Jump to content

Przedszkole astrofoto


Guest cygnus
 Share

Recommended Posts

Wreszcie wywołałem negatyw grudniowo/styczniowy.

Konica CENTURIA 800 ASA.

M-42 - naświetlane 2 minuty, TAIR-300

Plejady i Macholz - 7 minut, Jupiter 200 mm

 

Negatyw zeskanowany na 3 megapiksele, surowe klatki.

 

1. Czy warto skanować w wyższej rozdzielczości?

2. Czy warto trochę te fotki poprocesować trochę?

Link to comment
Share on other sites

A gdzie fotki???

 

A w ogole to mam propozycje. Moze ktos mocny w astro foto zalozyl by watek w ktory od podstaw napisal by jak focic niebo. Jakie czulosci stosowac do czego, w jakich przypadkach ile i jakich czasow naswietlania uzyc. Ktos inny mocny dopial by cos w stylu materialu szkoleniowo-pogladowego z informacjami jak obrobic surowe klatki w najpopularniejszych programach. Opisal ciekawe sztuczki i najczesciej popelniane bledy itd. Gdyby watek zdobyl popularnosc to przyszpilic go dla potomnosci.

 

He... zly pomysl?

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A w ogole to mam propozycje. Moze ktos mocny w astro foto zalozyl by watek w ktory od podstaw napisal by jak focic niebo.

 

Tylko że metod fotografowanie jest sporo, 2 główne działy: 1. planety/słońce/Księżyc/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: webcamem (w ognisku głównym, w projekcji okularowej), cyfrowym kompaktem (afokalnie), na filmie (w ognisku głównym/w projekcji okularowej) 2. DSy-y/komety/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: na piggybacku, w ognisku głównym i jeszcze podział na koziołek, przerobiony webcam, lustrzanka cyfrowa, klisza i wyjaśnić dlaczego nie używać kompaktów). Jest tego raczej za dużo na jeden wątek, ale spróbować zawsze można, kto się podejmie ? :huh:

Chyba że opisać pokrótce bez wdawania się w szczegóły jak widziałem już na zachodnich forach, ale przyda się wyłącznie bardzo początkującym, a i tak nie uchroni od tysięcy pytań. i dyskusji

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Hm... tego materiału zebrało by się spokojnie na sporą książkę która uzupełnila by lukę po wyprzedanej juz i trochę zdezaktualizowanej (powstałej w erze analogu) Astrofotografii W.Skórzyńskiego :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Tylko że metod fotografowanie jest sporo, 2 główne działy: 1. planety/słońce/Księżyc/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: webcamem (w ognisku głównym, w projekcji okularowej), cyfrowym kompaktem (afokalnie), na filmie (w ognisku głównym/w projekcji okularowej) 2. DSy-y/komety/gwiazdy podwójne/gwiazdy zmienne (metody: na piggybacku, w ognisku głównym i jeszcze podział na koziołek, przerobiony webcam, lustrzanka cyfrowa, klisza i wyjaśnić dlaczego nie używać kompaktów). Jest tego raczej za dużo na jeden wątek, ale spróbować zawsze można, kto się podejmie ?    :huh:

Chyba że opisać pokrótce bez wdawania się w szczegóły jak widziałem już na zachodnich forach, ale przyda się wyłącznie bardzo początkującym, a i tak nie uchroni od tysięcy pytań. i dyskusji

 

Wiesz co, prozba.

 

:help::lame::help:

 

Poniewaz ja jestem kompletnie zielony w te klocki, a chcialbym podjac jakies proby w tym kierunku, otworz temat w ktorym od podstaw opiszesz podstawowe roznice w wymienionych metodach. Tak lopatologicze, wykopac dolek gleboki na dwa szpadle, wsypac garsc nawozu na dno, wsadzic badyla zielonym do gory, tak zeby dotknal do dna, obsypac dookola i ugniesc lekko ziemie itp. Wydaje mi sie, ze jak juz powstanie taki temat, to z czasem zmotywuje ludzi do rozbudowywania go. Moze wyniknie jakas roznica zdan, ktora wywola serie argumentow za i przeciw jakiejs technice, co rowniez da laikom takim jak ja jakas wiedze. W tej chwili mamy ze trzy watki gdzie na poszczegolnych przypadkach ludziska doradzaja focacym co jest nie tak, albo co zrobic aby... Ale sa to watki od siebie oderwane, a informacje tam publikowane wymagaja podstaw zrozumienia od odbiorcy. Dla zielonego sa na zbyt wysokim poziomie.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, półtora roku się tym interesuję jak wiedze zdobytą w tym czasie przekazać w 2 zdaniach ? Poza tym czuje się do tego za cienki, sam zrobiłem zaledwie kilka zdjęć, większości z tych metod nigdy nie stosowałem, niektórych nawet nie mam zamiaru, ale w końcu to forum Astrokraka, więc może Janusz coś skrobnie.

Zresztą nie ma potrzeby pisania tego samego poszukaj na googleach, zdaje się że Piotr Perczak opisał metody focenia ds-ow ale nie pamiętam adresu strony.

 

Już znalazłem link to:

http://www.piotrpe.republika.pl/metody.htm

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.