Skocz do zawartości

Plejady o nietypowej porze...


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony próbami uchwycenia gwiazd za dnia, postanowiłem wycelować sprzęt w kierunku Plejad. Śledziłem je od 4:00 nad ranem (Słońce na wysokości -9 stopni) aż do wschodu, co nastąpiło godzinę później. Ostatecznie, poniższą fotografię wykonałem około 12 minut po wschodzie Słońca, na której złapało się trzynaście gwiazd oraz trzy potencjalne, które trzeba by sprawdzić dopiero po nałożeniu zrzutu ekranu w programie.

 

Kilka wniosków z tej obserwacji:

- bin 2x2 (choć niezalecany, bo robione CMOSem, zwiększyło nieco kontrast ze względu na jaśniejsze punkty - ale za to pojawiła się siatka, przez co muszę rozgryźć w którym etapie popełniłem błąd)

- nie przymykać obiektywu - to jednak nic nie daje, a nawet pogarsza (syfki)

- robiłem przez filtr czerwony GSO i chyba warto było - znacznie pociemnione tło

- frame stack w programie SharpCap nic nie daje, nie warto go stosować

- po wykonaniu serii zdjęć od razu zrobić flata - a najlepiej poprzez małe rozogniskowanie obrazu (a nie oddzielnie) - fotka z gwiazdami jest tak jakby flatem, tyle że jest parę tych punkcików

- poniższa fotka jest stackiem 372 klatek po ileś tam milisekund, jednak łączny czas akwizycji był nieco zbyt długi - montaż nie uprowadził poprawnie (stackowanie bez punktów referencyjnych), przez co są delikatne kreski

- próbować innego poranka, jeśli cirrusy stanowiły przeszkodę - tym razem nie miałem dobrej przejrzystości, więc innym razem wyszłoby lepiej

 

Przeprowadzono za pomocą kamery ASI178MM-c i Canona FD 300mm f/2.8L na EQ5, z filtrem czerwonym GSO. Wkrótce zamieszczę filmik 80-minutowy ukazujący zmiany widoczności gwiazd w kadrze.

 

image.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.