Skocz do zawartości

KALENDARZ


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, chce tylko tak na marginesie dodac, ze prawa do zdjecia nie macie. Pisalem kiedys w tej sprawie do Nasa - oni sami praw do zdjec nie sprzedaja, maja amerykanska agencje (niezalezna zewnetrzna firma), ktora w tym procederze posredniczy. Jak was interesuje, to poszukam w archiwalnych listach, ale cene, jako ta firma podala mi za 1 zdjecie do albumu w 1000 szt. byla iscie astronomiczna, wiec olalem sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chce tylko tak na marginesie dodac, ze prawa do zdjecia nie macie. Pisalem kiedys w tej sprawie do Nasa - oni sami praw do zdjec nie sprzedaja, maja amerykanska agencje (niezalezna zewnetrzna firma), ktora w tym procederze posredniczy. Jak was interesuje, to poszukam w archiwalnych listach, ale cene, jako ta firma podala mi za 1 zdjecie do albumu w 1000 szt. byla iscie astronomiczna, wiec olalem sprawe.

Na ten temat wymieniałem już uwagi off-forum.

Myślę że wymienienie się kilkunastu - może i kilkudziesięciu egzemplarzami (z podaniem źródła) nie stanowiłoby jednak problemu. Co innego umieszczenie w ofercie handlowej albo przeznaczenie do wolnej sprzedaży.

 

Może ktoś ze znających lepiej prawo autorskie zabierze głos i wyjaśni jak jest z możliwością użycia (niekomercyjnego) obrazka zamieszczonego przez autora w Internecie z prawem do pobierania (np. w sekcji download strony ESA). Do jakiego zastosowania wystarczy podanie źródła sieciowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wymienienie się kilkunastu - może i kilkudziesięciu egzemplarzami (z podaniem źródła) nie stanowiłoby jednak problemu. Co innego umieszczenie w ofercie handlowej albo przeznaczenie do wolnej sprzedaży.

 

 

Na stronie ESA jest taka mała zakładeczka - Terms and conditions of use

(i na 99,9% nie można wykorzystać tych zdjęć do zrobienia kalendarza - to tak z prawnego punktu widzenia) - i jeszcze mieszać w to drukarnię ???

 

... a może się mylę ...

 

 

http://www.winter.pl/internet/prawa.html

dokładnie podpunkt 4

 

Elementy graficzne stworzone przez autora dla potrzeb serwisu i ilustracje, w tym zrzuty ekranu, również nie mogą być wykorzystywane bez zgody autora. Również domyślnie takiej autor zgody nie udziela.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie koniecznie - istnieje w prawie autorskim cos takiego, jak "dozwolony uzytek" i jezeli koledzy wydrukuja sobie "po kosztach" i miedzy soba rozesla, to raczej mozna to pod to kwalifikowac. Chociaz ta definicja jest mocno "plywajaca". To z prawnego punktu widzenia, a realia sa takie, ze spokojnie mozecie to sobie zrobic.

 

W temat troche wniknalem i okazuje sie, ze temat praw do zdjec nasa jest troche inny. Nie wszystkie zdjecia posiadaja tzw. "copyright".

 

Looknijcie tu:

 

Na jednym z serwisow sprzedajacych fotki z Nasa przeczytalem:

 

"Most image data on this site are retrieved from Public Domain sources and are therefore free of copyright assertions. NASA and other public agencies that fund and run observatories do not usually assert copyright in their imagery, and therefore, permission to reproduce is not required if attributed correctly. We have tried to credit each image accordingly. "

 

To mnie zaciekawilo i znalazlem cos takiego:

http://grin.hq.nasa.gov/UTILS/copyright.cgi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie koniecznie - istnieje w prawie autorskim cos takiego, jak "dozwolony uzytek" i jezeli koledzy wydrukuja sobie "po kosztach" i miedzy soba rozesla, to raczej mozna to pod to kwalifikowac. Chociaz ta definicja jest mocno "plywajaca". To z prawnego punktu widzenia, a realia sa takie, ze spokojnie mozecie to sobie zrobic.

 

W temat troche wniknalem i okazuje sie, ze temat praw do zdjec nasa jest troche inny. Nie wszystkie zdjecia posiadaja tzw. "copyright".

 

 

Bardzo to ciekawe, wielkie dzięki!

 

NASA jest agencją rządową, finansowaną ze środków publicznych, dlatego zapewne publikowane w otwartej sieci ilustracje dokumentujące jej dzieła nie mają od razu komercyjnego charakteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jak coś to ja też chce taki kalendarz!!!

Tylko jak już będzie wszystko wiadomo tzn.cena i gdzie nabyć!!!

Popieram takie pomysły jak ten kalendarz!!!Fajnie żę ktoś się za to wziął!!!!

Tylko żeby cena nie była zbyt wysoka!!!! :Boink:

No to czekam co dalej!!!!

 

pozdr.Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ktoś to będzie jeszcze chciał kupić bo widowiskowości Saturna z Casiniego żadne zdjęcie z Ziemi nie przebije :banan:

 

Dokładnie ten Saturn robi wrażenie :Boink::Beer:

 

 

Hej jak coś to ja też chce taki kalendarz!!!

Tylko jak już będzie wszystko wiadomo tzn.cena i gdzie nabyć!!!

Popieram takie pomysły jak ten kalendarz!!!Fajnie żę ktoś się za to wziął!!!!

Tylko żeby cena nie była zbyt wysoka!!!! :Boink:

No to czekam co dalej!!!!

 

pozdr.Bartek

 

Hmm... cena chyba nie powinną przekroczyć 20 zł B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że wykorzystanie zdjęcia ze strony NASA jest zupełnie legalne, w świetle dokumetnu który zacytował Jesion. Coraz bardziej wątpliwe jest jednak zrealizowanie sponsoringu. Wymagałoby to (jak się wydaje) dobrej woli AŻ DWU organizacji które niekoniecznie chcą w tej sprawie współpracować.

Wydatek nie miał być większy :Salut: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam taką nadzieje ale jak coś to jestem gotów na troche większy wydatek!!!

Czekam na konkrety!!!!

 

 

No w końcu Cygnus robi wszystko aby kalendarz wydać i aby był jak najtańszy za co mu bardzo dziękujemy :Beer: Tylko aby zdążył w tym roku go wydać :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ DRUKOWANIE W DRUKARNI UPADŁO, dwie wersje kalendarza pojawią się lada chwila w DOWNLOAD.

 

Wersja pierwsza będzie w formacie 70 x 29 cm, miesiące rozmieszczone wokół Saturna, obraz rozcięty na cztery kawałki do drukowania na A4, z marginesami do sklejania.

Druga wersja - jeden kawałek w formacie 70 x 40 cm, kalendarz cały POD SATURNEM, można go odciąć i zostawić sam plakat.

Ponieważ plik będzie wielki - zapewne będzie podzielony na kilka fragmentów, ja wysłałem 6 plików ARJ po 1.44 MB.

 

Format plików - TIFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapowiadałem - kalendarz powinien już być dostępny na serwerze FTP.

 

Wersja pierwsza:

Format 70 x 29 cm, plik w formacie TIFF rozcięty na cztery kawałki do oddzielnego drukowania na A4.

Miniaturka jest na początku tego wątku.

 

Adres do ładowania:

http://www.astro-forum.org/galeria/Plakat/plik1.tif

.../plik2.tif

.../plik3.tif

.../plik4.tif

 

 

Wersja druga, format 70 x 40 cm, JEDEN PLIK w formacie TIF rozcięty ARJ-tem na siedem plików po 1.44 MB:

Miniaturka jest parę postów wcześniej.

 

Adres do ładowania:

http://www.astro-forum.org/galeria/Plakat/70X40.ARJ

.../70X40.A01

.../70X40.A02

.../70x40.A03

.../70X40.A04

.../70X40.A05

.../70X40.A06

 

UWAGA!

W drugiej wersji w nazwach plików wszystkie litery duże!

 

 

Mam nadzieję że zainteresowani sobie ściągną, kto nie może - proszę o wiadomość, w końcu mogę przesłać płytkę, bo wolałbym nie drukować.

Dolewanie atramentu do kałamarza uczyniło moje ręce bardzo picassowskimi.

 

Przepraszam za zwłokę, trochę trwało przesyłanie do serwerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja sobie dzis druknąłem kalendarz na ploterku zrobilłem rozmiar 420 z1100 mm, robi wrażenie. Co prawda nie jest to kalendarz lecz sam saturn, czyli pierwotne zdjęcie jakie jest na forum. I jak wyśmiewał Cygnus plotery to ploter ploterowi nie jest równy.

Wcześniej zakupiłem rolke papieru 420 mm typ high-gloss photo i uciąłem na żadana wielkość. Trzeba obchodzić się z papierem b. ostroznie bo byle zarysowanie przez np inne przedmioty wychodzi w trakcie wydruku.

W sumie czas wydruku wyszedł 26 min z sekundami a atramentu poszło może 10 ml czarnego i szczypta kolorowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.