Skocz do zawartości

Messier AR-152s/760 vs ES AR152mm/988


rybek0s

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 Zastanawiam się nad zmianą mojej Synty 102/500 na coś większego. Na giełdzie ostatnio pojawiła się tuba Messier AR-152s/760 i z tego powodu zacząłem się zastanawiać czy celować w nią, czy może lepszym teleskopem okaże się AR152MM/988 od Explore Scientific.

 

Czytałem różne opinię o ES, okulary mają raczej dobre, pytanie co byście doradzili w kwestii tych dwóch teleskopów.

 

Pozdrawiam,

Rybek0s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Messier AR-152s/760 jest soczewka petzvala . Jak ją zdemontujesz (10 minut roboty ) masz ogniskową 1200. Wtedy montujesz binonasadkę i masz lornetkę 150mm do obserwacji jasnych obiektów (księżyc). Nasadka bino ma swoją długość optyczną i czasem ciężko ją zainstalować bez przeróbek wyciągu.

16700338_402852093390997_1202068675712131074_o.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berkut123 napisał:

W tym Messier AR-152s/760 jest soczewka petzvala . Jak ją zdemontujesz (10 minut roboty ) masz ogniskową 1200. Wtedy montujesz binonasadkę i masz lornetkę 150mm do obserwacji jasnych obiektów (księżyc). Nasadka bino ma swoją długość optyczną i czasem ciężko ją zainstalować bez przeróbek wyciągu.

 

Nie za bardzo rozumiem...

Czemyu bino tylko do jansych obiektów?, Ds-y się nie da oglądać?.

Przecież F8 w tym przypadku nie dyskwalifikuje sprżetu do oglądania obiektów głębokiego nieba.

Poza tym , czy po demontażu petvala da się go spowrotem da się to szybko zamontować?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, wampum napisał:

 

Poza tym , czy po demontażu petvala da się go spowrotem da się to szybko zamontować?.

Da się :)

10 minut roboty max.

Trzeba odkręcić i przykręcić 6 śrubek.

Ja mam ten refraktor - korzystam z niego przy obserwacjach DS (mono z petzvalem), DS z bino (bez petzvala jak opisał kolega wyżej), Słońca - po wymontowaniu petzvala i wstawieniu w to miejsce filtra ERF.

To bardzo uniwersalny refraktor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2018 o 08:41, rybek0s napisał:

Na giełdzie ostatnio pojawiła się tuba Messier AR-152s/760 i z tego powodu zacząłem się zastanawiać czy celować w nią, czy może lepszym teleskopem okaże się AR152MM/988 od Explore Scientific.

 

Czytałem różne opinię o ES, okulary mają raczej dobre, pytanie co byście doradzili w kwestii tych dwóch teleskopów.

Tu masz np. porównanie odpowiednika TS 152/900 i wspomnianego ES 152/988. Może warto przeczytać.  

http://www.scopereviews.com/page1y.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wampum napisał:

Nie za bardzo rozumiem...

Czemyu bino tylko do jansych obiektów?, Ds-y się nie da oglądać?.

Przecież F8 w tym przypadku nie dyskwalifikuje sprżetu do oglądania obiektów głębokiego nieba.

Poza tym , czy po demontażu petvala da się go spowrotem da się to szybko zamontować?.

Jak patrzysz na Księżyc to dajesz filtr szary żeby ograniczyć światło . Aż boli patrzenie na coś tak jasnego. A taka nasadka rozdziela  światło na dwa obrazy -czyli jest ciemniej. Jest to idealne rozwiązanie. A przy "ciemnych" obrazach raczej światła jest za mało niż za dużo . Wtedy nasadka pogorszy obraz- ja przy patrzeniu na DS -mam normalnie fabryczny petzval i mono.  Do DS , "ciemnych obiektów" czy jakkolwiek to nazwiemy ludzie robią tak zwane Bino-Newtony.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bino jest dobre do pewnego momentu.Tak czy siak jesli obserwujemy nominalnie jasne obiekty to nie ma problemu.W przypadku DS sytuacja ulega zmianie,gdy trzeba sie zmierzyc ze strata jasnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.