Skocz do zawartości

Simeis 57 czyli kto połamał Śmigło


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przeszukując net trafiłem na taką ciekawostkę:

"The Propeller Nebula (Simeis 57, MRSL 497 or incorrectly DWB 111) is a part of the much larger emission nebula complex Cygnus X in the constellation Cygnus.

It was catalogued first in the early 1950s by astronomers at the Crimean Astrophysical Observatory at Simeiz, Ukraine, as the 57th object in a catalogue containing 306 HII regions.
The Propeller Nebula is often incorrectly referred as DWB 111, but DWB 111 identifies only the southern (lower) arm, while the northern one is DWB 119. The DWB catalog, developed by H. R. Dickel, H. Wendker and J. H. Bieritz in 1969, cataloging 193 distinct objects as part of their study of Hα-emission nebula in the Cygnus X region of the sky"

Podał to na swojej stronie  www.distant-lights.at  niejaki Thomas Henne.

Tak więc ja poprawnie sfotografowałem SImeis 57 Propeller Nebula.

To oczywiście na razie bikolor Ha OIII. Siarka w drodze.

Veloce RH 200, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.

Ha: 24x1200 sekund bin 1, OIII: 24x1200 sekund bin 2.

285064944_SImeis47bikolor.thumb.jpg.6636d720bbc0dfcc14707adf38340b80.jpg

Opis.thumb.jpg.e9fe098daf8bbd17aec399eaa3b17271.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

PO małych korektach kolorystycznych. Wywalilem zielony bo tylko " brudzi"obrazek, który i tak nie jest gładki... Bardzo taki nieoczywisty kadr do obróbki HST.

Cdn....nie mam przekonania do tej wersji kolorystyki.

2124564077_Simeis57HST.thumb.jpg.00595a6f2b1ec0958e0fe9bbd7b96db8.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

Nie jestem. Nie mogę uzyskać takiej kolorystyki jakbym chciał. Poza tym troszkę inaczej widziałem ten obiekt , bez tych czarnych małych śmieci

Na moje oko za duży wprowadzasz kontrast w mgławicach przez akcję HDR lub tym podobną. Brakuje na zdjęciu subtelnych przejść tonalnych, a same mgławice otaczające śmigło wyglądają jak plamy z "zabrudzonej matrycy". Spróbuj delikatniej potraktować materiał może to pomoże.W materiale, który masz dżemie spory potencjał.

I dlaczego jest tak ciemno. Uwypuklij, rozjaśnij tlen wokół śmigła nawet kosztem delikatnego szumu. Myślę, że będzie o wiele przyjemniejsze w odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest się wypowiadać nie znając materiału wyjściowego i warunków w jakich był zbierany a znając inne Twoje prace - mi się zdaje że tu jest jakiś problem z obróbka u podstaw. W pełnej rozciągłości zgadzam się pablo12311 który napisał wszytko co mi po głowie chodziło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocny kontrast zrób na warstwie koloru a luminancję wyciąg delikatnie - kolor zrobi robotę nawet na mało kontrastowej luminancji.

Wzmocnij też maskę przy odszumianiu bo teraz wygląda jak gdyby pojechne z tą samą siłą na jasnych i ciemnych partiach.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem ponad dwadzieścia godzin nad tym obiektem z mizernym rezultatem. Dysproporcje sygnału Ha>SII>OIII ( OIII praktycznie nie ma) są tak wielkie, że złożenie czegoś sensownego przekracza moje umiejętności. Czekam czy ktoś podejmie wyzwanie i pokaże tego SImeisa  w HST sensownie. Według mnie jedyna w miarę osiągalna wersja to HaLRGB.

Najlepsza wersja poniżej. A jeszcze niżej samo Ha.

 

1351519598_SImeis57v1.thumb.jpg.d3c25a0602b898230c0f9c22deec2bd8.jpg

1776054955_Simeis57Ha.thumb.jpg.14b47da564313307007f408eec64b738.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voila! 24x 1200 sekund bin 2 Veloce F3...zero cirrusa, ew. Moon.    jakieś pytania :)  :):). To jest po mocnym DDP! Praktycznie bezużyteczne...

505034288_integration2.thumb.jpg.e1b6dc940c0a6eb9bc8a2b17338a7c36.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem o czym piszesz Przemek? Jakie ciapki?

To nie jest kwestia ile tego tlenu jest, bo w OU 4 jeszcze mniej było - ale proporcji. Musiałbym chyba dwa razy tyle tego tlenu zarejestrować żeby zbliżyć się SNR do siarki, o Ha już nie wspomnę.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIeeeee....to jest chyba lekko przycięty sygnał z lewej strony. Optyka czegoś takiego nie ma jak zrobić :)

Generalnie jak niezbyt często mi się zdarza mam dość tego obiektu. Jakoś nie możemy się dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada. 

Z tlenu, siarki i wodoru wywal gwiazdy. Ważne żeby nie było po nich żadnego śladu, ani po tych maleńkich, ani po tych największych.

Porządnie wyrownaj tlo sztucznym flatem, ponieważ nawet minimalny gradient z nieba czy księżyca zabije dalsze wyciaganie. Jak linear fit do najsłabszego nie pomaga, to ewentualnie w pixel match możesz zrobic stacktlen*2. Tylko to już na pliku bez gwiazd. Dla mnie krzywe w Pixie działają jakoś lepiej niż analogiczne działania w ps. 

Kolor składaj bez gwiazd. Może on być mudlany, nawet po blur kilka pixeli. Detal i tak wejdzie po dodaniu luminancji z ha. Gwiazdki oczywiście dodaj na koniec.

 

Trudne będzie nie zaburzenie koloru przy dodawaniu luminancji. Znalazłem fajny myk na to. Po dwóch testach u mnie dzialalo :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.