliższego zaburzają obraz drugiego i i odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki że zwykle okulary, pomijam te za grubą kasę nigdy nie dają płaskich i nieskazitelnych obrazów po samie brzegi. Dystorsja, koma, aberracja chromatyczna zawsze będzie występować niezależnie od jakość obiektywu, a tu nawet nie ma informacji jakim okularem testy były robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też tak sądzę, ze okular kiepski albo lustro też ale gość pisze że jak przeostrzy to brzeg ma ostry tylko wtedy środek nieostry. Tak to by wyglądała krzywizna pola.

Ten jego sprzęt to jakiś tani Newton, prawdopodobnie ma okulary kiepskie a gość to opisuje niedokładnie.

Pisze żę zrobił przysłonę i wtedy ma ostry cały obraz.

 

On to wszystko sprawdza NIE NA GWIAZDACH tylko w dzień!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety to są skutki kupowania takich, tanich i badziewnych wynalzków, bynajmniej tylko mi go trochę żal ale jak życiu zwykle bywa chytry zawsze dwa razy traci :roll:

To zapewne aberracja sferyczna a nie "sweryczna" :wink: Hamlau, daje się we znaki a o kiepskich okularach z mety do mymiany nawet nie wspomnę bo szkoda słów :salu:

Widzocznie gościa stać na kupowanie szajsu i wywalanie kasy w błoto ale nas w Polsce nie stać na takie ekstrawagancje wyrzucania pienędzy w kanał i niech to będzie dla niego i innych adekwatną przestrogą na przyszłość, bo co tanie i kuszące w zakupie zwykle okazuje się drogie w rozliczeniu końcowym w stosunku jakość cena (wymaga dużego nakładu czasu, pracy i środków aby po liftingu i przeróbkach spełnić pokładne w nim nadzieje) :salu:

 

Na koniec praktyczna rada :roll: oddać ten badziew czym prędzej i żądać zwrotu kasy, to jedyne wyjście a "markę" :wink: Seben omijać na przyszłość szerokim łukiem :salu:

 

Jak mawia Media Markt:

 

"Powinni tego zabronić" :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz zauwazylem to przysłoniecie obiektywu poprawiające jakość obrazu można dwojako zinterpretować . Mniejsza srednica lustra to mniejsza plamka w okularze i może akurat jest w rejonie poprawnej pracy okularu . Drugie to lustro , ale wtedy nie powinien miec ostrego , wyraznego obrazu w ogóle , ewentualnie dopiero z przysłoną . Ciężko coś powiedzieć bez sprawdzenia z innym dobrym okularem . Nadal stawiam na okular .

Jak jest lichy to moze wybudować z niego 1 soczewkę od strony lusterka i zobaczyć jaki jest obraz bez niej , Potem mozna ją założyć odwrotnie i sprawdzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety to są skutki kupowania takich, tanich i badziewnych wynalzków, bynajmniej tylko mi go trochę żal ale jak życiu zwykle bywa chytry zawsze dwa razy traci  :roll:  

........................

Na koniec praktyczna rada :roll:  oddać ten badziew czym prędzej i żądać zwrotu kasy, to jedyne wyjście a "markę" :wink:  Seben omijać na przyszłość szerokim łukiem :salu:  

 

Jak mawia Media Markt:

 

"Powinni tego zabronić" :lol:  :lol:  :lol:

 

Oj Panie Januszu, widzę że okularki ED mocno odcisnęły się w Pańskiej podświadomości :lol:

ale mowa jest o teleskopie ASPEN 500/114 (chyba jakiś badziewny klon Bressera Pluto) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

OkularówED nie mamy w ofercie i nie widzę związku ze sprawą którą zresztą na priva chyba w zupełności wyjaśniliśmy i podali sobie dłonie :roll: , zwracam tylko uwagę że co tanie to drogie o czym kolega z Newtonem przekonał się niestety na własnej skórze a do Ciebie mam też prośbę :roll: znim komuś coś polecisz z czym nie miałeś do czynienia to choć powertuj inne wypowiedzi i opinie na ten tamat na forum jeśli w tej materii nie masz własnych doświadczeń :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Seben, Aspen czy jak go tam jeszcze zwał, czy jeszcze inne wynalazki pozostawiam kolegom grzebackim i wynalazcom o poznawczym zacięciu dydaktycznym do porozbierania na śrubki i szkiełka a obserwatorom polecam raczej sprawdzone i uznane marki :idea:

Mając ponad 20 letnie doświadczenie sprzętowo obserwacyjne na odleglość wyczuwam szajs i tandetę i chyba nic na to nie poradzę ale mam alergię na ogólnie pojmowany badziew :mrgreen: :lol::lol::lol:

Co innego samodzielna budowa refraktorka ze szkieł okularowych za kilka zł o dużym wydźwięku dydaktycznym a co innego wywalanie w błoto kilkuset zł, na to mnie już niestety i całe szczęście nie stać.

W astronomii obserwacyjnej na dłuższą metę liczy się tylko jakość i płynące z niej zadowolenie i przyjemność a cena :roll: no cóż jest tylko parametrem wtórnym i po części wyznacznikiem tej jakości :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za gwałtowną reakcję ale właśnie przeczytałem wątek na bratnim forum , który wskazał Hamal w wątku o dużym telepie na duuużym montażu i mam niezłego forumowego doła. To musi się w końcu skończyć

 

ps. bravo Zayzik, mistrz puenty :hello2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem czy nieostrość brzegów względem środka, możliwa do usunięcia przeostrzeniem i zmniejszająca się po zmniejszeniu apertury, jest spowodowane krzywizną pola, a dalej - błędem wykonania zwierciadła, czy też złą jakością okularu. Chciałem pomóc nieznajomemu Koledze, który próbuje sobie kupić coś W RAMACH POSIADANYCH ŚRODKÓW. Spodziewałem się TECHNICZNEJ podpowiedzi Kolegów.

 

Oczywiście skończyło się na tym: głupki wywalają X groszy na badziewny sprzęt a powinni wydać w renomowanej firmie 3X groszy na właściwy sprzęt .

 

Koledze który kupił sprzęt i zastanawia się czy uzyskany obraz świadczy o WADLIWOŚCI EGZEMPLARZA, co umożliwiałoby wymianę na INNY EGZEMPLARZ tego samego rodzaju mam podpowiedzieć:

 

ODDAJ SPRZĘT I ZABIERZ KASĘ. WRÓC DO POLSKI. Z KWOTĄ TRZYKROTNIE WIĘKSZĄ ZGŁOŚ SIĘ W ASTROKRAKU albo w innej renomowanej firmie.

 

Dobrze zrozumiałem?

 

Dziękuję za pomoc. Swojej skromnej rady już udzieliłem, nie czekając na zakończenie tej frapującej wymiany poglądów. Wielkie dzięki za aktywną pomoc

 

Janusz - :Beer: za bicie piany!

 

Hamal i Zbig - Wam dziękuję szczególnie i bez ironii, za zwięzłą i MERYTORYCZNĄ wypowiedź! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koledze z astronomi.pl już bezpośrednio odpowiedziałem Cygnusie więc nie trudź się na cytowanie mu i nadintepretację moich wypowiedzi, porozmawialiśmy bez zbędnych pośredników i dorabiania do wszystkiego wypaczonej ideologii :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze z astronomi.pl już bezpośrednio odpowiedziałem Cygnusie więc nie trudź się na cytowanie mu i nadintepretację moich wypowiedzi, porozmawialiśmy bez zbędnych pośredników i dorabiania do wszystkiego wypaczonej ideologii  :lol:  :lol:  :lol:

 

Widziałem, ale tutaj kto tę IDEOLOGIĘ HANDLOWĄ ZASIAŁ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, nie miotajcie się tak... :? Cygnusie, problem moze bc tego rodzaju,że faktycznie niewiele mozna będzie poradzić i wtedy rada typu: oddaj to w cholere póki mzesz będzie jak najbardziej na miejscu. Mnie najbatrdzie podejrzanie wygląda to lustro 114/500 - toż to małe F/4. Jeśli jeszcze zrobili sferyczne lustro albo b. szemraną parabole, no to tłumaczyło by t ten efekt,że raz jest ostre w środku, a raz po brzegach. Jeśli to jest to , to chyba na prawdę niewiele mozna zrobić... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z rad udzielonych odnośnie tego teleskopu była aby zajrzeć w wyciąg i zobaczyć czy jest tam soczewka barlowa . telep 114/500 z barlowem x2 msiałby mieć lustro ok F2 :mrgreen: . Nie jest to ralne . Pewnie rutyna podsunęła taką podpowiedz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybamy... gdybamy.

W zestawie jest NORMALNA SOCZEWKA BARLOWA więc raczej integralnej nie należy się spodziewać w wyciągu.

 

Gość pod wpływem nieodpartego impulsu (trafił do sklepu z wyborem sprzętu) nabył swój pierwszy telep. Być może,jeśli się rozmyśli - odda go - dojdzie do wniosku że może za te kasę kupić kompa albo cyfrówkę... czy prezenty dla rodziny. Pewnie byłoby to bardziej racjonalne. Przecież jeśli faktycznie połknie bakcyla to będzie miał od tej pory nowe pozycje kosztowe w budżecie i to niezależnie od tego, od czego by zaczynał!

Czasem nowe hobby zaczyna się od nieoptymalnego wydatku ale koszty tej nieoptymalności to poprostu WPISOWE do nowego konika.

 

Myślę że niedługo powitamy Pana Wiesława w naszym Forum :)

Temat już chyba można wygasić, chyba że ktoś przed godziną szesnastą chce coś przekazać Panu Wieslawowi na forum ASTRONOMIA.

 

Pozdrowienia dla wszystkich:)

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież gość pytał najpierw. I nie uzyskał ŻADNYCH informacji na temat o który pytal. Ja nie znalazłem nic w Internecie na temat jego ASPENA. Nikt inny nie szukał :)

Zresztą... na ogół ludziki pytają - czy mam kupić TO czy TAMTO. Kończy się na tym - kup coś za trzy razy tyle.

A sensownie by było: mam zamiar wydać X złotych na sprzęt do astro. Co radzicie? Na ogół jednak pojawia się pytanie: mam ochotę pogapić się w niebo. Co kupić?

Wątek robi się potężny, po raz kolejny kłótnie handlowo-cenowe, tymczasem pytający na ogół chce się zorientować ile musiałby wydać kasy żeby zacząć bez wielkiego błędu wyboru. Ale tego przeważnie nie może się doszukać w puchnącym wątku. Nie wierzycie? Obejrzyjcie wątki.

 

Z podziękowaniem - :salu:

 

ZAMYKAM WĄTEK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.