Skocz do zawartości

Jowisz


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj rano o godzinie 6:20 obserwowałem Jowisza i jego cztery księżyce, które bardzo ciekawie się ustawiły. Wpatrywałem się w niego jakieś 25 minut :blink: , co jakiś czas zmieniając powiększenie z 10mm Kellnera i barlowa x2 Astrokrak (240x) na 6mm plossa (200x) doszukując się szczegółów na jego powierzchni. Niestety mimo moich wielkim staraniom nie dostrzegłem nic oprócz dwóch pasów równikowych :unsure: delikatnie, ale to bardzo delikatnie pofałdowanych na brzegach, musiałem się naprawdę długo wpatrywać żeby to zobaczyć, co chwile przestawiając teleskop tak, aby planeta znowu przechodziła z jednej strony okularu na drugą, co przy powiększeniu 240x jest troszkę uciążliwe (przydałoby się prowadzenie).

Na bieganych zauważyłem tylko pociemnienie planety nic po za tym, no może taka dziwna fałdka na północnym, ale nie jestem pewny czy czasem to nie mój mózg jej nie dorysował.

Zastanawiam się czy można zaobserwować takiego Jowisza teleskopem 1200/200 :huh:

adama_1_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że musiałeś trafic na zły seeing. Nawet ze zwyklym Plosslem 6mm przy pow. 200x powinines na Jowiszu zobaczyc o wiele wiecej. W swojej Syncie zwykłym Kellnerem 10mm (pow.120x) obserwowałem bez problemu subtelne struktury w pasach (zawirowania, pociemnienia itp.).

Co do fotki to wydaje mi się że z odpowiednim okularem, przy bardzo dobrze skolimowanym spęrzcie i idealnym seeingu powinieneś uzyskać podobny rezultat. Z tym że kolory będą matowe i ich zróżnicowanie nie będzie aż tak widoczne.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z seeingiem róznie bywa. Czasami wydaje sie na oko ze jest dobry a jak sie popatrzy przez teleskop to obraz jest fatalny. Ostatnio wydawało mi sie ze niebo jest czyste, atmosfera spokojna, a jednak obraz Saturna był nie najlepszy- przy powerze 200x nie mogłem sie dopatrzec przerwy w pierscieniach <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogladania detali na powierzchni Jowisza potrzebny jest bardzo dobry kontrast i odpowiednie warunki. To zdjecie ktore wrzuciles zrobione bylo wlasnie taka Synta, jak twoja. Przy powerach 300x (i wiecej) udawalo mi sie obserwowac wiele z tych detali, ktore sa na fotce. Oczywiste jest, ze system newtona nie da takiego kontrastu. Do tego najlepsze sa APO i dlugoogniskowe Cassegrainy. Im "szybszy" teleskop tym teoretycznie gorszy kontrast - szegolnie wlasnie w newtonach.

 

Poza tym pamietaj, ze ilosc detali obserwowanych na planetach rosnie wraz z doswiadczeniem obserwatora. Nie lookaj na Jowisza, tylko zacznij go systematycznie obserwowac. Na razie twoja percepcja prawdopodobnie nie jest wyczulona na az takie detaliczne roznice jasnosci. Cierpliowsci, a Twoja synta zdziala cuda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem spokojniejszy, jestem raczej niedzielnym obserwatorem a Jowisza przez syntę widziałem tylko dwa razy!!! :burza: Wcześniej oglądałem przez optisana kiczowatymi okularami typu H, ale nigdy nie zobaczyłem więcej niż dwa proste pasy, po zakupie „słynnego” teleskopu oczekuję czegoś więcej. Saturn już mnie zaskoczył, bardzo pozytywnie pewnego poranka, po prostu rewelacja to było moje pierwsze spojrzenie przez ten teleskop na tą piękną planetę a patrzałem przez zwykłego plossa 6mm i nawet pokusiło mnie na barlowa x2 do tego okularku, co dało power (400!!) :szczerbaty: A Saturn nadal ciekawie się prezentował. Mam zamiar zobaczyć to samo na Jowiszu. Przydał by się dobry planetarny dewastator, no ale żeby go zdobyć musiał bym jakoś „obejść” żonę a to niemożliwe niestety :Boink: .

 

Pozdrawiam wszystkich astro braci :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, czy Twoim zdaniem ma sens zakup ortoskopa powiedzmy 9-10mm ogniskowej i użycie go z barlowem 2x w światłosilnym [F/5] Newtonie 130mm? Do tej pory w tej konfiguracji używałem plossla 10-tki, dawało to 130x, uprowadzić tego krótkiego dobsona za planetami mogę jeszcze przy 175x, ale to juz hardcore, nie obserwacja. Czy wariant orto+barlow powiedzmy do 150x da jakiś widoczny efekt w porownaniu z Plosslem przy obserwacji, powiedzmy Jowisza? Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie do mnie kierowane jest pytanie, ale ortoskop w porównaniu z plosslem w przypadku planet na pewno da lepszy obraz. To raczej mało komfortowa konstrukcja okularu, ale przeznaczona do takich właśnie celów. Znane firmy w astroświatku jak Takahashi, Pentax, Zeiss czy TMB robią takie okulary co o czymś świadczy B) Zerknij choćby na to - http://www.cloudynights.com/eyepieces2/tmb4.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.