Skocz do zawartości

100ED + Nikon


fomalhaut

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat jestem posiadaczem 100ED na azymucie i w tym czasie wykorzystywałem go praktycznie w 100% do visuala. Czasem podpinałem Nikona (mam złączkę 2" T2 i T2/Nikon) bezpośrednio do wyciągu. 

Z 900mm Księżyc jest super, ale planety bardzo małe (nawet na Crop'ie). Czy jest sens kupować barlowa i coś probówać coś więcej ? I tu też pytanie o barlowa. Praktycznie nie ma barlow'ow powyzej 2,5x w wersji 2 calowej. Z tego co znalazłem to są tylko: 

https://www.astroshop.pl/soczewki-barlowa/explore-scientific-soczewka-barlowa-fokal-extender-3x-2-/p,60867

no i 

https://www.astroshop.pl/soczewki-barlowa/televue-soczewka-barlowa-4x-powermate-2-/p,16901

)

 

Czy przy takim podłączeniu szukać jednak barlowa 2 calowego czy moze jednak wystaczy 1.25 cala (tyle, ze musi być jakas redukcja od strony Nikona z 2 na 1.25).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monochromatyczna, to wyższa szkoła jazdy, ale widzę, ze kolorowa Aśka 120MC usb3 tez jest w podobnej  cenie. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_279_282&products_id=4430&lunety=Kamera ZWO ASI 120MC S kolorowa USB 3 0

Są i inne tanie  kamerki oparte o tą matrycę, ale nie musi byc koniecznie ta matryca. Chcociaż piksel 3,75um z Barlowem np. Baadera 2,25x (lub 1,6x) i f/9 da akurat dość dobre planetarne połaczenie. 

Pewnie nie bardzo bedziesz chcial zrezygnowac z Nikona,  ale do planet kamerka jest znacznie lepsza. 

 

Trzeba jeszcze pamiętać, że większość Barlowów ma nominalne powiększenie, jesli ognisko występuje na górnej płaszczyźnie tulejki Barlowa. Matryca kamerki jest zwykle nieco odsunieta od tego miejsca i Barlow daje nieco większe powiększenie, niż nominalne.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nikona 3100 i nadaje się on dobrze do Księżyca , do planet nie potrzeba tak dużej matrycy.,

Postanowiłem spróbować czegoś innego .

Miałem do wyboru EKEN H9 lub CAVION Motus , wybór padł na CAVION , powód , nieco większa matryca SONY, ze zdziwieniem stwierdziłem że ma zintegrowany z matrycą filtr IR, większe możliwości i stabilniejsze połączenie WiFi ze smartfonem, 
Niestety EKEN H9 interpoluje filmy w 4K i oferuje fotki tylko 12 mpx, CAVION jest tu lepszy pod tym względem , bo fotki robi już z 16 mpx, a 4K jest prawdopodobnie bez interpolacji przy 30 kl/s.
Nosek GSO spasował idealnie do kamerki , , jest krótki gwint M12 x 0.5 , gdzie nie ma jeszcze winietowania na matrycy.
Zaoszczędzony filtr IR UV powędruje do LifeCam studio.
CAVION doskonale pracuje z kompem przez USB jako kamerka internetowa , jako HDMI , oraz przez WiFi.
Testowałem kamerkę tylko z mikroskopem PZO Studar i wypadła rewelacyjnie, szczególnie w połączeniu smartfona z kamerką przez WiFi,

 

Troszkę problemu sprawi wykręcenie obiektywu z kamerki sportowej , i trzeba nożykiem podciąć klej zabezpieczający obiektyw , powrót do oryginału polega na ponownym wkręceniu obiektywu. Jest tam standardowy gwint M 12 X 0.5 .

 

Kamera sportowa Cavion Motus 4K Wi-Fi + AKCESORIA

 

Adapter webcam - 1,25" (GSO) CHORZÓW

20190729_205515.jpg

20190729_205532.jpg

20190729_205605.jpg

20190729_211333.jpg

20190729_211357.jpg

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, fomalhaut napisał:

Dzięki za odpowiedzi, Jak rozumiem, na takiej kamerce uzyskany obraz planety jest większy niż na Nikonie pomimo mniejszej rozdzielczości filmu ?

A jaki Twój Nikon ma piksel?

 

Z kamerka to jest o tyle łatwiej, ze moższ sobie dowolnie dobierać wszekie parametry robienia filmiku. Kodeki, rozdzielczości, liczbe klatek na sekundę, wzmocnienie sygnału. Teoretycznie aparat mozesz sobie podłaczyc do laptopa, ale po co kombinować - dodatkowo obciaza taki aparat wyciag teleskopu, a kamerka jest leciutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wielkość obrazu planety wpływają rozmiar matrycy i wielkość piksela. Im mniejsza matryca tym odwzorowanie obrazu będzie większe, im mniejszy piksel tym rozdzielczość obrazu będzie lepsza. Oczywiście nakłada się na to mnóstwo innych czynników, seeing, maksymalna zdolność rozdzielcza twojego teleksopu itd, itd.

Ale bardzo ogólnie mówiąc dlatego ze swojego nikona masz mały obraz planety bo masz sporych rozmiarów matrycę. Dodanie barlowa trochę poprawi ale nie spodziewaj się wyników jak na zdjęciach księżyca i planet z tego forum.

Kup używaną kamerkę typu ASI 120 lub coś podobnego i zobaczysz jaką różnice w obrazie uzyskasz

 

trochę możesz poczytać tez tu:

https://rk.edu.pl/pl/jak-zaczac-z-astrofotografia-planetarna/

i tu:

https://astropolis.pl/topic/38190-fotografia-planetarna-jak-zacząć/

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać, że im większa krotność Barlowa tym gorsza jakość obrazu.

 

Potrzebna światłosiłę najprościej obliczyć mnożąc wielkośc piksela kamery przez wartośc z przedziału 4...7. Polecaja 5x, czyli np 3,75x5=18,75, czyli f/18,75. Ale dla dobrych małych refraktorów można dać współczynnik 6x  a nawet 7x.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JSC napisał:

Należy dodać, że im większa krotność Barlowa tym gorsza jakość obrazu.

zgoda, również trudniej ustawić i prowadzić teleskop z włożonym barlowem.

Ale nie demonizujmy, zakładam że każdy się nauczy odpowiednio panować nad możliwościami swojego sprzętu przy różnych warunkach atmosferycznych.

Dla porównania:

Jowisz z teleskopu sct z barlowem 1.6x:

i z tego samego roku ten sam teleskop z barlowem 2,5x:

z tym ze warunki takie jak były na drugim zdjęciu zdarzają się bardzo rzadko.

(nie uważam się za mistrza fotografii planetarnej ;-) ale pamiętając od jakich rezultatów zaczynałem myślę że każdy przy odrobinie chęci jest w stanie dojść do takich rezultatów, których nie będzie się wstydził pokazać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fomalhaut napisał:

Od kilku lat jestem posiadaczem 100ED na azymucie i w tym czasie wykorzystywałem go praktycznie w 100% do visuala. Czasem podpinałem Nikona (mam złączkę 2" T2 i T2/Nikon) bezpośrednio do wyciągu.

doczytałem szczegółowo Twój pierwszy post. :-)

Myślę że po zrealizowaniu wszystkiego co poprzednicy radzą,  największym problemem będzie ten montaż azymutalny.

Przy fotografii planetarnej nie potrzebujesz super dokładnego prowadzenia, jednak przy kamerce z małą matrycą montaż paralaktyczny z napędem w jednej osi będzie konieczny.

 

Nie znam nikogo kto robił próby z montażem azymutalnym ale wyobrażam sobie że jest to ekwilibrystyka wyższych lotów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^

Masz rację - ja też nie doczytałem... Z tego co widzę (po swoich nieśmiałych eksperymentach i po fotkach innych), to jakość montażu i jakość prowadzania jednak dużo daje dobrego, nawet w fotografii planetarnej, nie mówiąc już o wygodzie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo wiedzy :)

Jeśli chodzi o Nikona to mam d5200 (24Mpix APS-C). 

Co do montażu, to tak jak wspomniałem teleskop prawie zawsze używam do visuala, jest lekki, poręczny, szybko się rozkłada. Jestem na takim etapie, że miałem już HEQ5 Pro, Newtona, jasne achro i pewnie jeszcze coś by się znalazło :). Obecnie mam 100ED + azymut, do tego zestaw niezłych okularów. Foto traktuje jako incydent i tylko w tym kontekście myślałem o dokupieniu barlowa- czasem jakies detale na Księżycu, Jowisz z księżycami, Saturn, czy sierp Wenus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet nie potrzebujesz milionów pikseli, bo planety sa malutkie. Wystarcza rozdzielczość 640x480, ale nie mogą to byc piksele łączone jak często bywa w aparatach fotograficznych. Najważniejsza jest wielkość piksela i możliwość robienia filmików tylko centralną częścią matrycy.

Dużym problemem jest ustawienie ostrości, na ekranie laptopa jest łatwiej.

U Ciebie rozstaw pikseli (pixel pitch) wynosi 3,9um https://www.digicamdb.com/specs/nikon_d5200/

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.