Jump to content
Sign in to follow this  
Dasionek

Piękna pogoda Synta 8.

Recommended Posts

 

Witam wszystkich forumowiczów.

U mnie od trzech dni, dopisuje pogoda aż sam nie, wierzę widoki na wsi nie ziemskie, od dwóch miesięcy posiadam synte 8, w której ostatnio umyłem lustro główne z powodu sporego zabrudzenia (teleskop ma 3 lata).

Posiadam okulary 25 mm,10 mm,9 oraz 6.

Akurat była okazja przetestować kolimacje.

Dzisiaj obserwowałem.

1. Mgławice Oriona wyglądała bosko! Dosłownie jak na Astro foto tylko bez kolorów aż poprosiłem moją dziewczynę nawet jej się podobała, a to znaczy, że jest super : ).
2. Gwiazdozbiór byka a dokładnie koniec jednego z rogów plemnik przy 25 mm raczej widać tylko strzałkę, ale przy 9 widać już główkę plemnika ogólnie nieciekawa gromada, następnie trochę wstecz jest gromada nawet ładna oraz widoczny gołym okiem warkocz.

3. Andromeda oczywiście galaktyka

Szczerze mówiąc ostatnio widziałem ją taka jakoś na początku stycznia, tyle że wtedy było -11 a teraz 4 to był czas popatrzeć.

Przy 25 mm zajmuje prawie całe pole widzenia dokładnie widać jądro galaktyki a tak zero szczegółów tylko ogromną mgłę po przeciwnej stronie andromedy miałem wrażenie, że też widzę jakąś galaktyke, ale nie jestem pewien dosłownie mniej więcej ta sama odległość.

4. Kasjopeja oczywiście wszystkie tam gromady nie znam po nazwach oraz Sowa piękne ma oczy :D

5. Perseusz jakaś gromada we wnętrzu oraz oczywiście gromada podwójna hi chotki coś pięknego i jasnego widoczna gołym okiem.

6. I po jakimś miesiącu poszukiwań dzisiaj godzinę poświęciłem na poszukiwanie galaktyki wir w wielkim wozie i w końcu się udało, pomimo że 25 mm jest stanowczo za małe powiększenie na nią musiałem użyć 9 miałem wrażenie, że widzę ramiona spiralne metoda zerkania raczej na pewno tam były, ale brakowało mi jakiegoś pośredniego powiększenia.

I tutaj moje pytanie, czy warto jeszcze ładować pieniądze w okulary?

Chciałbym kupić coś do ds

Zastanawiam się czym się różni okular 2” a 1,25” tylko pole widzenia?

Chciałbym kupić coś pomiędzy 25 a 10

Żebym mógł dostrzec coś więcej w galaktyce spiralnej okular 20 mm czy może 15 a może wystarczy wywalić kitowe 25 i zamienić na 25 w 2” wyciągu?

Jakie łatwe do znalezienia galaktyki znacie, bo oglądając galaktykę wir wiedząc, że jest tak daleko 25mln lat świetlnych a mimo to byłem w stanie zobaczyć ramiona (ledwo co ale było widać brakowało mi okularu) w 9 mm okularu normalnie nie wierzyłem opad szczęki.

Dziękuje ze poleciliście mi ten teleskop :)
Aaa na Marsie wczoraj widziałem czapę polarna niestety tylko w 9 mm, bo w 6 była tylko tarcza. 

 

Przepraszam za relacje, wiem że znacie również te obiekty, ale musiałem się na cieszyć haha. 

 • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okular WA-66 20 mm

Nada się? 

Posiadam wa 

Wa-66 9mm to jest całkiem spoko daje ładne obrazy 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie masz za co przepraszac !   To forum jest przecież po to, by dzielić się radościami , problemami , zasięgać pomocy atp

Takie wpisy początkujących czyta się bardzo fajnie !!!  KEEP SMILE !  :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta gromada we wnętrzu Perseusza to Melotte 20. Z kolei koło M31 powinieneś zobaczyć dwie galaktyki satelickie - M32 i M110.

 

Z klasyków na początek polecam M81 i 82 w Wielkiej Niedźwiedzicy czy NGC 4565 (galaktyka Igła) w Warkoczu Bereniki. Kolejna obowiązkowa pozycja to tryplet Lwa - trzy galaktyki na obszarze ok 1 stopnia kątowego.

 

Masz jakieś mapy nieba? Aplikacje na telefon?

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Posiadam aplikacje na telefon jak bd pogoda będę szukać 81,82 w niedźwiedzicy szukałem wczoraj, ale było ledwo widoczne m51 więc dałem sobie spokój, a np. przedwczoraj super było widać ramiona trzeba było się wpatrywał dość długo, ale były tam :).

M31 bezpośrednio obok andromedy jest jakaś galaktyka, ale również jak po prawej stronie jest andromeda i przesuwne się w andromedzie, ale w lewo w przeciwnym kierunku mniej więcej tyle samo stopni też jest tam jakaś mgiełka, ale nie jestem pewien.

Co do map to posiadam tabele Wimmera v3 oraz Star walk 2 na telefon.

I z tym staram się działać.

Teraz tylko czekać na pogodę i atak,

A warunki mam dobre jadę do dziewczyny na wieś jedyna wada do latarnie, ale siadam w takim miejscu, że nie świecą po oczach mógłbym iść wyżej na górkę, ale się boję hehe parę razy tam byłem całkowita ciemność.

@edit

Coś czuję, że jak bd pogoda udam się na górę tam jest mrok, ale zasięg lepszy czuje że te ramiona będą widoczne ewidentnie.

Szczerze z tym teleskopem tam nie bylem jeszcze tylko z 70/900, ale wtedy nie wiedziałem gdzie jest andromeda, tylko Orion oraz warkocz w byku :D. Wtedy zrobił na mnie takie wow może dlatego, że pierwszy raz go zobaczyłem.

 

Edited by Dasionek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ważna kwestia: jak słusznie zauważyłeś, okular pomiędzy 25 a 10 mm zrobił by robotę. Ta kitowa 25'tka jest całkiem ok, więc dopiero w drugiej kolejności zamienił bym ją na 2 cale. Do większości galaktyk, gromad i mgławic najbardziej potrzebujesz przyzwoitego 2 calowego okularu 13-17 mm, bo kitowa 10tka się do nich nie nadaje. 

Edited by PiotrTheUniverse
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Ważna kwestia: jak słusznie zauważyłeś, okular pomiędzy 25 a 10 mm zrobił by robotę. Ta kitowa 25'tka jest całkiem ok, więc dopiero w drugiej kolejności zamienił bym ją na 2 cale. Do większości galaktyk, gromad i mgławic najbardziej potrzebujesz przyzwoitego 2 calowego okularu 13-17 mm, bo kitowa 10tka się do nich nie nadaje. 

Kitowa 10mm już dawno odłożyłem na bok kupiłem sw wa66 9mm Oraz orciaka 6mm głównie do planet i właśnie zastanawiam się nad czymś do ds między 12 a 17, ale jest ale zawsze jakieś..... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U siebie jako pośrednie powiększenie używam Meade UWA pole 82" moim zdaniem idealne do oglądania np. mgławicy w Orionie a także innych obiektów. Z tym powiększeniem wczoraj podczas obserwacji da się zauważyć ciemniejszej miejsca w M42

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.