Skocz do zawartości

Montaż do refraktora 152/1200


Kromcio

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Powoli się przymierzam do zakupu jakiegoś sensownego montażu pod refraktor 152/1200, interesuje mnie tylko wizual.

Czy HEQ5, IEQ30 dadzą radę, czy to jednak za mało i lepiej kierować się w stronę EQ6, iEQ45. 

Jak te ioptrony pracują z długimi i "ciężkimi" tubami? Miał ktoś może/testował?

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

HEQ5 będzie aż nadto....

EQ5 też  uciągniesz ale to montaż graniczny do wizuala...musi być bardzo dobrze wyważone wszystko - trochę upierdliwe i można szybko spalić napędy, ale ogarniałem niebo takim zestawem przez pół roku.

Bardzo dobrze sobie radzi montaż Celestrona CG5-GT, nie ma żadych problemów, nie musisz jakoś dokladnie wyważać a śmiga z taką tubą aż miło....do wizuala jak znalazł a i avikowanie planet nie nastręcza trudności. No i cena... wychodzi korzystniej niż z HEQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze Wampum coś z rodziny GP2/EQ5/CG5 pociągnie.

Ze swojego doświadczenia - to długa tuba z okularem u dołu, także 2" stalowe nogi dają na prawdę komfort.

Wysuwasz nogi na maksa i w zenicie komfortowo obserwujesz z krzesełka.

 

Pytanie czy oczekujesz super śmigającego goto, czy będziesz wyszukiwał obiekty samodzielnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bartolini napisał:

Jak pisze Wampum coś z rodziny GP2/EQ5/CG5 pociągnie.

Ze swojego doświadczenia - to długa tuba z okularem u dołu, także 2" stalowe nogi dają na prawdę komfort.

Wysuwasz nogi na maksa i w zenicie komfortowo obserwujesz z krzesełka.

 

Pytanie czy oczekujesz super śmigającego goto, czy będziesz wyszukiwał obiekty samodzielnie?

Wiem, że rodzina EQ5 pociągnie, bo sam mam EXOS-2 i jakoś tym obserwuję, ale to ma zdecydowanie za małą sztywność.

Najchętniej to bym wziął montaż tylko z napędem w R.A bez wszelkich innych dodatków, no ale takich z nośnością większą od EQ5 nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz precyzyjnego Go To i w miarę płynnego trackingu (do wizuala nie jest niezbędny minimalny błąd okresowy ślimaka (PE) uważam, że najważniejszym parametrem jest sztywność montażu czyli eliminacja i tłumienie drgań tuby. Z własnego doświadczenia wiem, a do wizuala używam ED 120 i APO 130 a więc teleskopy mniejsze od 152/1200, że na HEQ5 drgania są spore. Dopiero montaż o klasę mocniejszy czyli coś serii EQ6 (ja stosuję AZ-EQ6) zapewni należyty komfort obserwacji. Montaże klasy nośności EQ5 zdecydowanie odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj kłania się definicja "spore drgania".

Mi nie przeszkadza, że przy doostrzaniu mam minimalne drgania w powiększeniu rzędu x170. Minimalne znaczy, że Planeta drga mniej więcej o skok swojej tarczy na lewo i prawo. Po 0,5 sekundy już po wszystkim.Pytanie czego oczekuje autor wątku.

 

Aha.

Nie wsadzajcie EQ5 z CG-5 do jednego worka. Tak jak pisałem do 6" refraktora używałem obydwóch i jest to przeskok o klasę (jak dla mnie). Drgana na EQ5 w powyższym przykładzie nie trwały tylko 0,5 sek. i Planeta skakała dalej niż o swoją średnicę. Poza tym tam słychać było na napędzie, że już jest max. (czasami wyły silniczki od obciązenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wampum napisał:

No i tutaj kłania się definicja "spore drgania".

 

To jest właśnie to. Dla jednego takie same drgania będą nie do zaakceptowania, a dla drugiego pomijalnie minimalne. Dużo zależy od sposobu obserwacji (długo na jednym obiekcie; krótko na jednym obiekcie; na luzie; na bezdechu; bez dotykania okularu; z dotykaniem muszli ocznej, z trzymaniem okularu...), od częstotliwości ostrzenia, częstotliwości wymiany okularów, od siły wiatru. Jak sam nie sprawdzisz, to nie będziesz wiedział.

Ja bym tez zwrócił uwagę na ciężar montażu, jeśli ma być przenoszony.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wampum napisał:

No i tutaj kłania się definicja "spore drgania".

Mi nie przeszkadza, że przy doostrzaniu mam minimalne drgania w powiększeniu rzędu x170. Minimalne znaczy, że Planeta drga mniej więcej o skok swojej tarczy na lewo i prawo. Po 0,5 sekundy już po wszystkim.Pytanie czego oczekuje autor wątku.

 

No właśnie mniej więcej tego, żeby te drgania w takim mniej więcej czasie ustawały.

 

21 godzin temu, wampum napisał:

Bardzo dobrze sobie radzi montaż Celestrona CG5-GT, nie ma żadych problemów, nie musisz jakoś dokladnie wyważać a śmiga z taką tubą aż miło....do wizuala jak znalazł a i avikowanie planet nie nastręcza trudności. No i cena... wychodzi korzystniej niż z HEQ5.

Czyli HEQ5 myślę, że dla mnie spokojnie wystarczy. Nie jestem pursytą, aby było trochę lepiej...

Dzięki wszystkim za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2018 o 22:41, Kromcio napisał:

Wiem, że rodzina EQ5 pociągnie, bo sam mam EXOS-2 i jakoś tym obserwuję, ale to ma zdecydowanie za małą sztywność.

Najchętniej to bym wziął montaż tylko z napędem w R.A bez wszelkich innych dodatków, no ale takich z nośnością większą od EQ5 nie ma...

W wizualu dużo większe znaczenie ma statyw niż głowica.

Jeżeli zamienisz eq5 na nogach 1.75" na heq5 na nogach 1.75" - to moim zdaniem różnica w tłumieniu drgań będzie niewielka.

Będzie tylko porządne goto, mniejsze luzy i lepsza kultura pracy napędów.

 

Dlatego cg5-gt w klasie "eq5" poradzi sobie najlepiej - bo jest na 2" nogach.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartolini napisał:

W wizualu dużo większe znaczenie ma statyw niż głowica.

Jeżeli zamienisz eq5 na nogach 1.25" na heq5 na nogach 1.25" - to moim zdaniem różnica w tłumieniu drgań będzie niewielka.

Będzie tylko porządne goto, mniejsze luzy i lepsza kultura pracy napędów.

 

Dlatego cg5-gt w klasie "eq5" poradzi sobie najlepiej - bo jest na 2" nogach.

Też się nad tym zastanawiam, bo różnica jest zauważalna. Jako że mam ten sam zestaw od jakiegoś czasu i jedyne co zamieniłem (nie licząc okularów itp.) to włąśnie zamiana EQ5 z napędami na bateryjkę :-) na CG-GT5. EQ5 z tego co mi wiadomo jest na nogach 1,75" a CG-GT na 2", nie wiem jak głowica montażu, może być to samo ale CG-5 jest bardziej zabudowane co może zwiększyć trochę sztywność. Ale chyba tak jest że przekrój podpór (nóg) ma duży wpływ na sztywność przy tej samej klasie montażu.

1 godzinę temu, bartolini napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.