Skocz do zawartości

Księżyc z grudnia


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda jaka była każdy widział, a ja chciałem przetestować barlowa 1,6 z lunetą - ogniskowa wypadkowa 1600mm plus Canon 300d.

W końcu trafił się kawałek nieba choć wysoki cirrus skutecznie degradował kontrast.

Pojedyńcze zdjęcie 1/30sek. iso200.

Delikatna obróbka Photoshop, pełna rozdzielczość.

 

 

My Webpage

 

Jednoześnie dziękuję Małkowi za wzorowe prowadzenie strony internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldzi, Mistrzu :notworthy: to jest fotka wzorcowa, na główną z nią proponuję :icon_eek:

Jak widzę jakość optyczna Barlowa Antaresa 2" 1,6x dorównuje jakości Taka FS-128 i tworzą tu zgrany duet B)

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety barlow Antaresa przeogniskowywał mi Taka w połączeniu z aparatem i ostrość uzyskiwałem ale powiększenie było takie jak przy ogniskowej pow. 2 metrów . Księżyc w takiej opcji nie mieścił się w kadrze 300d.

Przypadkiem Paweł Lańcucki dysponował dwoma extenderami 1,6 do refraktorów Taka i jednego mi odsprzedał. Jak widać pasuje idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest swietnie - jak zwykle :). Pozwole sobie znowu poprosic o umieszczenie fotki w watku. No chyba, ze chcesz kierowac na swoja strone, to wtedy chociaz jakas mniejsza wersje.

 

Dlaczego tak nalegam? Ano dlatego, ze jezeli bede mial wszystkie fotki w systemie, to potem mozna pomyslec nad np. rankingami ogladanych fotek, dolozyc system ocen etc. Jak kazdy bedzie mial fotke u siebie, to sprawa jest na starcie przegrana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldzi, Mistrzu :notworthy:  to jest fotka wzorcowa, na główną z nią proponuję  :icon_eek:

Jak widzę jakość optyczna Barlowa Antaresa 2" 1,6x dorównuje jakości Taka FS-128 i tworzą tu zgrany duet B)

 

Gdyby nie ta lekka niebieskawa obwódka szczególnie widoczna na górze zdjęcia to bym uwierzył. <_<

Zachwyty sprzedawcy nad sprzedawanym towarem widac zawsze są podejrzane.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tóż to. Refrakcja atmosferyczna często daje o sobie znać na zdjęciach tym bardziej im obiekt jest dalej od zenitu. Mniej doświadczeni mogą ją brać za aberrację optyki. Często mam z tym do czynienia podczas fotografowania Księzyca, więc robię fotki w trybie cz/b.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest ? Po perfekcyjnej ostrości nie widać żeby był jakikolwiek problem z atmosferą.

 

O, lemarc mnie ubiegł ale jak odróżnić jedną od drugiej ? Przecież Księżyc niegdy nie jest w zenicie

Widziałem już księżycowe zdjęcia Waldka i z tego co pamiętam nie miały żadnej obwódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspozycje Księżyca są na tyle krótkie że można je spokojnie robić bez włączonego napędu ale jesli jest to po co go wyłanczać, wtedy Księżyc nie ucieka z kadru i jest o wiele wygodniej prowadzić sesję jego wyczynowej astrofotografii B)

 

Ps. Jak widzisz Adamsz_12 prawda obiektywna sama się obroni pomimo nagonki niewiernych <_< a opinii fachowca zawsze możesz zaufać nawet jeśli jest sprzedawcą :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawia się to głównie wyraźnym poniebieszczeniem górnej krawędzi tarczy księżycowej i poczerwienieniem dolnej (względem horyzontu.).

 

Nie jestem przekonany ponieważ wszystkie zdjęcia planet które robiłem w projekcji okularowej z ploslami oraz z plastikowym barlowem x3 tak mają. Teleskopo newtona soligor 200/800 więc aberracja chromatyczna odpada. Zamieszczam foto.

Zdjęcia sa z całkiem różnych okresów.

 

aberracje.jpg

 

Prześwietlone zdjęcie Jowisza oraz zdjęcie Saturna jest z plastikowym barlowem x3, a zdjęcie Jowisza z pasami jest w projekcji z Ploslem chyba 9mm - i widać pomarańczowy pas z jednej strony i lekko niebieskawy z drugiej.. Waldek - zrob mocno prześwietlone zdjęcie to zobaczymy dokładniej jak wyglądają aberracje.

 

Jak się wstawia w układ szkło achromatyczne to winnego nie należy szukać w atmosferze.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opozycja Marsa lato 2003r. planeta ok. 25 stopni nad horyzontem, teleskop S/C 10" ,telekonwerter 2x, ogniskowa ekwiwalentna =500 cm. Za każdym razem miałem problemy z aberracją atmosferyczną która raz więcej raz mniej ale dawala osobie znać. Z Saturnem który jest wysoko nie ma obecnie tego rodzaju problemów. Waldek jednak wspomina o cirrusach które przesłaniały księżyc, więc mogły mieć w tym udział.

mozmars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - nie rozumiem, z czym ty polemizujesz. Zjawisko refrakcji atmosfery znane jest w astronomii amatorskiej od zawsze. Bardzo dobrze jest to widoczne na zdjeciu tego Marsa.

 

Sa nawet specjalne konstrukcje (bardzo proste) do niwelowania tego zjawiska.

 

Na twoich przykladach widac aberracje ukladu optycznego.

 

http://www.atm.damtp.cam.ac.uk/people/mgb/refraction.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoich przykladach widac aberracje ukladu optycznego.

 

A to niby dlaczego skoro efekt jest taki sam ? W obu przypadkach jest z jednej strony niebieskie z drugiej pomarańczowe.

A z czym polemizuję ? - z twierdzeniem, że achromatyczny barlow daje doskonałe,"wzorcowe" rezultaty z apochromatycznym refraktorem jak twierdzi JanuszP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jeśli do Ciebie nie docierają argumenty od uznanych autorytetów astrofoto jak Waldek czy Lemarc to ja nie mam nic więcej do dodania jako skromny wyrobnik w temacie, po prostu Niewierny Tomasz jesteś i tyle a fakty obserwacyjne też trzeba umieć odpowiednio intepretować B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.