Skocz do zawartości

Przeróbka na SC3


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Moze po nowym roku Framos coś obniży. W każdym wypadku potestuję SC3 gdzieś do wiosny albo wakacji, a potem przeskakuję na SC4 + MTO. Steve Chambers napisał kilka miesięcy temu, że ma w planach wykonanie układu z mikrokontrolerem pozwalającego na przyłączenie całej gamy ICXów.

Kiedy przeglądałem specyfikacje chipów do kupienia w framosie, zainteresował mnie jeden z nich - ICX415AL. Ma dokładnie tą samą konfiguracje pinów i rozmiar jak SC4, ale rozdzielczość 823x592 i piksele 8.3x8.3. Trzeba pogadać ze Stevem - może da się przyłączyć go do webcama na obwodzie SC4. A wtedy otrzymalibyśmy kamerę z rozdzielczością o 1/3 większą od standardowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłębiłem się ostatnio w lekturę grupy dyskusyjnej QCUIAG w poszykiwaniu ciekawych informacji o nowej 16 bitowej czarno-białej kamerze astronomicznej.

Miałem akurat takie szczęście, że trafiłem na moment kiedy Steve Chambers ogłosił, że projekt zbliża się do finalnej wersji. Zakończenie testów jest przewidziane jeszcze w tym miesiącu i być może już w lutym będą dostępne zestawy do samodzielnego złożenia. Najciekawszą rzeczą, poza 16-bitową głębią obrazu, jest mikrokontroler umożliwiający stosowanie wielu chipów sony EXHad view.

Do dzisiaj, ludzie zajmujący się ową kamerą (Steve Chambers, Jon Grove i inni) przetestowali działanie kamery z 7 chipami, poczynając od taniego ICX254 (56 euro) poprzez ICX429 (121 euro, parametry zbliżone do SC4, ale tańszy najprawdopodobniej najlepszy dla zwykłego "szarego człowieka"), ICX422 (nie jest to pewne czy współpracuje w 100%; 204 euro, przekątna 2/3 cala, piksel ponad 10 mikronów :blink: ), kończąc na potężnym ICX285 znanym z Starlight XPress SXV H9 (warty prawie 700 euro, małym pikselem, ok. 6 um, ale z dużą efektywnością kwantową na poziomie 70%).

Ostatni chip używa od dłuższego sam Steve Chambers, osiągając szokujące wyniki w astrofoto. Ten kto oglądał jego fotki na QCUIAGu wie o czym mówię. Wczoraj o 10 była nowa dostawa fotek od SC:

np. B33 i powalająca Rozeta, samo Ha i kolorowa z Ha SII OIII. Najciekawszą rzeczą jest brak potrzeby odejmowanie dark frame'a przy czasach do 30 minut! (ww. zdjęcia odpowiednio 1x20 min. i 3x5 min. dla każdego z filtrów).

Co do binningu, nie pamiętam aby były jakieś informacje o jego mozliwości. Steve Chambers raczej nie odpuści i cos wymyśli.

Myślę, że osoby zastanawiające się nad wersją SC3, powinny się wstrzymać z przeróbką. Za cenę dwa razy niższą niż SC4 mogą otrzymać kamerę podobną do SC4 + 16-bitowa głębia. Dla tych, których nie stać na ten zestaw, mogą się pokusić o mniejszy chip, odpowiednik SC3 za podobną cenę (prawdopodobnie ICX258 za 56 euro). Wykonawcy projektu nie zdradzają jeszcze ceny samej elektroniki, ale myślę, że w najgorszym wypadku będzie to jakieś 200 euro (oczywiście tylko przewiduję).

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiedziałem że w kamerkach drzemie taki potencjał :). Ale mam jeszcze kilka pytań do tego co zastało powyżej napisane.

 

1. Jak rozumiem przerabiać można praktycznie każdą kamerke do której istnieje jakiś opis tej czynności. Ale które kamerki jest przerobić łatwiej a które trudniej?

2. Skoro w gre wchodzi wymiana detektora CCD to czy jest sens kupowania droższej kamery (np. Logitech Quickcam Pro 4000) czy można kupić coś zdecydowanie tańszego z gorszym detektorem? (który i tak pójdze do wymiany)

3. Czy jest sens pchania sie w nową kamerke czy lepiej poszukać używanej kamerki Philipsa (Vesta/ToUCam) do których istnieje chyba najbogatsza dokumentacja modyfikacji?

4. Standardowo detektor w kamerce ma rozmiar 1/4". Jaki można maxymalnie zastosować i czy zależy to od typu kamerki?

 

Zakończenie testów jest przewidziane jeszcze w tym miesiącu i być może już w lutym będą dostępne zestawy do samodzielnego złożenia.

5. Tzn? Co wchodzi w skład takiego zestawu?

 

Wykonawcy projektu nie zdradzają jeszcze ceny samej elektroniki, ale myślę, że w najgorszym wypadku będzie to jakieś 200 euro (oczywiście tylko przewiduję).

6. Jak rozumiem jest to koszt bez detektora CCD?

 

Czyli gdyby podsumować koszty to wyszło by to mniej wiecej tak?:

- kamerka - 200-400 zł

- przerobienie na długi czas + peltier + nowa obudowa - ile??

- elektronika - do 800 zł

- nowy 16 bitowy chip - koło 500 zł

 

Czyli należy sie liczyć z kosztami w okolicy 2000 zł. Hmm... nie jest to specjalnie mało (chociaż otrzymuje sie za to bardzo dużo :)). Zapewne za niedługo za niewiele wieksze pieniadze bedzie można kupić Canona 300d. Pytanie tylko jak sie bedzie miał zmodyfikowany 300d (z usuniętym filtrem IR) do takiej kamerki.

 

7. Kto w polsce zajmuje sie takimi przerobkami? Czy sami robiliście te wszystkie przeróbki we własnym zakresie? :)

 

A przy okazji buszowania po sieci znalazłem jeszcze tabelke co oznacza dany symbol modyfikacji. Moze komuś początkującemu jak ja sie przyda: :)

SC1 - basic long exposure modification

SC1.5 - basic long exposure modification + amp switch

SC2 - basic long exposure modification + amp switch + separate interlaced frame download

SC3.1 - Replacement of CCD with a ICX424

SC 3.2 - Replacement of CCD with a ICX424 + basic long exposure modification

SC 3.3 - Replacement of CCD with a ICX424 + basic long exposure modification + 2x1 on chip binning

SC 4.1 - Replacement of CCD with a ICX414 (Greg Beeke)

SC 4.2 - Replacement of CCD with a ICX414 (Greg Beeke) + basic long exposure modification

SC 4.3 - Replacement of CCD with a ICX414 (Greg Beeke) + basic long exposure modification + 2x1 on chip binning

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że w kamerkach drzemie taki potencjał :). Ale mam jeszcze kilka pytań do tego co zastało powyżej napisane.

 

1. Jak rozumiem przerabiać można praktycznie każdą kamerke do której istnieje jakiś opis tej czynności. Ale które kamerki jest przerobić łatwiej a które trudniej?

2. Skoro w gre wchodzi wymiana detektora CCD to czy jest sens kupowania droższej kamery (np. Logitech Quickcam Pro 4000) czy można kupić coś zdecydowanie tańszego z gorszym detektorem? (który i tak pójdze do wymiany)

3. Czy jest sens pchania sie w nową kamerke czy lepiej poszukać używanej kamerki Philipsa (Vesta/ToUCam) do których istnieje chyba najbogatsza dokumentacja modyfikacji?

4. Standardowo detektor w kamerce ma rozmiar 1/4". Jaki można maxymalnie zastosować i czy zależy to od  typu kamerki?

 

Zakończenie testów jest przewidziane jeszcze w tym miesiącu i być może już w lutym będą dostępne zestawy do samodzielnego złożenia.

5. Tzn? Co wchodzi w skład takiego zestawu?

 

Wykonawcy projektu nie zdradzają jeszcze ceny samej elektroniki, ale myślę, że w najgorszym wypadku będzie to jakieś 200 euro (oczywiście tylko przewiduję).

6. Jak rozumiem jest to koszt bez detektora CCD?

 

Czyli gdyby podsumować koszty to wyszło by to mniej wiecej tak?:

- kamerka - 200-400 zł

- przerobienie na długi czas + peltier + nowa obudowa - ile??

- elektronika - do 800 zł

- nowy 16 bitowy chip - koło 500 zł

 

Czyli należy sie liczyć z kosztami w okolicy 2000 zł. Hmm... nie jest to specjalnie mało (chociaż otrzymuje sie za to bardzo dużo :)). Zapewne za niedługo za niewiele wieksze pieniadze bedzie można kupić Canona 300d. Pytanie tylko jak sie bedzie miał zmodyfikowany 300d (z usuniętym filtrem IR) do takiej kamerki.

 

7. Kto w polsce zajmuje sie takimi przerobkami? Czy sami robiliście te wszystkie przeróbki we własnym zakresie? :)

 

Nie ma chętnych? No to ja do tablicy.

 

ad1, ad2, ad3 Można przerabiać takie kamerki, dla których jest dokumentacja.

Ze względów mechanicznych łatwiej jest przerobić Vestę. Tylko dla Vesty i Toucama jest dokumentacja przeróbki SC3 i SC4.

 

ad4 Czip 1/4 cala można wymienić na 1/3 cala (SC3), lub 1/2 cala (SC4). Znowu chodzi tylko o Vestę i Toucama.

 

ad5, ad6 ?????. Brak danych. Wyciągnięcie filtra IR w Canonie zwiększy jedynie czułość na kolor czerwony, a pozostałe pasma pozostaną bez zmian. Z CCD otrzymujesz potężną czułość w całym zakresie od UV do IR.

 

ad7 ???????. Tak, przerabialiśmy sami.

 

Jak ktoś ma coś do dodania, to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po instrukcje trzeba wysłać prawie identyczny mail. Wszystko jest napisane na stronie Grega Beeke którą cytowałem (tu dokłady link, info u dołu strony).

 

PS. Dzisiaj Steve Chambers podał informacje, że prawie finalne wersjie kamer 16-bitowych odjechały do kolejnych beta testerów. W przyszłym tygodniu mają być informacje o cenach i mozliwych waraintach wyboru chipów CCD! :banan::helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.