Skocz do zawartości

Messier 83 z centrum Polski - tak dla hecy...


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.04.2019 o 08:27, Piotr4d napisał:

Szału niema, ale M83 jest.

No właśnie, że wg mnie jest szał, bo do każdego zdjęcia należy uwzględnić inną wagę.

W przypadku tego zdjęcia jest ono unikatowe ze względu na wysokość obiektu nad horyzontem, miejsce robienia fotografii (kraje północne) i rzadkość pojawiania się tego obiektu na zdjęciach astrofotograficznych nawet w Europie  - z tych właśnie względów jest szał.

Nie wszystkie zdjęcia muszą być jak z Hubble - wiele razy wartość zdjęcia leży w trudności fotografowania ujętego obiektu a nie ogólnego wrażenia zmysłowego czy wartości technicznych, parametrów zdjęcia.

 

A tak przy okazji - gdyby w M83 pojawiła się supernowa to na takim zdjęciu @Lukasz83 do jakiej wielkości gwiazdowej (mag) dałoby się ja uchwycić - sfotografować ?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka 83 jest każdy widzi, na granicy szaleństwa było brać się za nią ze środkowej Polski, ale oczywiście szanuję i doceniam wysiłek @Lukasz83

 

Gdyby nie poniższe, to może i byłby szał.

W dniu 2.04.2019 o 21:14, Lukasz83 napisał:

Koło północy zerwał się wiatr który uniemożliwiał dalsze sensowne focenie więc zjechałem Newtonem do poziomu gruntu  i poszukałem w wizualu M83. 

I nie znalazłem... Tam gdzie powinna być było tylko delikatne pojaśnienie sugerujące, że jestem w dobrym miejscu i patrzę na centrum galaktyki. 

Włożyłem kamerkę do wyciągu i na klatkach 10 sekundowych też nic nie było widać.

Nie mówiąc już o ustawieniu ostrości która... to może w ogóle pominę ten fakt. Kręciłem wyciągiem a gwiazdy cały czas przypominały wielkie puchate kule. FWHM pewnie w okolicach 50...

Nawet wiatr szarpiący tubą nie psuł klatek bo one i tak były to kitu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym ponowić pytanie - do jakiej wielkości gwiazdowej są sfotografowane gwiazdy na tym zdjęciu ?

(tj. do jakiej wielkości gwiazdowej dałoby się złapać potencjalną supernowa na tym zdjęciu ) ?

 

(osobiście pod względem wizualnym zdjęcie M83 jest o milion razy ładniejsze od zdjęcia tzw czarnej dziury)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, heweliusz napisał:

Chciałbym ponowić pytanie - do jakiej wielkości gwiazdowej są sfotografowane gwiazdy na tym zdjęciu ?

W granicach 17-18mag

 

W dniu 3.04.2019 o 13:23, heweliusz napisał:

 

W jakim stopniu brak pogorszenia warunków atmosferycznych tej nocy (pojawienie się wiatru) mógłby wpłynąć na poprawę tego zdjęcia ?

W niewielkim/żadnym - 95% dewastacji detalu na zdjęciu jest spowodowane przez niskie położenie obiektu i konieczność przebijania się sygnału przez mega grubą warstwę atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.