Skocz do zawartości

Czy synta 8 to dobry teleskop?


Astronom756

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałbym zapytać się o opinie dotyczące teleskopu synta 8. Chciałbym aby to był Newton z systemem GoTo i nadawał się do obserwacji Słońca (apertura max. 210 mm). Poszukując teleskopu natknąłem się na syntę 8 i nie wiem czy to dobry teleskop. Kto wie, czy to dobry teleskop może napisać mi opinię na temat tego sprzętu, ponieważ to mój pierwszy teleskop, mogę nie wiedzieć o nim dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. A na co Ci GoTo do obserwacji Słońca? Chyba, że nie tylko Słońce będziesz obserwować? 

Nie znam GoTo do Newtona, ale jest do niego system DSC, to takie GoTo z ręcznym naprowadzaniem. 

Np https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16839-dsc-system-naprowadzania-na-obiekty-do-dobsonów/

 

Co chcesz obserwować, skąd i podaj budżet. 

 

Więcej informacji np tu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Astronom756 napisał:

Witam! Chciałbym zapytać się o opinie dotyczące teleskopu synta 8. Chciałbym aby to był Newton z systemem GoTo i nadawał się do obserwacji Słońca (apertura max. 210 mm). Poszukując teleskopu natknąłem się na syntę 8 i nie wiem czy to dobry teleskop. Kto wie, czy to dobry teleskop może napisać mi opinię na temat tego sprzętu, ponieważ to mój pierwszy teleskop, mogę nie wiedzieć o nim dużo.

To dobry teleskop do obserwacji.

Z go-to ułatwi Ci życie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Teleskop przeznaczony będzie też do obserwacji nocnego nieba, które będę obserwował z polany w lesie. Mój budżet wynosi 5150 zł, ale z tych pieniędzy musi mi starczyć na akcesoria do teleskopu. Zastanawia mnie też, czy będę mógł sobie z nim poradzić, gdyż mam 12 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎05‎-‎20 o 19:27, Astronom756 napisał:

Cześć. Teleskop przeznaczony będzie też do obserwacji nocnego nieba, które będę obserwował z polany w lesie. Mój budżet wynosi 5150 zł, ale z tych pieniędzy musi mi starczyć na akcesoria do teleskopu. Zastanawia mnie też, czy będę mógł sobie z nim poradzić, gdyż mam 12 lat.

 

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że waga teleskopu o średnicy 200mm wraz z montażem to duże kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów. W  postaci elementów o sporych gabarytach, niewygodnych do przenoszenia. Jak go przetransportujesz na tę polanę?

 Albo to będzie prosty Newton na skrzynkowym montażu Dobsona, bez żadnego GoTo (wspomniana Synta 8 cali), albo Newton na montażu (zwykle tzw. paralaktycznym) z napędem (tu może być GoTo). To drugie rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane technicznie -więcej składania i regulacji po ciemku na stanowisku. System GoTo też wymaga regulacji, musi się na stanowisku zorientować w przestrzeni. W zależności od konkretnego rozwiązania może to być skomplikowane, w innym przypadku zrobi to niemal sam np. w oparciu o dane z odbiornika GPS. To ostatnie rozwiązanie byłoby teoretycznie przyjazne dla młodego użytkownika, ale raczej w wersji na zmotoryzowanym montażu azymutalnym, bo ten wystarczy wypoziomować. Tylko takiej klasy montaż azymutalny mogący unieść 200mm Newtona kosztować będzie majątek. Paralaktyczny z kolei i tak wymaga wstępnej mechanicznej regulacji poprzez choćby zgrubne skierowanie jednej z osi na biegun nieba. Dasz radę to ogarnąć?

 Budżet masz spory, spokojnie wystarczy na teleskop o przyzwoitych parametrach. Pytanie, czy w Twoim wieku warto iść w rozwiązanie, którego absolutnie nie obsłużysz samodzielnie, bez pomocy rodziców/opiekunów. Moim zdaniem najpierw pomyśl, gdzie i co możesz obserwować spod domu. Szczególnie, jeśli mieszkasz poza miastem i masz dostęp do ciemnego nieba. W innym przypadku nie wykorzystasz w praktyce dużego teleskopu, obojętnie jakiego typu, bo sam go nie przetransportujesz z dala od domu (w pewnych sytuacjach lokalowych nawet na podwórko), a i rodzice nie puszczą Cię po nocy samego "nie wiadomo gdzie". A nie licz na to, że każdej pogodnej nocy (a nie ma ich tak wiele i jakoś nie chcą się zdarzać regularnie) wyciągniesz ich z domu (nawet na balkon...) jako pomocników i eskortę. O tym, by wywieźć taki sprzęt gdzieś na rodzinne wakacje też zapomnij, to za wielki grat. Z drugiej strony: jeśli masz gdzieś za miastem rodzinę, do której łatwo możesz dojechać i zanocować, to może to być Twoja astro-baza, w której możesz trzymać całkiem spory sprzęt...

Osobiście radziłbym Ci na początek jakiś stosunkowo prosty teleskop, nie za mały, ale z w miarę krótką i lekka tubą. Np. Newton 150/750. Do tego montaż azymutalny (AZ), ale raczej nie Dobson, tylko coś na trójnogu w stylu AZ4 lub podobny (może nawet jakiś z mikroruchami typu SkyTee lub inny). Budżet masz naprawdę spory. Alternatywnie jakiś MAk150/1800 na tym samym montażu. Taki zestaw byłby stosunkowo łatwo przenośny. Tuba 150/750 wejdzie np. od biedy do dużego plecaka lub jakiejś dużej torby podróżnej czy na deskę snowboardową. Krótki teleskop na AZ4 da siewykorzystac zarówno w terenie, jak i na tarasie czy większym balkonie. Jeśli znajdziesz zmotoryzowany montaż AZ z nośnością wystarczająca na tubę tej wielkości, to może nawet i na GoTo masz szansę. Nie orientuję się dobrze w dostępnych na rynku rozwiązaniach z tego segmentu, ale możesz np. sprawdzić niektóre montaże iOptrona.

 Alternatywnie, są jeszcze "lżejsze" rozwiązania typu krótkoogniskowy refraktor średnicy 120-127mm czy bardzo poręczny Mak127. Ale wszystkie te sprzęty mają swoje ograniczenia jeśli chodzi o możliwości czy rodzaj obserwacji, do których nadają się najlepiej. U Ciebie jednak największym ograniczeniem są możliwości użytkownika. Do nich musisz dopasować sprzęt, inaczej sprawisz sobie kosztowny mebel do odkurzania. Mój Newton 200mm na Dobsonie od kilku sezonów zbiera kurz, bo na jakiś czas pozbyłem się auta i nie mam jak go wozić za miasto. A do miasta mam inny sprzęt, mniejszy i bardziej przenośny (Mak127).

 Dlatego jeszcze raz, skąd możesz obserwować:

-miasto/wieś (ciemne niebo czy łuna miejska i latarnie)

-otwarty teren/taras/balkon

-teleskop wynoszony po schodach z n-tego piętra czy wystawiany za próg do ogródka

-ogródek, plac/łąka tuż koło domu czy polana w lesie kilometry od domu

Aha, we wszystkich lub prawie wszystkich wariantach opartych na tym, co wyżej zaproponowałem, będziesz musiał osobno kupić tubę teleskopu i montaż. Czyli nieco drożej niż gotowy zestaw. W Twoim przypadku (elastyczny budżet) to raczej zaleta (optymalizacja sprzętu do potrzeb), a nie wada.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Astronom756 napisał:

Przekonałeś mnie, Jarek. Mam w planach jeszcze teleskop Star Discovery 150. Jest już lżejszy i łatwiejszy w obsłudze.

No nie jest to popularny sprzęt, zatem wniosek, żeby tego nie kupować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.