Skocz do zawartości

Kamera planetarna


dark_24_d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :goggles:

 

Powoli przymierzam się do zmiany kamery planetarnej z ASI 120MM na ..  no właśnie w co uderzyć czego szukać ??? :g: 

Kamera na pewno mono 

Budżet 2000 / 2500 zł 

Szkło Mak 150/1800 

Czy warto wymienić dobrą ale już dość wiekową ASI 120MM na coś innego a może różnica w innych kamerach nie będzie aż tak porażające ?? :g::flirt: 

 

Jak możecie coś poradzić dajcie znać będę bardzo wdzięczny :grin: pozdrawiam :hiya:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie poleca się kamery klasy ASI1600 i wyżej, gdyż właściciele zauważyli przewagę tych z mniejszymi sensorami (choćby kwestia FPS). Pozostają modele 174, 178, 290 w formie mono/kolor oraz 224 i 385 jako tylko kolor. To jedna z kwestii - czy planujesz fotografować kamerą kolorową czy monochromatyczną (koszty filtrów, ADC w zasadzie przydatne w obu przypadkach). Z pewnością IR-pass też przydatny, o ile go już posiadasz.

 

Przejście na jedną z modeli wymienionych wyżej to koszt około 1000-1500 (gdy mówimy o sprzęcie używanym), biorąc pod uwagę sprzedaż obecnej za 500 zł (na oko zaokrąglam, nie dyktuję ceny :D). Z kolei przejście na Newtona 12" to koszt minimum 5000 zł, biorąc pod uwagę jeszcze montaż. Przy Twoim budżecie w zasadzie nic w sprawie tuby nie da się zrobić, bo już masz dobrą. Czyli można podnieść możliwości mając nową kamerę.

 

@wessel nie próbowałeś astrofotografii planetarnej którąś z kamer mono (174/178/290)? Mało kto już pracuje na 120 i raczej mają swoje powody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę, że przesiadka z 120MM na 178MM nie wniosła u mnie nic poza zmianą skali. Oczywiście piszę tu o planetach.

Przy planetach ważniejsze są wg mnie akcesoria - czyli tak jak pisze Libmar - ADC i dobre filtry IR742nm i 850nm

Osobiście preferuję kamery mono bo one mają lepszą czułość w IR i UV a dodatkowo nie mają szybek z prefiltrami UV/IR-cut

 

Jedynie ASI224 oferuję większą czułość w podczerwieni co jest zaletą w niektórych przypadkach ale to nie jest jakaś przepaść w porównaniu do ASI120MM

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dark_24_d napisał:

Więc może taki zestaw 

ASI 178MM Mono + 

TS Optics Korektor ADC 

:g::hiya: ???? 

Wydaje mi się, że ADC w przypadku kamery Mono jest zbędny, ewentualną dyspersję skorygujesz wyrówniując poszczególne kanały w postprocessingu. Do tego zestawu jeszcze tylko koła i filtrów brakuje. Chyba, że już masz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cyberboss napisał:

Wydaje mi się, że ADC w przypadku kamery Mono jest zbędny, ewentualną dyspersję skorygujesz wyrówniując poszczególne kanały w postprocessingu. Do tego zestawu jeszcze tylko koła i filtrów brakuje. Chyba, że już masz...

Przy luminancji (szersze spektrum) jest przydatne, bowiem nie mamy możliwości dokonania korekcji (jest jednokolorowe "jajo". Ale chyba większość i tak robi luminancji z IR-pass, gdzie wpływ bez korektora ADC jest znikomy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, LibMar napisał:

W zasadzie nie poleca się kamery klasy ASI1600 i wyżej, gdyż właściciele zauważyli przewagę tych z mniejszymi sensorami (choćby kwestia FPS). Pozostają modele 174, 178, 290 w formie mono/kolor oraz 224 i 385 jako tylko kolor. To jedna z kwestii - czy planujesz fotografować kamerą kolorową czy monochromatyczną (koszty filtrów, ADC w zasadzie przydatne w obu przypadkach). Z pewnością IR-pass też przydatny, o ile go już posiadasz.

 

Przejście na jedną z modeli wymienionych wyżej to koszt około 1000-1500 (gdy mówimy o sprzęcie używanym), biorąc pod uwagę sprzedaż obecnej za 500 zł (na oko zaokrąglam, nie dyktuję ceny :D). Z kolei przejście na Newtona 12" to koszt minimum 5000 zł, biorąc pod uwagę jeszcze montaż. Przy Twoim budżecie w zasadzie nic w sprawie tuby nie da się zrobić, bo już masz dobrą. Czyli można podnieść możliwości mając nową kamerę.

 

@wessel nie próbowałeś astrofotografii planetarnej którąś z kamer mono (174/178/290)? Mało kto już pracuje na 120 i raczej mają swoje powody.

Nie. Zestawem ZWO ASI 120 MM / 120 MC robię dobre foty i nic nie będę zmieniał. Waźne jest to co napisał Łukasz : osprzęt - ADC, filtry. No i optyka - Newton 300 mm umożliwia swobodne użycie filtrów IR Pass i UV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała ta dyskusja uświadamia mnie że :g: ...  jak to w astrofotografi nie ma złotego środka :original: :emotion-5: 

Osobiście myślałem że przeskok na inną kamerę będzie dość prosty :grin: kup tą nie tą ta będzie lepsza tej nie kupuj :essen: i tyle zamawiam i mam ... używam i super jest mega :headbang: :Lighten:    ale chyba nic nie zmieniam skoro nie ma aaaaż takiej różnicy :astronom: :wow: to po co przepłacać :rofl::g: 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.