Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Kajojk napisał(a):

 

Niestety nie było okazji. Wygląda naprawdę zachęcająco, nawet zastanawiałem się czy sobie go nie kupić. Ale wydać ponad 2 kzł za filtr bez gwarancji jakości to trochę mi się nie uśmiecha. Gdyby był do kupienia w t.pl, to pewnie bym zaryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SVBony OIII 5nm, SVBony Ha 5nm, SVBony SII 5nm

 

Wczoraj dojechały filtry, więc mamy kolejne wyniki pomiarów nowości od SVB. Po kolei:

 

OIII:

Druga sztuka okazała się również znakomitym filtrem o jeszcze większej rezerwie na "blueshift".

image.png.af71c11b835f621f61facd11e8fe63bf.png

 

Ha:

Szerokość pasma wynosi tu 5.2 nm, a transmitancja znakomite 96%. Jednak ustawienie pasma jest takie, że ten konkretny egzemplarz nie będzie dobrze działał z optyką o bardzo dużej światłosile. Zrobiłem pomiary kątowe i symulacje skuteczności - okazało się, że dla f/5 skuteczność spada do 91% (to nadal jest świetny wynik), natomiast granicę sensownego użytku, czyli 80%, wykaże w refraktorze f/3.9. Dla f/4.5 wychodzi 86%. 

image.png.4eea6d2f48eeaa70bddbbc549c6a5426.png

 

SII:

Sytuacja podobna jak powyżej: filtr z pasmem przepuszczania o znakomitej transmitancji, ale tak ustawionym, że najlepiej używać go w połączeniu z teleskopem o małej lub umiarkowanej światłosile. Tragedii nie ma, w końcu większość egzemplarzy Antlii 3nm Pro też ma ustawione pasmo tak, by przepuszczać porządnie tylko jedną linię SII. Chciałoby się jednak mieć nieco przesunięte "w prawo" to pasmo, by filtr mógł być używany również z bardzo "jasnymi" teleskopami. Szerokość pasma: 5.6 nm.

 

image.png.1d11a37a223e2ac5c591aeb933273f9d.png

 

Podsumowując: nowe filtry 5 nm od SVB to szkiełka o bardzo dużym potencjale, stanowią wyraźny krok do przodu względem poprzedniej generacji (7 nm), ale trzeba uważać, bo można trafić na egzemplarz niedopasowany do światłosiły swojego teleskopu. 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SVBony Ha 5nm, SVBony SII 5nm - ciąg dalszy

 

Dotarły do mnie kolejne egzemplarze (OM-3021 i OM-3022) tego modelu, tym razem zamawiane bezpośrednio u producenta, a nie w ich sklepie. I tu niespodzianka: te filtry wyglądają inaczej niż egzemplarz zakupiony w sklepie, są jeszcze lepsze. Kształt pasma jest lepszy, bardziej prostokątny i ma dużą rezerwę na "blueshift". W tym momencie te filtry mogę ocenić jako co najmniej równorzędne Antlii EDGE kosztującej około 1400 zł. (Antlia ma o 0,5 nm węższe pasmo, ale transmitancję gorszą o kilka procent). Oba nowe szkiełka mają znakomitą transmitancję dla linii Ha równą 97%!

 

image.png.2bab83d298daf48915b703e141ae4ede.png

 

A tutaj dwie sztuki SVB SII 5nm. OM-3025 też zakupiony bezpośrednio od producenta. Znowu genialna sztuka, trafi do mojego koła filtrowego.

image.png.bcef2ae41e1e1dd36c3ab59bd03a9fb5.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.