Skocz do zawartości

Jak połączyć SW ED80+flattener+kamera


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej czy może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć jak należy połączyć dedykowany flattener (np ten http://astroking.pl/kategoria/korektory-optyczne/reduktor-ogniskowej-do-refraktora-80ed) do EDka i do kamery np qhy8l? 

Wiem że trzeba użyć złączki, ale jakiej? Czy jest do kupienia w sklepie? Poza tym czym i jak się reguluje właściwą odległość pomiędzy flattener a kamerą? Jest jakaś regulacja na gwint?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja ESPRIT 80 ED Super APO , do którego też pasuje ten flattener podaje backfocus dla niego 61 mm

image.png.82340715c00704d31530f8a6172a7f9b.png

Ja mam takiego samego EDka jak Ty z tym flattenerem i ta odległość nie wydaje mi się właściwa. Robiłem kilka przymiarek.

NIe pamiętam teraz ile u mnie to wynosi, bo sprzęt jest na miejscówce, ale bliższa prawdzie jest odległość 55mm, tak zresztą podają niektóre źródła.

A tu masz wszystkie potrzebne wymiary gwintów do redukcji, którą będziesz musiał kupić /zlecić wykonanie:

 

image.png.40d033871af088bb8e9cdeae78623679.png

Całą tą instrukcję mam w pedefie, nie wiem gdzie tego szukać w sieci - na pewno dasz radę. Jeśli nie, a będziesz zainteresowany wyślę mailem, itp.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flattener wkręcasz normalnie w gwint w wyciągu (chyba trzeba odkręcić tą czarną końcówkę o ile pamiętam) co do złączek i kamery (akurat miałem ten sam zestaw tylko z kołem jeszcze) to u mnie skończyło się tak, że musiałem dorobić w AK złączkę o konkretnej długości bo nie mogłem dopasować idealnie odległości (którą regulujesz złączkami), myśle, że spokojnie inne astro serwisy sobie z tym poradzą. Swoją drogą nie wiem czy orginalny wyciąg poradzi sobie z tym wszystkim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, AdamK napisał:

Instrukcja ESPRIT 80 ED Super APO , do którego też pasuje ten flattener podaje backfocus dla niego 61 mm

Ja mam takiego samego EDka jak Ty z tym flattenerem i ta odległość nie wydaje mi się właściwa.

oczywiscie ze to nie ta odleglosc.

sam ją kiedys wstepnie zastosowalem i jest bledna. dlaczego? poniewaz to przeciez dwa teleskopy o roznej budowie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backfocus flattenera 0,85 mm = 55mm. Od 55mm należy odjąć backfocus kamery. W przypadku QHY8L Color ten backfocus wynosi według instrukcji (http://www.lunatico.es/docs/QHY8LUserManual.pdf) 20mm bez metalowego ringu lub ok 23mm z metalowym ringiem. Założmy że zakładasz kamerę bez tej metalowej końcówki więć 55-20=35mm złączka. Wewnątrz kamery masz gwint T2 (M42x0.75), a na flattenerze M48. Potrzebujesz złączkę męsko-żeńską M42-M48 o długości 35mm.
Tutaj jest np. 21mm - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_279_327&products_id=4407&lunety=Przed u ka M42 M42 d ugo ci 21 mm ZWO - potrzebujesz jeszcze 14mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw określ czy kamera kolorowa czy mono i koło filtrowe. Jak mamy ci pomóc jak nie piszesz szczegółów ? Wróżenie z fusów ? Już cię coś przeraża a nawet nie poznaliśmy specyfikacji setupu.... może wcale nic nie będziesz straszne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajac z okazji podepne sie pod temat . Interesuje mnie taka sama konfiguracja teleskopu SW ED80 z tym ze na poczatku zamiast kamery w roli rejestratora wystapi Canon 200D Modyfikowany i tu pytanie jak prawidlowo skonfigurowac taki zestaw tzn zlaczki , flatener etc co po kolei zaczynajac od teleskopu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, isset napisał:

No i to mnie przeraża, dasz filtr o milimetr grubszy i kolejna złączka :g:

Trzeba jakoś wszystko zrównoważyc. Ja celowalbym na najlepszą korekcje w Ha. Prawdopodobnie materiał z wodoru będziesz używał najczęściej jako luminancje, więc warto żeby był najlepszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Winter napisał:

Może najpierw określ czy kamera kolorowa czy mono i koło filtrowe

Fakt, to dość istotne, ale napisałem, że kamera to QHY8L, jest to kamera kolorowa, więc koło filtrowe sobie daruję póki co :) W grę wchodzi jedynie filtr Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 minuty temu, isset napisał:

Hej, mam pytanie backfocus'a flattenera - 55mm to od: soczewki, końca gwintu, czy kołnierza.

Nie wiem. Dobierałem złączki do podanej wartości na stronie producenta a nie od konkretnego miejsca... i działa.

Gwiazdki w rogach oceń sam :)

 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.