Skocz do zawartości

IC 1318 motyl w SHO


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

No teraz to już zaczyna wyglądać naprawdę przyzwoicie. Gwiazdki są każdy widzi jakie jest to problem który należy usunąć mechaniczne w setupie. Pozostaje jeszcze jeden kardynalny błąd zawiązany z obróbką na Twojej fotce - jest to świecenie kolorów w miejscach w których takowe nie występują i jest to jak mi się zdaje problem z wyrównaniem klatki.

 

Moja rada jest taka - zrób fotkę jak Hubble deep space i oraj klatki kalibracyjne tak aby po złożeniu został jedynie gradient LP - opanowanie kalibracji pchnie Cie na kolejne stopień wtajemniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o flatach, to nie mam przekonania, że coś by tu zmieniły. RASA kryje pole 40mm w pełni skorygowane, 70mm łącznie, a tu mam sensor 21mm.

Nie widzę na tych stackach śladu winiety, tym bardzie, a jeszcze dodatkowo docinałem bo miałem krzywo na każdym filtrze. Z darków zrezygnowałem, bo mi psują jakość zdjęcia.

 

Usiłowałem wypreparować gwiazdy i użyłem wtyczki do PI Starnet++ i otrzymałem takie dwie składowe. Tło jest nieco zmasakrowane przez usuwanie, ale to pewnie moja wina, bo pierwszy raz tego użyłem. Nie wiem niestety co mógłbym z tym zrobić dalej. No i oczywiście nie mam mowy dwa razy uzyskać tych samych wyników. Tło nie jest wykończone tak jak zdjęcie z pierwszego posta, nie wiem co z tym zrobić.

 

Starmask_40.thumb.jpg.029311ea7eae03200a8745cdc3c5d8d0.jpg

 

702036734_IC1318starless40.thumb.jpg.e4a0807a3e7c1f912ae32da03c4558d7.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Jeśli myślisz o flatach, to nie mam przekonania, że coś by tu zmieniły. RASA kryje pole 40mm w pełni skorygowane

Tak myślę o flatach, darkach i biasach i jeżeli po złożeniu psuje Ci się zdjęcie to znaczy ze coś robisz źle - no chyba że z CMOS nie da się kalibrować - tego nie wiem nie mam CMOS.

Czy w dokumentacji do RASA jest napisane że w 40mm "Relative Illumination" jest na poziomie 100%, czy wiozłeś pod uwagę że szybkie system szczególnie narażone są na spadek przepuszczalności filtrów w funkcji odległości od środka kadru ? Czy nie lepiej byłoby zrobić flaty tak dla pewności że na pewno nic nie wnoszą ? Nie wiem jak w Twojej ASI ale w Internecie jest masę zdjęć darków ze świecącymi plackami. Jeżeli w całym kadrze masz mgławicę to nie ma żadnego sensownego sposobu na wyrównanie klatek poza ich właściwą kalibracją.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rasa ma 100% oświetlone i skorygowane pole 40mm. Robiłem flaty ale w zasadzie nie ma różnicy. Filtry mam do F2 (de facto ok ok. f1.8).

Darki oczywiście robiłem, ale jak napisałem - patrząc na zdjęcie bez darków i z darkami wolę to bez. Kalibracja darkami daje mikro ciapkę w tle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.d1d767ac1dfe3a5b9028403ab6a0bb63.png

 

image.png.eb526a989fbb71a27d5dcf5ebd36d07a.png

 

Kuba weź pod uwagę że ja Ci próbuje pomóc. Przypatrz się dobrze swojej fotce, zobacz jakąś referencyjną w necie - jakiś szeroki kadr to może zobaczysz jak Ci te krawędzie sakramencko świecą ! Jeżeli jak Twierdzisz wszystko jest pod kontrolą to jakie jest tego źródło ? No chyba że tylko ja to widzę ?

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, doskonale wiem, że mi dobrze radzisz, nie neguje tego, dziękuję, ale próbowałem tej ścieżki już i nie widzę różnicy jakoś. Wcześniej z filtrami 36mm to tak, ale teraz z 2 calowymi w zasadzie nie widzę różnicy. 21mm off axis to jest 42mm przekątnej matrycy, a ja mam 21mm w sumie, czyli jestem 10mm off axis.

 

Wydaje mi się, ze  w tej pierwszej fotce brzeg świeci, bo tak obrobiłem składowe. Popatrz na te wersję starless, tego efektu już nie ma. W dodatku akurat winieta to powinna robić ciemniej jak wiesz. robię te prace na czuja na ślepo i część korekt pewnie nawet szkodzi a nie pomaga.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, opisane pole 40 mm nie oznacza, że jest ono tak samo oświetlone w każdym punkcie i tak samo skorygowane w każdym punkcie.

Popatrz na wykres spot size doskonałego Taka FSQ 106, a oni podają idealnie skorygowane pole 88 mm!!! I dla piksela 9 um jest to prawda, ale dla 3.7 um już nie!! Dokładnie tak samo jest z oświetleniem pola - jest oświetlone ale nierównomiernie.

Nie mam tu w pracy flata ze swojego setupu z FSQ ale nawet we współpracy z kamerą FLI ( sensor 8300) i dwucalowymi filtrami w kole jest spora różnica w jasności w centrum i na krańcach pola. I nie sądzę żeby RASA było tu lepsze ...flaty to konieczność na pewnym etapie i jeśli psuja efekt to są po prostu źle zrobione. Masz ewidentne zaświetlenie lewej części obrazu na składowej niebieskiej i warto poszukać jego powodu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, gdyby tylko istniały ilościowe metody pozwalające na obiektywną ocenę takich rzeczy, jak "spaprane gwiazdki" "świecące rogi" itp... :)

 

Wtedy można by napisać:

"Kuba, masz gwiazdki w 15.5% spaprane" a autor na to: "ok, celowałem w poniżej 17% i jestem zadowolony, cel osiągnięty". "W takim razie fotka super, gratuluję" :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.