Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja uważam obiekt za ,,zaliczony'' tylko jeśli sam nakieruje na niego teleskop i jestem pewien że go widzę. Samodzielne wyszukiwanie obiektów pozwala lepiej poznawać niebo i daje wielką satysfakcje. Mimo to, GOTO napewno dla niektórych jest przydatnym wynalazkiem.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba otworzyć nowy dział: "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o kupnie pierwszego teleskopu,... ale nie wiecie o co zapytać?" i wrzucić tam "10 przykazań".

To chyba dobry pomysł!

Co z tego że niby wszystko już powiedziano na ten temat ale jest to w okrutnej rozsypce i głębko poukrywane. Spisać przykazania i wskazówki ogólne w jednym, widocznym i odp. zareklamowanym miejscu, zamiast w kółko i od nowa wałkować podobne tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając ten temat na forum wiedziałam co chcę kupić.W chwili obecnej po radach i propozycjach jestem w punkcie wyjścia ,czyli nie mam pojęcia na co się zdecydować. Oczywiście myślę,że dobrze się stało,gdyż jak już wcześniej wspominałam nie mam pojęcia o kupowaniu teleskopów i nie chciałabym kupić czegoś, czego nie potrafiłabym obsłużyć.

Niemniej jednak chciałam kupić odrazu teleskop .Zamiast kupować na początek w miarę dobrą lornetkę ,trochę później mały teleskopik (po ssumowaniu to koszt ok. 1.5-2 tys.) ,a skończyłoby się kupnem lepszego teleskopu jaki właśnie wydaje mi się ,że chciałam kupić. (czyli to wszystko przewyższyłoby koszta jakie planowałam wydać z dodatkami itd./chciałam teleskop od 2-3.tys, którym mogłabym oglądać niebo/).

Moje wymagania co do teleskopu: -cena 2-3 tys./w tym koszt ewentualnych dodatków/

- poręczny,sama muszę go udźwignąć /w przypadku wypadu poza miasto/ -co chcę zobaczyć? planety,z kolei również żeby mozna było zobaczyć jakieś Dsy -łatwy w obsłudze i w miarę możliwosci szybki do rozstawiania,

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje to bardzo proszę, jeśli co niektórzy mają mnie juz dość, to dziękuje im za zabranie wcześniej głosu. Pozdrawiam :unsure::unsure::unsure::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Jeśli ktoś ma jakieś propozycje to bardzo proszę, jeśli co niektórzy mają mnie juz dość, to dziękuje im za zabranie  wcześniej głosu.  Pozdrawiam  :unsure:  :unsure:  :unsure:  :Beer:

Lunetko, dość ciebie? Skąd ci to przyszło do głowy?

 

Może parę alternatywnych względem Maka propozycji dla równowagi. Każda z nich chyba lepiej pokaże ci DS'y niż Mak. Musisz też pamiętać o uniwersalnej zasadzie, że wraz ze średnicą rosną możliwości optyczne teleskopu, ale maleje mobilność. Dlatego trzeba zawsze wyważyć te czynniki wg własnych preferancji.

 

1) Niedrogi refraktor (965 + 659 = 1624 zł):

Celestron 102 mm Wide View plus Montaż paralaktyczny EQ3-2

 

2) Niedrogi reflektor na paralaktyku (1799 zł):

Celestron C6-N

 

3) Niedrogi reflektor na dobsie (1299 zł)

Celestron StarHopper 6

 

3) Analogicznie, większy reflektor na dobsie (1749 zł)

Celestron StarHopper 8

 

Aha, przez "muszę go udźwignąć" rozumiem samodzielnie rozłożyć / złożyć oraz włożyć do / wyjąć z samochodu. Jesli chcesz naprawdę sprzętu dla piechura to niezły będzie zestaw (999+190=1189 zł):

Yukon 6-100x100 plus Statyw aluminiowy

 

P.S. Kupując w tej firmie otrzymasz produkt do ręki za dwa dni najdalej (jeśli jest w magazynie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jeżeli mowa o newtonach na dobsonie to w Astrokraku są teleskopy Oriona StarQuest XT:

25cm - 2350zł

20cm - 1450zł

15cm - 995zł

Ceny jak widać o 300-500 zł niższe niż w DO. Mozna za to kupić niezły szerokokątny okularek.

strona z cenami.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę ,że wszyscy "zaawansowani" forumowicze mają dość w kółko powtarzających się pytań typu:- jaki teleskop dla początkującego?.

Jednak wierzcie mi, zanim zwróciłam sie z tym pytaniem bezpośrednio do was przeczytałam mnóstwo linków na tym i na innym forum....... .Odpowiedzi niestety nie znalazłam.

Gdzie "leży wina"?: Zbyt wiele odmiennych propozycji? Zbyt duża oferta?Zbyt mała wiedza? Brak zdecydowania?..... pewnie wszystkiego po trochu.

Myślę,że to jest dylemat każdej "nowoprzybyłej" osoby .Mimo wielu propozycji i podpowiedzi ze strony uprzejmych forumowiczów "my" i tak mamy problem z wyborem.

Uważam,że czas już zakończyć dyskusję na temat teleskopu. Wyboru dokonam wśród tego co mi zaproponowaliście.Ewentualnie poproszę was o pomoc w wyborze okularów /znów się zacznie co?/ .

 

Jak już dokonam zakupu teleskopu to się wam" pochwalę ".

Dziękuję wszystkim osobom,które wzięły udział w tym poście. Pozdrawiam. Luneta :Salut::Salut::Salut::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chyba zrobisz jak zapomnisz o tych postach i zaufasz samej sobie :) W końcu zanim napisałaś na forum byłaś zdecydowana. Sama chyba najlepiej wiesz czego potrzebujesz i nikt Ci lepiej nie doradzi.

Powodzonka więc przy zakupach (tylko nie skończ z za dużym debetem :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejo elo. Nazywam się Ania, jestem z Białegostoku. Pierwsze wzmianki o astronomii w moim życiorysie pochodzą sprzed roku. Mam 14 lat, umysł ścisły raczej ^_^ Mam lornetkEŁ 12x50 Soligora, teraz zbieram na teleskop jakiś ciekawy. Oczywiście juz wiecie że mi pomożecie w wyborze :P Forum wygląda na przyjemne ;) MAM NADZIEJĘ ŻE MNIE PRZYJMIECIE DO SWOICH BRACI :P Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZEŚĆ, MÓJ NICK - PAMELKA

Formalnie jestem z Wami od wczoraj. Wcześniej tylko z ciekawością obserwowałam dyskusje.

Zaczynam dopiero przygodę z obserwacją nieba. Od niedawna jestem szczęśliwą :Boink: posiadaczką Celestrona FirstScope 114 EQ. Z Waszych dyskusji wynika ( a raczej nie wynika, bo brak postów na temat tego sprzętu), że nie był to najtrafniejszy wybór :angry:

Macie może jakieś sugestie: co dokupić, żeby poprawić parametry wspomnianego sprzętu?

Edytowane przez Pamelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Nie trafilas na totalny syf i bedzie z tego sporo widac. Napisz na forum jakie dodano Ci do tego telepa okulary. Prawdopodobnie tu cos ci doradzimy. Samego teleskopu bym na razie nie ruszal, za wczesnie na przerobki. Daj jakas fotke jak to wyglada (okolice wyciagu - tam gdzie wtykasz okulary, i okolice glowicy - tego na czym siedzi teleskop). Jezeli masz problemy z jego uruchomieniem lub obserwacjami, napisz co Ci nie wyczhodzi/ z czym masz problem. Odeslemy Cie do odpowiedniego watku gdzie zostalo wyjasnione co i jak.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dane ze strony Delty:

- ogniskowa 900 mm

- światłosiła 1/8

- średnica zwierciadła głównego 114 mm

- zasięg 12,8

- długość tubusa 88,9 cm

- aluminiowy trójnóg

- okular 1,25" 20 mm (45x)

- okular 1,25" 10 mm (90x)

- szukacz StarPointer

- montaż paralaktyczny

- mapa nieba: The Sky L1

- waga 8,63 kg

 

Dokupiłam do tego jeszcze filtr księżycowy i Badeera.

W zasadzie jest już złożony, a obserwacje chcę zacząć pojutrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.