Skocz do zawartości

Obraz z nowej lornetki APM 16x70 - czy to normalne?


seg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W dniu dzisiejszym dotarła do mnie nowa lornetka APM 16x70 z Astroshop.pl.

Z zewnątrz wszystko wygląda OK, ale po ustawieniu lornetki na statywie i wycelowaniu w komin odległy o 3.7km od razu w oczy rzuciła mi się nienaturalna krzywizna tego obiektu.

Lewa krawędź komina w dwóch miejscach oznaczonych strzałkami jest wklęsła, natomiast krawędź po przeciwnej stronie tego zapadnięcia - wypukła.

To samo dzieje się w obu okularach. Spójrzcie na fotografie - 3 zdjęcia z okularu lewego, 3 z prawego i strzałki naniesione tam, gdzie widzę "zapadającą" się krawędź.

W czasie obserwacji i robienia zdjęć (telefonem) wylot komina znajdował się w centrum pola widzenia.

Czy to normalne? Nie pamiętam, żebym zaobserwował to samo Nikonem 10x50.

 

Pozdrowienia!

 

Sebastian

 

Left_1.jpg

Left_2.jpg

Left_3.jpg

Right_1.jpg

Right_2.jpg

Right_3.jpg

Paint.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kunzite napisał:

Jak masz wątpliwości co do krzywizn to sprawdzaj na obiektach liniowych a nie powierzchniowych. Kominy z zasady zwiększają swoją średnice im bliżej ziemi, a stare kominy z zasady są krzywe.

Jasne, tak zrobię, ale jutro, gdy będę miał więcej czasu i zmienię otoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki murarzowi-artyście poruszyłem wątek na trzech forach. No cóż, zdjęcie lustrzanką na ogniskowej 105mm rozwiało moje wątpliwości. Załączam foty.

IMG_0826.jpg

IMG_0826_2.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, krzysiek.p napisał:

To teraz czekamy na wrażenia obserwacyjne z APM 16x70 .

Chętnie bym przeczytał jak się sprawuje w obserwacjach krajobrazu i przede wszystkim astro :-) 

Hm, gdybym tylko miał jakieś doświadczenie w temacie wiedziałbym co sprawdzić i o czym pisać. Ja (oprócz rzecz jasna komina) mam zamiar skupić się na nocnym niebie. No i przede wszystkim od dzisiaj w Krk chmury;)

 

PS Znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się załączniki:

 

Prawa autorskie? OK.. E-T ze strony https://www.google.pl/search?q=e-t&client=opera&hs=zvS&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwict-r8v4rcAhWFFSwKHczEBLoQ_AUICigB&biw=1920&bih=1010#imgrc=tvugih-6jWWFrM:

 

 

 

et-feat.jpg

IMG_0817.jpg

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Nord napisał:

Pracuje na obiekcie z takim kominem,  według mnie testy na krzywiznę pola na takich budowlach to zły pomysł :)

Te kominy w większości są zwichrowane :D

Zeszliśmy na temat kominów :) Generalnie problem w mojej głowie zrodził się stąd, że dla mnie ten komin na który kilka razy patrzyłem 10x50, kilka razy justowałem szukacz w SCT i może raz celowałem 65Q był takim punktem odniesienia. Dzisiaj wyciągnąłem lornetkę z paczki, pierwszy raz w rękach, ustawiłem statyw, zamontowałem lornetkę na głowicy i wycelowałem w ten nieszczęsny komin, który w moim pustym łbie z definicji zawsze był prosty i stąd ten wątek. Myślałem, że z optyka jest coś nie tak, a że to dopiero moja druga lornetka i o aberracjach mało wiem to obawiałem się, że kupiłem grzechotkę lub przycisk do papieru. Zrozumcie mnie proszę, facet przykłada łeb do okularów bardzo chwalonej lornetki w najgorszym wypadku "tylko" porównywalnej z 16x70 pewnej firmy na literę "F", a komin wygięty jak łuk Robin Hood'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.