Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No to potraktuj poprzednie posty z przymruzeniem oka i czekaj na bezchmurne noce . Na razie naucz sie nim posługiwać . Mozesz obserwowac w ciagu dnia i sprawdzać jak widać po włożeniu posiadanych okularów . Jak pisal Hans podaj jakie napisy masz na okularach , czasem jakis warto miec inny i wiecej widac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij obserwacje od Lysego. Dobija do pelni i tak zaswietli Ci wszelkie inne obiekty. Teleskop wystaw przed dom na 20-30min. przed obserwacjami, nie obserwuj przez otwarte okno. Stan jak najdalej od latarni i zrodel swiatla. Zdejmij dekiel z przodu tuby (nie tylko ten malutki, ale caly duzy dekiel o srednicy tuby). Wyjmij zaslepke z wyciagu okularowego. Zaladuj do niego okular 20mm i naceluj na Lysego. Za pomoca szukacza, lub tak jak armata, jezeli nie jest szukacz zjustowany z teleskopem (mogl sie przestawic w trakcie transportu). Po trafieniu teleskopem w Lysego pole widzenia wypelni Ci nieostre, silne swiatlo. Teraz zablokuj glowice i pokrec pokretlem wyciagu okularowego, az uzyskasz ostry obraz kraterow. Teraz mozesz eksperymentowac z drugim okularem (bedzie wymagal przeostrzenia) i z filtrem. Na inne obiekty musisz poczekac az Lysy bedzie blisko nowiu. Na pocz. wrzesnia. W instrukcji do teleskopu napewno da sie wyczytac jak ustawiac montaz teleskopu, aby byl najwygodniejszy w obsludze (os godzinowa na polarna itd.) i jak go blokowac, uzywac mikroruchow itp. Obserwacje zakoncz gdy zacznie Ci osiadac na tubie teleskopu duza ilosc wilgoci. Po obserwacjach wnies teleskop do srodka i odczekaj ok. 20min. zanim zalozysz spowrotem wszystkie zaslepki. Generalnie docisnij mocno sruby statywu aby zminimalizowac drgania. Jezeli zaparuja Ci okulary nie wycieraj ich paluchami. Wsadz je na chwile pod koszule, od ciepla ciala same odparuja. Po polnocy wzejdzie Mars, ale jest jeszcze kiepsciutki do obserwacji - w twoim teleskopie da sie zobserwowac faze planety a troche pozniej rowniez pewne szczeg. tarczy i czapy polarne. Poszukaj tez na forum userow z okolic Lublina. Na pewno znajdziesz kogos z twoich okolic kto w razie problemow pokaze co i jak na jakims wspolnym lookanku. (he... ile ty masz lat? opiekun moze miec obiekcje przed puszczeniem coreczki na noc do obcego zboczenca :szczerbaty: ). Z download forum zassij sobie dobre mapki Watteau, pomoga Ci odnajdywac obiekty na niebie.

 

Co do okularow to najpierw popatruj przez te ktore masz. Prawdopodobnie przydalo by Ci sie cos lepszego w okolicach 5-6mm do planetek i duzych powiekszen (jaka kase chcesz przeznaczyc na dodatkowe okulary?) Moze doradzimy Ci takze cos o dlugiej ogniskowej do obiektow rozleglych gdzie najwazniesze jest duze pole obserwacji, a nie power.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są na grupach jacyś fascynaci z województwa lubelskiego?

Jam Ci jest!

Zapraszam na zebrania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, szczegóły w wątku w spotkaniach lokalnych i na stronie www.ptma-lublin.astronomia.pl.

 

A z jakich dokładniej okolic będziesz obserwacjonować?

 

A'propos odraszacza - masz teleskop typu reflektor - w układzie Newtona. Cała tuba jest odraszaczem. Prawdziwny odraszacz masz na szukaczu. Odraszacze są stosowane w refraktorach czyli teleskopach soczewkowych.

I tak w wilgotną noc wszystko zaparuje!

Kiedyś zrobiłem sobie nowy, lepszy szukacz i pojechałem na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie na obserwacje, zapominając o wyposażeniu szukacza w stosowny ODRASZACZ. Po pół godzinie szukacz nie nadawał się do użytku! Obiektyw cały pływał! Lustro główne i okulary "dopiero" po trzech godzinach.

 

Pozdrawiam - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc , mam na imię Mateusz. Mieszkam w Górze koło Leszna.

Od paru miesięcy zacząłem sie interesować astronomią, przyznam żę nic tak mnie w życiu nie wciągnęło jak zgłębianie tajemnic nocnego nieba.

Teleskopu jeszcze nie mam ale myśle o zakupie :

 

"Orion" SkyQuest XT8

 

- Typ montażu: Dobson

- Średnica zwierciadła: 203mm

- Ogniskowa zwierciadła: 1200mm

 

ale zakup ten musi poczekać troche bo najpierw musze skończyć studia a potem mogę myśleć o spełnianiu marzeń. Chyba że wcześniej wpadnie jakaś gotówa :szczerbaty:

 

Na początek witam nowych astroforumowiczów jak i "starych" wyjadaczy

 

pozdro wam all :Beer:

do rychłej konwersacji, oby przy piwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem nowy na forum wiec chcialem sie przywitac :)

Mam na imie Tomek , jestem z Zabrza ale obecnie mieszkam w Berlinie.

Na forach zawsze malo sie wypowiadam - wole raczej sluchac wiec nie liczcie, ze bede sie mocno udzielac ;)

Chcialem sie odrazu zapytac ,czy sa na forum jacys astro-amatorzy z Berlina lub Zabrza (i okolice) ?

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że liczyłam na posta od Ciebie. Nie widzę wiecej użytkowników z naszego rejonu. Teleskop mam narazie nad Jeziorem Białym. No, nie dokładnie, ale w okolicach. Jest tam super przestrzeń do obserwacji. Jak kiedyś będziesz - zapraszam. A może w ten weekend :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja pochodzę z woj. lubelskiego ale od 20 lat mieszkam przelotnie w Warszawie, ale sentyment do ziomali z zza Buga zostaje :D .

 

Masz podobny sprzęt do mojego jeśli chodzi o parametry, ja mam 170x900 i to jest bardzo dobry sprzęt do obserwacji takich obiektow jak : mgławice, galaktyki, ale planetki typu-Jowisz czy Saturn też da się oglądać, zwłaszcza przez dobre okularki i barlow 2x apochromatyczny, no i oczywiście Słońce i Księżyc , a poza tym można nie tylko duuużo więcej zobaczyć ale nawet fotografować do czego cię zachęcam i witam serdecznie :helo: na tym fajnym forum.

 

Ps. ludzi z Lublina i okolic jest naprawdę sporo i myślę że się ujawnią w swoim czasie, nie pomóc ziomalce to była by dla nich ujma, wspomnę tylko o Cyngusie i braciach Marcinkach (fachowcy jakich mało :notworthy: ) więc pytaj ich śmiało bo lubią się dzielić swoją wiedzą a zakochani w astro tak jak ty. :rolleyes:

 

A to mój obecny teleskopik

3_MÓJ_OBECNY_TELESKOP_170NA900.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlas Nieba Gwiazdzistego - Dobrzyckich już mam, Niebo na weekend i Niebo Levego też. Jestem na etapie czytania. Ostatnio kupiłam też "Tablice astronomiczne z przewodnikiem po gwiazdozbiorach" aut. Jan Desselberger i Jacek Szczepanik - Polecam. :Beer:

A pytać będę napewno, obiecuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsłabszymi punktami tego teleskopu jest szukacz(„laserowy”)który mocowany w 2 punktach! cały czas się przestawia i baaaaaardzo słaby montaż w połączeniu ze statywem TRAGEDIA(oczywiście to moje zdanie). Używam różnego rodzaju „wytłumiaczy drgań” tzn. okrywam tubus kocem i tego typu „zabiegi”. Tylko ostrzegam co będzie się działo przy dużych powerach. A jeśli o szukaczach to napisz ile czasu zajęło Ci dojście jak ten wymysł działa, bo mi (nie tylko mi) przysporzyło to kłopotu. Instrukcja milczy na ten temat. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że liczyłam na posta od Ciebie. Nie widzę wiecej użytkowników z naszego rejonu. Teleskop mam narazie nad Jeziorem Białym. No, nie dokładnie, ale w okolicach. Jest tam super przestrzeń do obserwacji. Jak kiedyś będziesz - zapraszam. A może w ten weekend :D

Obserwowałem już znad Krasnego, silna tam wilgotność.

Dzięki bardzo, niestety, nie skorzystam, wpakowałem się w

remoncik domowy

a la Adam Słodowy,

robię go wieczorami oraz w piątek i świątek, nie korzystając z urlopu.

Już bym podłubał w astro, cyfrowy napęd mego U-boota czeka na uruchomienie, nowy nabytek - Rubinar 1000 błaga o przetestowanie i zrobienie jakiegoś solidnego uchwytu.

Kolega wzbogacił montaż SkyLuxa o - batatela - OSIEM łożysk, też warto by to obejrzeć. A tu nie ma czasu, tylko ciągle płytki i ATLAS - klej o.k.

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.