Skocz do zawartości

Amatorski teleskop - refraktor D 90mm F 1000mm


starry-night

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Otrzymałem w prezencie :) bardzo dobry obiektyw achromatyczny z powłokami (czyli komplet dwóch soczewek).

Parametry:

2 soczewkowy komplet achromatyczny

Średnica obiektywu 93mm

Ogniskowa obiektywu 1000 mm

 

Posiadam też okulary 1,25" SW 15mm (super wide), SW 20mm (super wide) i parę innych 4, 8, 10 mm

 

Myślę o wykonaniu prawie całości teleskopu. Posiadam już dobry stalowy statyw z montażem i mikroruchami, chodzi o sam tubus

Trzeba wykonać mocowanie obiektywu, tubus i odpowiedni wyciąg na 1,25"

Ktoś może robił coś podobnego? Tu chodzi o satysfakcję z zrobionego własnoręcznie teleskopu (i dobrego) :)

Z czego można zrobić tubus, jak obliczyć jego długość i dobrą średnicę rury (bo będzie kątówka na końcu wyciągu)?

Jak rozplanować przesłony wewnętrzne w tubusie, itp?

Jaki wyciąg (może mikrofokuser). Czasu nie mam zbyt wiele, ale mam zapał. Chętnie przyjmę jakąś pomoc online tu na forum :), tematy techniczne nie są mi obce, podstawy optyki też znam, ale doświadczony pomocnik to złoto :)

Czy warto, też zapytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg to bys musiał najlepiej dokupić jakis fabryczny (dedykowany do refraktora) i o jak największej średnicy przelotu, nawet jak bedziesz uzywał tylko okularów 1,25" (no chyba, ze przewidujesz teleskop tylko do duzych powiekszeń) . A tuba z rury aluminiowej... Mikrofokuser bym sobie darował przy f/11. Nie tak dawno temu była relacja z budowy takiej tuby na bazie obiektywu TALa100R.

 

Aha... prace zacznij od rozrysowania biegu promieni wewnatrz tuby.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba będzie lekki problem. Trzeba wytoczyć odpowiednią cele i dac odpowiedniej grobości dystans pomiedzy soczewkami.

Wytoczenie celi moze sporo kosztować, zreszta wyciag też jest dośc drogi.

Generalnie to nie opłaca sie tego robic, ale warto to zrobic :) Dzieki temu poznasz tajniki budowy teleskopu - po prostu jedna z większych przygód życia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to budowa teleskopu z prawdziwego zdarzenia pod względem finansowym jest nieopłacalna. Jednak jeżeli posiada się zdolności manualne a "talent  męczy", to warto a nawet trzeba go zbudować. Tym bardziej że jak widzę sporo szpejów już posiadasz.Ja jednak zacząłbym od czegoś prostszego (papierowe lub plastikowe rurki, drewniana listwa na dewoitail,

zaciski taśmowe, czarny brystol, itp.) jednym słowem coś co kosztuje grosze albo nic.Dopiero po tym, jakbym był zadowolony zacząłbym naśladować fabrykę,albo zostawił bym to jak jest gdyby wygląd był zadowalający a dawane obrazy dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu w pełni się z Tobą zgadzam, pod warunkiem że coś już tam mamy, lub możemy zdobyć bez ponoszenia kosztów.Gdy nie posiadamy nic, nawet przysłowiowego śrubokręta

i wszystko mielibyśmy zakupić, to nie byłbym taki pewien czy rzecz byłaby opłacalna. Oczywiście pod względem finansowym. Tak czy inaczej, parafrazując Pospieszalskiego z TVP

"warto budować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.