Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

image.png.b9333509ac295cf846c6b0aabf47ed7c.png

 

Jest już u mnie pierwsza w Polsce Antlia Ha 2.5nm Ultra. Jutro postaram się zrobić pomiary, ale nie byłbym sobą, gdybym nie zbadał tego filtra na oko. Ustawienie pasma jest ok, ale niepokoi mnie duży blue shift przy patrzeniu pod kątem - o wiele większy niż w przypadku starszego modelu, czyli Ha 3nm Pro. Może się okazać, że nowa seria Ultra może się nie nadawać do dość dużych światłosił, jak na przykład f/3.9.

CDN

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antlia Ha 2.5nm Ultra

 

Rewelacja! Nie dość, że bardzo dobrze ustawione pasmo, to jeszcze ma taką szerokość, jaką deklaruje producent. Po prostu szok!

Dla porównania na wykresie jest też widmo jednego z najlepszych egzemplarzy Antlia Ha 3nm Pro.

Niestety właściciel nie życzył sobie pomiarów kątowych i symulacji, więc nie powiem nic o zakresie światłosił w jakim będzie dobrze działało to szkiełko, wydaje mi się jednak, że w sprzęcie f/4 powinno być jeszcze ok.

 

Na koniec przypominam, że w przypadku filtrów interferencyjnych każdy jeden egzemplarz jest inny, więc nie ma gwarancji, że kolejna sztuka będzie równie udana.

 

image.png.073c6734cd7feee93ac3ad562e64cc72.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antlia w świecie producentów filtrów jest trochę jak tanie linie lotnicze, tylko że dostajesz taką samą obsługę, poczęstunek i drinki na pokładzie i możesz zabrać tyle bagaży co w tradycyjnych liniach. Ale bilet jest o połowę tańszy.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaledwie po upływie pół roku od zakupu ;) nadarzyła się okazja, by przetestować budżetowy filterek duoband kupiony od kolegi chemika jakoś w lutym. 

SVbony dualband, ASKAR 400, 6D mod. Mimo Łysego na niebie podświetlającego cirrusy coś tam widać. Trza dorobić gwiazdki w RGB i będzie całkiem fajnie.  

veilsvbonyv2.thumb.jpg.c29adf34d2936c8ac7761578dfaa7905.jpg

 

Edytowane przez lukost
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może goście z Antlii chcieli, żebym zmierzył ten konkretny egzemplarz Ha 2.5nm Ultra? 

 

1. Wiedzą, o moim istnieniu, o moich pomiarach, oraz że sporo nowości trafiających do t.pl jest przeze mnie sprawdzanych.

2. Tylko po jednej sztuce tych nowych filtrów wysłali do t.pl.

3. Czy byłoby to nieprawdopodobne, że przysłali wyselekcjonowane sztuki wiedząc, że jest duża szansa, iż je zmierzę i opublikuję wyniki?

 

Oczywiście nie mam pojęcia czy tak było, ale jeśli ktoś przymierza się do zakupu OIII i SII 2.0" to może być okazja, by zdobyć wyjątkowo udane szkiełka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię. Ale jeżeli działają podstępnie to raczej w początkowych partiach wysyłają wszędzie najlepsze z najlepszych, żeby zbudować opinię, a w późniejszych dodają nieco gorsze, żeby na opinii pojechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Herbert West napisał(a):

Wątpię. Ale jeżeli działają podstępnie to raczej w początkowych partiach wysyłają wszędzie najlepsze z najlepszych, żeby zbudować opinię, a w późniejszych dodają nieco gorsze, żeby na opinii pojechać.

 

Ogólnie ja bym tego nie nazwał działaniem podstępnym, ale racjonalnym. Idąc na pierwszą randkę też się raczej bardziej starasz niż przed dziesiątą :flirt:

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzupełnienie ostatniego testu przez @dobrychemik - Antlia Ha 2,5 nm

Niebo warszawskie  15/16-07-2023 - godzina 2:46 do 2:52 - czyli już prawie szarówka.

10x 30s bin2 Sharpstar 420mm f2,8 asi2600, Losmandy gm8 onstep unguided , brak flata , brak biasa, bez darków

DDP Maxim, podrównanie tła w APP

Copy_3_of_Mean_VDB155-lpc-cbgLumScaled.thumb.jpg.88869f76429bcacd5f126524683a4154.jpg

 

i sesja z tej nocy

22:33 - 2:42

58x 240s bin1 / Sharpstar 2,8 ASI2600, bias, flat,  surowy stack w APP / celowo nie robiłem wyrównania tła

ha-StCopyLumScaled.thumb.jpg.f39972393bcf2b5c42cfced81d6d2557.jpg

 

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@dobrychemik masz może w planach testy duobandów od Altaira? Mają ciekawe Ha/OII (oraz wersję SII/OII) https://www.altairastro.com/altair-dualband-ultra-4nm-certified-cmos-filter-2x22-w-test-report-11468-p.asp Ale strasznie mało informacji w internecie. Cuiv w swoim filmie wspomniał że jego egzemplarz ma bardzo dobre pasmo. Pytanie tylko jak z powtarzalnością oraz halo (póki co brak zdjęć z jaśniejszymi gwiazdami).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Baader Hb 5.5nm CMOS

 

Miałem dzisiaj okazję mierzyć dla kolegi tytułowy filtr, w sumie już piąty egzemplarz tego modelu. O ile po pierwszych dwóch egzemplarzach byłem pełen uznania dla Baadera Hb 5.5nm CMOS, to teraz już zdecydowanie nie. Z pięciu dotychczasowych filtrów trzy były bardzo dobre, jeden (dzisiejszy) słaby i jeden kiepski. Jak na produkt kosztujący około 1300 zł to niezbyt to wygląda.

 

Poniżej porównanie dzisiaj mierzonego z najlepszym.

 

image.png.c945cccfa14ca0db77fd7f9eda1385cc.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W ramach przygotowań do wejścia w świat fotografii w rozszerzonym spektrum UV-Vis-IR poszerzyłem moją kolekcję filtrów o dwa nabytki czyli Antlia UV-Venus i Player One CH4 8nm. Do tej pory nie miałem jeszcze styczności z tymi modelami filtrów.

Uwaga: widma mierzone były na spektrofotometrze Hitachi - zakres spektralny (200 - 1100 nm) jest szerszy niż Shimadzu (300 - 850 nm), ale rozdzielczość gorsza (próbkowanie 1 nm, szerokość szczeliny 1.5 nm), przez co widma zmierzone mają zapewne nieco zaniżone gradienty. Rzeczywiste brzegi pasm transmisji filtrów są na pewno nieco bardziej strome niż to przedstawiają wykresy.

 

Antlia UV-Venus

 

Nie jest to filtr wąskopasmowy - szerokość pasma transmisji wynosi aż 69 nm. Maksymalna transmitancja to tylko 80%, podobną miał Baader mierzony kiedyś przeze mnie. Chyba jest trudno uzyskać wyższą w tym zakresie. Ogólnie jest w porządku. Na pewno będę jeszcze polował na jakiś filtr wąskopasmowy w bliskim UV.

 

image.png.f9c3d363f4ab21f943386f1c502ceaed.png

image.png.1af4911e2c3c55c41ff1cc4e37e33ec0.png

 

Player One CH4 8nm

 

To pierwszy Player One jaki kiedykolwiek miałem w rękach. Przyznaję, filtr zrobił na mnie dobre wrażenie, mimo że zamiast deklarowanych 8 nm pasmo transmisji ma szerokość 9 nm. Wybaczam. Przy okazji dodaję porównanie z innym moim filtrem do obrazowania podczerwieni - ZWO IR850.

 

image.png.dac51b22835a5025a463b004cd6a3063.png

image.png.5d87615dfac6478fccfd79a5227ad829.png

image.png.12972786626edfdf8e980e7d67d9d4a0.png

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka:

 

Kolega z Forum przysłał mi do pomiaru SVB OIII - filtr do wizuala mający mieć pasmo zielone około 18 nm szerokości i puszczający głęboką czerwień i bliską podczerwień. Filtr był podejrzany, bo dziwnie słabo pokazywał Welon w Łabędziu. Pomiar pokazał, że filtr ma źle ustawione pasmo transmisji: tak źle, że aż dobrze :flirt:

 

Okazało się, że filtr jest co prawda kiepskim OIII, ale bardzo fajnym filtrem kometarnym - dla obu linii emisyjnych CN transmitancje wynoszą grubo ponad 90% :)

 

image.png.978358b5324bc8f1094f436cce2d978f.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.