Skocz do zawartości

drobne usprawnienia Maka 180


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

każdy kto miał do czynienia z katadioptrykami rozumie jakim problemem może być czasem ustawienie ostrości. Oprócz tzw. mirror shift dość mocno przeszkadza pewna bezwładność pokrętła ostrości. Aby temu zapobiec stosuje się dodatkowe fokusery. Zazwyczaj są to wyciągi 2" cryforda z dodatkowymi mikroruchami, które przydają się zwłaszcza podczas fotografowania. Takie wyciągi są dość drogie, ale przede wszystkim dość duże i ciężkie, a do tego dziwnie wyglądają z mniejszymi tubami. Postanowiłem więc kupić wyciąg 1,25" ale nie znalazłem żadnej ciekawej oferty. Przeglądając znany chiński portal znalazłem wyciąg helikalny, który powinien spełnić moje oczekiwania. 2 tygodnie oczekiwania i przyszedł. Posiada on na wejściu gwint M36x1, a przynajmniej tak go opisał sprzedawca. Zamówiłem więc w AK redukcję z gwintu MAK-a M45,5x1 na M36x1. Niestety polski gwint M36x1 nie bardzo potrafi się dogadać z chińskim gwintem M36x1. Na szczęście udało się wkręcić wyciąg w redukcję na około 1,5 obrotu co przy lekkiej kamerze planetarnej jest wystarczające. Wyciąg ma skok jedynie 10 mm ale jest to wystarczające do komfortowego ustawiania ostrości. Tej nocy przeszedł test bojowy i muszę przyznać, że mimo obaw sprawdził się doskonale. Nie byłem pewien czy będzie wystarczająco dokładny oraz czy nie będzie lekko obracał obrazu. Nic z tych rzeczy. Jest spory zakres regulacji, a obraz stoi w miejscu

IMG_1261.JPG.8bb3fb5d994b7b4692e2573d0aea8f9d.JPG

tak wygląda fokuser i złączka

IMG_1265.JPG.c310411144dbb063cf069b219873a3e3.JPG

rozebrałem też Makówkę aby wymienić flock. Poprzedni właściciel wyczernił teleskop dość niechlujnie. Na brzegach flock odstawał, podobnie przy śrubach. Skoro już tuba była rozebrana okleiłem też teleskop z zewnątrz folią złoty karbon. Poprzednio cała tuba była miała  czarny kolor co nie wyglądało dobrze

IMG_1264.JPG.35139b0a01b3fcaa242524d1e8375905.JPG

IMG_1260.JPG.d38ead71de295ab7d5f6167f8e63b3e9.JPG

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie stoi na przeszkodzie by zmotoryzować taki fokuser helikalny. Wystarczy silnik, pasek i jakikolwiek sterownik silnika. W planach mam zrobienie napędu ale nie bardzo wiem jak zamocować silnik ... tzn pomysły są tylko nie wiem, który wybrać ;)

zastanawiałem się nad silnikiem do oryginalnego pokrętła ostrości ale ma ono spory backlash. Niby da się nad tym zapanować programowo ale wolałem dodatkowy fokuser bez tej przypadłości. Tym bardziej, że cena takiego rozwiązania to jedynie 130 zł, a komfort i precyzja ostrzenia są nieporównywalne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.