Skocz do zawartości

Poziomica do Dobsona !!


Bobi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanko może ono zabrzmi beznadziejnie ale kusi mnie aby je zadać :roll: Co sądzicie o dorobieniu ( przyklejeniu ) do Dobsona poziomicy , czy to wogóle będzie spełniało jaką kolwiek funkcję , czy to bedzie potrzebne :| :?: :?:

Może widział ktoś coś kiedyś takiego (w co wątpie) :?: :?:

Prosze o pomoc :salu: :mrgreen:

 

Opis do foto :

to na czerwono to poziomice :mrgreen:

reszty nie musze opisywać bo chyba wiecie :wink:

!!!.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, sam mam takie zamontowane, służą one do dokładnego wypoziomowania teleskopu w obu osiach - jest to warunek do poprawnego działania systemu GO-TO. Czy ma to jednak praktyczne zastosowanie w sprzętach bez tego systemu :roll: Chyba tylko jako dekoracja... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
A ja mam takie pytanie: Z jaką dokładnością da się wypoziomować montaż za pomocą takiej zwykłej poziomicy? Czy istnieją dokładniejsze metody?

 

To zależy w jakiej klasie dokładności jest zrektyfikowana dana poziomica :roll:

Z geodezyjnych libelli widziałem takie w klasie dokładności 5', 1' a nawet 20" w wykonaiu Wilda :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanko może ono zabrzmi beznadziejnie ale kusi mnie aby je zadać  :roll:  Co sądzicie o dorobieniu ( przyklejeniu ) do Dobsona poziomicy , czy to wogóle będzie spełniało jaką kolwiek funkcję , czy to bedzie potrzebne   :|   :?:  :?:  

Może widział ktoś coś kiedyś takiego (w co wątpie)   :?:  :?:  

Prosze o pomoc  :salu:   :mrgreen:  

 

Opis do foto :  

to na czerwono to poziomice  :mrgreen:  

reszty nie musze opisywać bo chyba wiecie  :wink:

 

Pytanko nie jest " beznadziejne". Sam posiadam na teleskopie 4 sztuki "oczek" z poziomicy.

Dwie oczka na tubusie : pion i poziom oraz dwa oczka na podstawie Dobsona.

Pozwala mi to w miarę dokładnie, mimo nierówności terenu, wypoziomować cały zestaw teleskopu.

Jadąc z mapą na obserwację i korzystając ze współrzędnych takowe ustawienia sa wręcz niezbędne. Po wypoziomowaniu teleskopu na podziałce zenitalnej za pomocą obrotowej tarczy ze wskazówka "zeruję" położenie.

Dodatkowopo wyzerowaniu poziomu sprawdzam ustawienia pionu na drugim z oczek tubusa(łoże) i mam pewność własciwego ustawienia tubu pod dowolnym kątem.

Podobnie postępuję ze wskażnikami na podstawie Dobsa. Tu jest tylko możliwość wyrównania teleskopu w poziomie(N/S i E/W). Regulację przeprowadzam za pomocą pokreteł na "nogach" podstawy.

Czy jest to zasadne? Zdecydowanie TAK -jako jeden z elementów szybkiego odnajdywania obiektów wg mapy dla poczatkującego.

Oczywiście teleskop, faktycznie to podstawa, również "orientowany" jest na N zapomoca 2 kompasów.

Fotki obrazowo przedstawią temat.

podzial_zenit01.jpg

 

1poz01Dobson02.jpg

 

1poz01Dobson01.jpg

 

1poz04piontubus.jpg

 

1poz03_poziomtub.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm .... czyli to nie jest taki zły pomysł myślałem ze bedzie krytykowanie tego wątku ale wiedze ze nie ma ( bardzo się ciesze) :wink: Jeszcze jedno pytanko czy takie położenie poziomic jest dobre ( jak na foto !!!.jpg) i gdzie jeszcze można dać takie poziomice ?? prosze o rysunek jak by ktoś mógł :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Dobsonie poziomniczki jak najbardziej wskazane . Jak pracowałem na Syriuszu to miałem wklejone dwie niewielkie. Potem po zastosowaniu GO TO projektu Leszka lepsza była solidna poziomnica dł 35 cm (taka za 30-40zł) którą wystarczało sprawdzić i wyregulować zestaw by poprawnie działał .

 

Ps . W budownictwie stosujemy powszechnie w wymowie nazwę : poziomica ale w pisowni raczej już poziomnica :P Poziomica jest określeniem geograficznym :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomnica w dobsonie wg mnie jest wręcz niezbędna. Jednakże wydaje mi sie, że powinna wystarczyć tylko jedna zamontowana na obrotowej podstawie montażu . Warunek, że podziałka kątowa tubusa jest zgrana z osią optyczną i montaż nie ma większych odchyłek od pionu.

Takie rozwiazanie stosowane jest w przyrządach geodezyjnych ( stosowane poziomnice oczkowe - libele ). Poziomujemy w jednym ustawieniu nastpnie obracamy głowice o 90 *

i doprowadzamy do wypoziomowania w tym ustawieniu. Obroty kontrolne o 90* pozwalają usunąć ewentualne błędy.

Dawno temu pracowałem w geodezji . Teraz jestem na etapie zgrywania optyki ( Newton 145/870) i montażu. Niedług sprawdzę w praktyce powinno sprawdzić się ( teleskop to taki przerośnięty teodolit ).

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.