Skocz do zawartości

Pomoc w zakupie teleskopu


Darekbp

Rekomendowane odpowiedzi

Witamwszystkich odrazu powiem ze mało znam sie na teleskopach temu zwracam się o pomoc do Was ,chciałbym kypić teleskop do kwoty jakieś 1500zł i chciałbym im obserwować galaktyki, księżyc i planety, gwiazdy i mgławice. Jaki byście polecili teleskop odrazu dodam że nie musi być lekki czy coś bo będę to robił głównie na swoim podwórku . Dziękuję za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pierwsze pytanie: czy próbowałeś chociaż gołymi oczyma obserwować Niebo i odnaleźć główne gwiazdozbiory? Jeśli nie, to oto ścieżka, jaką ja Ci proponuję:

 

1. Zakup mapy Nieba lub aplikacji na smartfona (Stellarium, SkySafari itp.) - pomoże odnajdywać obiekty na Niebie;

2. Mając mapę lub aplikację, wyjść na jedną noc bez sprzętu i za pomocą mapy/aplikacji odnaleźć gwiazdozbiory;

3. Jako pierwszy optyczny instrument obserwacyjny proponuję lornetkę 10x50 + statyw i głowica. Lornetka jest dużo bardziej uniwersalnym sprzętem niż teleskop i dużo łatwiejsza do obsługi. Pod odpowiednio ciemnym niebem można naprawdę dużo zdziałać przy pomocy lornetki;

4. Skontaktować się z lokalnymi osobami prowadzącymi obserwacje astronomiczne i umówić się na wspólne obserwacje. Z reguły każdy ma inny sprzęt, więc na spokojnie będziesz mógł sobie różne sprzęty pooglądać i przez różne sprzęty popatrzeć na niebo;

5. Po w/w doświadczeniach powinieneś już raczej wiedzieć, jakie obiekty astronomiczne lubisz najbardziej obserwować i jaki sprzęt zechcesz sobie kupić.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źrenica Wyjściowa 80mm/20=4mm.

Mało ciut... Nie wiem, nie miałem, kolega kupił kiedyś i narzekał. Poczytaj, bo opinie także z forum nie są dobre. 

Może pomyśl o 15/70. Powiesisz na Silk 700DX. Albo zrobisz żurawia i będziesz zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na lornetkach się nie znam. Mam Stigma Optics 15x70 (Ba8) i jestem z niej bardzo zadowolony. 

Prawie jej nie sprzedałem niedawno, na szczęście nie doszło do sprzedaży. 

Nie spiesz się z kupnem. Teraz są białe noce, zły okres dla obserwacji, chyba, że na południu jest lepiej. 

Poczytaj czego ludzie używają. Dobra lornetka kosztuje. 

Popatrz czego używa Panasmaras czy Polaris oraz inni. 

Wiele osób zaleca na początek 10x50, ale mi ten wymiar jakoś nie pasuje. 

Nikon Action EX 10x50 to taka lornetka z dolnej średniej półki polecana na początek. 

 

Ale dlaczego nie teleskop? 

Newton 8 cali F6 to bardzo dobry sprzęt na początek. 

Odpowiedź na pytania z pierwszego wątku i pewnie dostaniesz odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź Delta Optical Sky Guide 15/70. W miarę lekka jak na tą klasę, optyka dobra i cena 900 za nowy egzemplarz............ W klasie budżetowej to dobry sprzęt. Możesz pokusić się na TS Marine 15/70 ale za 1000 to używka, a jest lepsza optycznie od DO ale cięższa........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując samą lornetkę szybko braknie Ci dużych powiększeń teleskopowych do Księżyca i planet. Natomiast samym teleskopem zgubisz się w poszukiwaniu galaktyk, gromad i mgławic o których wspomniałeś. Moja propozycja to przeglądowa lornetka do ręki np.  DO 10x42 Titanium (znacznie lżejsza od 10x50) i teleskop GSO 8 lub 10 cali jeśli weźmiesz pod uwagę sprzęt używany. 

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie zastanawiam sie czy nie lepiej dołożyć tych 500zl i wziąć teleskop bo lornetką wiadomo słabsza będzie osiedle niż teleskop co nie? I z tego co poczytałem to chyba dla mnie na początek cos takiego byłoby idealne co?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2035&lunety=Teleskop GSO Dobson 8 DeLuxe 203 1200 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra model 680

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darekbp napisał:

tak wlasnie zastanawiam sie czy nie lepiej dołożyć tych 500zl i wziąć teleskop bo lornetką wiadomo słabsza będzie osiedle niż teleskop co nie? I z tego co poczytałem to chyba dla mnie na początek cos takiego byłoby idealne co?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2035&lunety=Teleskop GSO Dobson 8 DeLuxe 203 1200 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra model 680

Jeśli nie znasz nieba to samym teleskopem polegniesz. Rozejrzyj się

https://astropolis.pl/membermap/

Może jest ktoś w pobliżu z kim mógłbyś się ugadać na wspólne obserwacje zanim cokolwiek kupisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.