Skocz do zawartości

Uszkodzone pliki z aparatu


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z częściowo uszkodzonymi zdjęciami raw z Nikona. Zastanawiam się, co mogło być przyczyną powstania takich plików. Czy zostały błędnie zapisane przez aparat, zepsuły się przy kopiowaniu z karty, a może jakoś magicznie na dysku?

Pliki są o tyle dziwne, że w przeglądarce zdjęć Nikona (View NX) wyglądają ok, natomiast np w PSie czy DSS są zepsute. Wskazuje to na jakiś problem z metadanymi pliku, a nie samej informacji o pikselach. Dziwne jest też to, że plik się normalnie otwiera.

Znalazłem właśnie 4 takie zdjęcia, zrobione w odstępie jakiejś godziny, natomiast podobne zdjęcia zdarza mi się znajdywać sporadycznie od jakiegoś czasu.

Generalnie mam wrażenie, że takie pliki zaczęły się pojawiać, gdy zmieniłem dyski na RAID5, choć to trudno powiedzieć, bo incydenty są bardzo rzadkie. No ale jak coś się możne uszkodzić przy sprawdzaniu sumami kontrolnymi? Przecież po to jest ten RAID, żeby nie było takich sytuacji... Nie spotkałem się też z uszkodzeniem żadnego innego pliku niż raw z aparatu (i co istotne, jednego aparatu, bo od niedawna mam drugi, z którego jeszcze nie spotkałem uszkodzeń). Raczej nie jest to też wina karty, bo dawniej używałem innej niż teraz, choć są to podobne modele.

Prawidłowo wyświetlone zdjęcie w View NX:

image.thumb.png.ac3ebe9f774bda143d599dd44a35b2e9.png

Uszkodzenia w PS:

image.thumb.png.c7fa1ef2f84ad61f4491739ade3ef55a.png

Link do plików (google drive też je pokazuje ok):

https://drive.google.com/drive/folders/1c3eQGyoL3rW2QDDVc61oTYEOr0z6AWJP?usp=sharing

Żeby otworzyć te rawy trzeba mieć dość nową camera raw jakby co.

 

Ktoś się spotkał z takimi cudami? Coś wymyślimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem sobie DSC_2176.NEF i przy próbie wyciągnięcia surowych pikseli programem dcraw otrzymuję następujący komunikat:

c:\Users\bar\Downloads>dcraw.exe -v -O DSC_2176.tif -o 0 -D -j -b 1 -4 -T DSC_2176.NEF
Loading Nikon D7500 image from DSC_2176.NEF ...
Platform 0: Intel(R) Corporation OpenCL 2.0
        Device 0: Intel(R) HD Graphics 520  <---
DSC_2176.NEF: Corrupt data near 0x6f16ee
Building histograms...
Writing data to DSC_2176.tif ...

Pojawia się informacja o uszkodzonych danych, tak więc niestety jest problem z danymi zdjęcia.

View NX i Google pokazują jedynie zagnieżdżony podgląd JPG, który jest nieuszkodzony. Metadane również wyglądają OK.

 

Jeśli problem występuje tylko w niektórych plikach i tylko z jednego aparatu, to nie obwiniałbym tutaj macierzy RAID5. Raczej szwankuje karta pamięci.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym obstawiał problem z kartą pamięci - one nie są wieczne, po jakimś czasie zaczynają szwankować, taka już ich natura. Miałem kiedyś podobne cyrki, po wymianie karty na nową przeszło.

 

Ewentualnie jest jeszcze taka opcja, że to sam aparat zaczyna świrować i coś błędnie zapisuje, choć raczej nie sądzę - najpierw sprawdziłbym, czy z inną kartą dalej będą takie błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartoszw napisał:

Jeśli problem występuje tylko w niektórych plikach i tylko z jednego aparatu, to nie obwiniałbym tutaj macierzy RAID5. Raczej szwankuje karta pamięci.

Tak, raczej raid jest ok, bo sprawdziłem właśnie kopię na dysku przenośnym, która powstała na innym komputerze i również są uszkodzenia. Warto dodać, że uszkodzone pliki zdarzyły się na danych zgrywanych przez 2 różne czytniki kart.

12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Też bym obstawiał problem z kartą pamięci - one nie są wieczne, po jakimś czasie zaczynają szwankować, taka już ich natura. Miałem kiedyś podobne cyrki, po wymianie karty na nową przeszło.

Jeśli chodzi o kartę, to też się ku niej dawniej skłaniałem, jednak 2 miesiące temu kupiłem nową kartę i na niej również są problemy (stara karta poszła do innego aparatu i tam działa ok jak dotąd).

12 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ewentualnie jest jeszcze taka opcja, że to sam aparat zaczyna świrować i coś błędnie zapisuje, choć raczej nie sądzę - najpierw sprawdziłbym, czy z inną kartą dalej będą takie błędy.

Właśnie tego najbardziej się boję. Aparat ma dopiero lekko ponad 2 lata, no a problem występuje raczej bardzo rzadko.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Jeśli to nie karta ... to siada raczej bufor w aparacie ... pewnie kości DDR , lub też połapały zimne luty bo tam dość często stosowany jest lut bezołowiowy który jest bardziej podatny na pękanie przy zmianach temperatury czy też np "ze starości". Jeśli podgląd klatki jest ok to raczej to na bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.