Jump to content
megrez23

Jowisz 2019 szkice

Recommended Posts

Jakbyś poczekał dwie godzinki to byś złapał tranzyt Ganimedesa. Ja trafiłem akurat na moment jak cień księżyca wchodził na tarczę. Przy 150x w momentach lepszego seeingu wyglądało to zacnie.

GRS odgadłem (a potem potwierdziłem sobie), że to Great Red Spot czyli "Wielka Czerwona Plama"
- ogromny stały antycyklon - czyli cyklon wyżu barycznego. To oni tam też mają bary? :)

Sukces widzę, bo ja moim 130/650 detalu to na lekarstwo.

Siema

Chociaż 5 h snu chciałem złapać. Mam nadzieję, że dzisiaj coś się uda wyzerkać. Muszę przyznać, że wczoraj byłem mile zaskoczony widokiem. 

• Like 1

14 lat temu było jak poniżej, ale sprzęt i warunki lepsze.

20190605_211358.jpg

20190605_211307.jpg

• Like 8

46 minut temu, ekolog napisał:

Sukces widzę, bo ja moim 130/650 detalu to na lekarstwo.

U mnie w MAK-u 127 tj. 118 mm też szału nie ma. Bardziej kontrastem może nadrabia. 

• Thanks 1

Jowisz z ostatniej nocy tj. z 14 czerwca. Odnoszę wrażenie, że Gazowy Gigant chce pokazać więcej szczegółów, ale nie pozwala na to seeing /a może również ograniczenia sprzętowe/. Pozdrawiam Jarek 

20190615_054816.jpg

• Like 8

Posted (edited)

Z czarnym tłem wygląda to dużo lepiej. Planeta wygląda jakby rzeczywiście świeciła :)

Edited by Astrobonq

Jowisz z 17-ego czrewca. Seeing słaby, ale chwilami coś widać w północnym pasie równikowym. Pozdrawiam Jarek 

20190618_063034.jpg

• Like 4

21 czerwca 2019. Seeing nie rozpieszcza, ale coś można dostrzec. Pozdrawiam Jarek 

20190621_234214.jpg

• Like 3

Posted (edited)

29 czerwca 2019. Obserwajacja cienia Io na tle północnego pasa równikowego. O 22:48 CEST można było dostrzec Io przy zachodnim brzegu planety. Pozdrawiam Jarek 

20190630_065627.jpg

20190630_065717.jpg

Edited by megrez23
  • Like 4

Jowisz z 20 lipca 2019. Przed 22-ą był całkiem dobry seeing. Można rzec, że "momenty były". Natomiast w czasie szkicowania warunki zaczęły się pogarszać. RGS obserwowałem od przejścia przez południk centralny, aż po jej połżenie jak na poniższym rysunku. Pozdrawiam Jarek 

20190721_132223.jpg

• Like 2

Jowisz z 27-ego lipca. Niestety przy tegorocznych warunkach nic nic nowego nie będzie. Pozdrawiam Jarek 

20190731_233013.jpg

• Like 2

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.