Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Baader OIII 10nm Visual

 

Kolega, mimo świetnego miejsca i dobrego teleskopu, uzyskiwał rozczarowujące obrazy mgławic. Zrobiłem pomiar i wszystko jasne. Żaden inny producent nie potrafi tak spudłować. I jak tu się dziwić, że po prostu nie lubię tej marki?

 

image.png.bc3c2c0b8cdaf2e25a02288dfc5bb338.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał(a):

Tak, jeśli ktoś chciałby używać RASA do wizuala, to w sam raz :Boink:

A tak z ciekawości, skoro 10nm, to w czym problem, żeby przez niego focić? Aż tak bardzo nie nadaje się do fotografowania (pomijając fantastyczne ustawienie pasma :D  )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, OnlyAfc napisał(a):

A tak z ciekawości, skoro 10nm, to w czym problem, żeby przez niego focić? Aż tak bardzo nie nadaje się do fotografowania (pomijając fantastyczne ustawienie pasma :D  )?

 

Określenie "Visual" w nazwie zwykle oznacza, że filtr ma bajzel w zakresie UV i/lub IR, bo to nie ma znaczenia w obserwacjach wizualnych. Z kolei filtry typu CMOS lub CCD mają mieć ładną plażę w zakresach UV i IR. Akurat powyżej prezentowany filtr blokuje UV i IR, więc w sumie mógłby się nazywać "~OIII 10nm CCD".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Akurat powyżej prezentowany filtr blokuje UV i IR, więc w sumie mógłby się nazywać "~OIII 10nm CCD".

To co, panowie posiadający RASA, do dzieła :P

@dobrychemik pewnie symulacji nie robiłeś, bo to do visuala. Przyznam, że przy takim przesunięciu pasm, przy F2 też by raczej nie było rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

Przyznam, że przy takim przesunięciu pasm, przy F2 też by raczej nie było rewelacji.

A ja myślę że by była rewelacja. 

Edit: no, może nie rewelacja, ale w F/2 z obstrukcją powinno być całkiem nieźle.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Player One Photosphere 7.5nm E-Series

 

To już mój drugi filtr marki Player One. Jest całkiem dobrze, choć nie idealnie. Rzeczywiście, filtr ma szerokość pasma 7.5nm. Niestety ustawienie pasma nie jest dokładnie takie, jakie być powinno. Producent deklaruje, że środek pasma transmisji przypada na 540nm, a tymczasem jest tu 538.5nm. W sprzęcie o małej światłosile nie będzie to stanowiło problemu, ale gdyby ktoś chciał wykorzystać to szkiełko w charakterze mgławicowego filtra He II (zjonizowany hel, linia 541.1nm) w "jasnym" teleskopie, to będzie już problem. Kupiłem ten filtr, by sprawdzić jak wypadnie właśnie jako filtr mgławicowy w połączeniu z SCT (f/10), więc powinno być OK, bo transmitancja dla He II wynosi aż 95%, a "blue shift" jest pomijalny.

Jeszcze jedno: oprócz jednego ładnego piku cała reszta widma w zakresie 300-850 nm prezentuje piękną plażę. Jest fajnie.

 

image.png.edc1d5cd0be15780895eed381370a5d2.png

image.png.40d37d7b67e4d994763446defec1a051.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 12.10.2023 o 12:58, dobrychemik napisał(a):

Antlia QuadBand ALP

 

Prosto ze sklepu @teleskopy.pl teleskopy.pl trafiła do mnie na pomiary nowość od Antlii. Z uwagi na specyfikę tego filtra musiałem mu zrobić pomiary na dwóch sprzętach:

a) Hitachi, w zakresie 200-1100 nm z rozdzielczością 1.0 nm i szczeliną 1.5 nm;

b) Shimadzu, w zakresie 300-850 nm z rozdzielczością 0.2 nm i szczeliną 0.2 nm.

 

Poniżej wyniki. Widać, że nowy filtr zdecydowanie lepiej niż Triband RGB radzi sobie z LEDami. Minimalnie inny kształt pików Shimadzu/Hitachi wynika po pierwsze z mniejszej dokładności spektrofotometru Hitachi, a po drugie z tego, że w nim bardzo trudno jest mierzyć filtry dwucalowe i wiązka nie przechodzi przez geometryczny środek filtra.

Miało nie być więcej zakupów w tym roku miesiącu tygodniu, ale skoro już u mnie jest fajne szkiełko, to dałem znać do sklepu, że filtr do nich nie wróci :Boink:

 

image.png.bc284a8e0297c136cd4d53f8c2ae3d84.png

image.png.07433f99d3fc5ecde222af600514dec4.png

Witam.     Parę dni temu zamontowano również i w mojej okolicy mocne lampy drogowe LED.  Stąd jestem bardzo ciekawy czy udało Ci się już pofocić przez nowy filtr Antlia QuadBand ALP?    Jeśli tak to proszę o opinię jak sobie w praktyce radzi z LED-ami?  bo ja chciałbym go zastosować w Newtonie f5 z kamerą Asi294MC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Freerider-w napisał(a):

Witam.     Parę dni temu zamontowano również i w mojej okolicy mocne lampy drogowe LED.  Stąd jestem bardzo ciekawy czy udało Ci się już pofocić przez nowy filtr Antlia QuadBand ALP?    Jeśli tak to proszę o opinię jak sobie w praktyce radzi z LED-ami?  bo ja chciałbym go zastosować w Newtonie f5 z kamerą Asi294MC.

 

Działa dobrze, ale ponieważ mam kamerę kolorową z wbudowanym filtrem UV-IR Cut (Asi2600MC), to ten filtr by się w niej marnował, konkretnie pasmo podczerwone. Postanowiłem na razie używać go jako filtr L z kamerą mono (Asi432MM). Jednak do Asi294MC+Newton jest to idealny AntyLP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Działa dobrze, ale ponieważ mam kamerę kolorową z wbudowanym filtrem UV-IR Cut (Asi2600MC), to ten filtr by się w niej marnował, konkretnie pasmo podczerwone. Postanowiłem na razie używać go jako filtr L z kamerą mono (Asi432MM). Jednak do Asi294MC+Newton jest to idealny AntyLP.

Tak przypuszczałem, ale lepiej to potwierdzić od osoby która ma ten filtr.  Wielkie dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nantong Foric ArIII

 

Tym razem pełna egzotyka: nietypowe pasmo argonu ArIII i niemal nieznany, niszowy producent filtrów Nantong Foric (NF).

Krótko: duże rozczarowanie.

 

Miał być filtr przepuszczający tylko pasmo argonu (ArIII), a tymczasem przepuszcza też tlen (OII), bo pasmo transmisji jest zdecydowanie szersze, niż być powinno. Na dodatek źle ustawione jest to pasmo, przez co argon ledwo się łapie i najlepiej, gdyby filtr umieścić po skosie w torze optycznym. Jakby tego było mało, to w zakresie widzialnym filtr ma mnóstwo śmieciowych pasm transmisji (poniżej 1%).

Cóż, lubię dawać szansę nieznanym mi producentom i produktom, ale tym razem się naciąłem. Nie polecam.

Zgłosiłem reklamację u producenta. Dam znać jak podejdą do sprawy.

EDIT: Bardzo szybki i dobry kontakt z właścicielem NF...

 

Pełne widmo 300-850nm:

image.png.13d10b9b68e8f451ce6921513e7f2eb2.png

 

Powiększenie dla transmitancji w zakresie 0-10%:

image.png.402c0aea9ba5ef4394ba1a10af61c923.png

 

I jeszcze porównanie widma zmierzonego z deklarowanym przez producenta:

image.png.0a9dc47a9b6d0f360df3d2ad62faf473.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader Hb 5.5nm CMOS

 

Gdy ktoś mnie pyta o najlepszy filtr Hb na rynku, to podpowiadam ten właśnie model. Oczywiście zakładam wtedy, że chodzi o "najlepszy w rozsądnej cenie", bo raczej nie chodzi tu o to, by sugerować komuś zakup szkiełka firmowanego przez Alluxa, które może kosztować tyle, co dobry refraktor apo.

Poniżej przedstawiam zestawienie wszystkich (chyba) dotychczas mierzonych przeze mnie egzemplarzy Baadera Hb 5.5nm. Wnioski: zwykle są to bardzo fajne filtry, zwłaszcza te starsze.

 

image.png.54eb35180be6c374be66e41b7b6bb73e.png

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam nadzieję, że nie zaśmiecam wątku ;)
Filtr fotometryczny Optolong 2", niestety mierzone biurkowym spektrometrem CCD, dla pewności różne źródła światła. Pomiary kiepskie, ale tylko chciałem wiedzieć gdzie jest okienko transmisji.
Źródło deuterowe jest bardzo ciemne w podczewieni, a sam spektrometr ma jakieś problemy przy 950nm, dlatego taka kaszana tam.

 

image.thumb.png.a13e86a3cad49b054387668de6035ef0.png

 

image.thumb.png.e604924cba646b3682bcd90e2d21ca2e.png

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nantong Foric He II

 

To mój drugi filtr marki Nantong Foric. W zasadzie to nie jest marka, tylko nazwa producenta.

Ponownie mamy tu filtr z wieloma śmieciowymi pasmami transmisji poniżej 1% - tragedii nie ma, ale mimo wszystko nie podoba mi się takie widmo. Drugi problem z tym filtrem jest taki, że łapie dość dużo emisji Hb (12%) - to może przeszkadzać przy obrazowaniu w paśmie He II.

Tym razem nie ma dużej rozbieżności między deklarowaną (20nm) a rzeczywistą (22.5nm) szerokością pasma.

image.png.e5c31a2841f349e63ebd9a4033ad76a1.png

image.png.f028d311e04e145a5e716f9fd2ccb25e.png

image.png.33a5359a5d2ce8e476891c00e0b9baa8.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 9.11.2022 o 10:56, dobrychemik napisał(a):

Antlia IR685

 

Pierwszy raz miałem okazję zmierzyć widmo tego modelu. Przede wszystkim ten filtr zaskoczył mnie już przy pierwszym spojrzeniu przezeń. Myślałem, że to filtr interferencyjny, a tymczasem jest on absorpcyjny, tyle że pokryty bardzo dobrymi warstwami przeciwodblaskowymi. Łatwo to rozpoznać: przechylony nie zmienia kolorystyki przepuszczanego światła.

Skoro jest to filtr absorpcyjny, to oczywistym są dwie jego cechy, którymi różni się od filtrów interferencyjnych:

- brak efektu "blue shift", czyli niezależność skuteczności od światłosiły teleskopu (zaleta)

- dużo gorszy gradient transmitancji, czyli mało stromy brzeg pasma transmisji (wada)

 

Jest to stosunkowo tani filtr (189 zł w t.pl), więc niekoniecznie trzeba tu oczekiwać cudów. Sumarycznie jest to całkiem fajny filtr, choć przyznam, że oczekiwałem lepszych parametrów. Ten długo ciągnący się w kierunku krótszych fal (w lewo) "ogon" może stanowić problem zwłaszcza w przypadku kamer, których czułość szybko spada wraz z rosnącą długością fali (w prawo).

Dodam, że pomiar był robiony bez pełnej kalibracji, więc wartości transmitancji mogą być nieco inne (+/- 1%)

 

image.png.fbf66748368f54df6b3699704a06bcfa.png

image.png.2c3b7935bbe491bd5d22a1352e6d54b0.png

 

 

 

@dobrychemik z góry sorry za odgrzanie "kotleta"🙂, ale szukając informacji o pomiarach filtrów IR Pass trafiłem znowu do Twojego wątku🙂.

Mógłbyś odkopać, co to jest za model zmierzonego Astronomika Proplanet? Jedyny zbliżony z oferty tego producenta to ProPlanet 650nm, ale on "ucina" pasmo na ~850nm (według specyfikacji ze strony producenta). Pytam, ponieważ szukam egzemplarza przepuszczającego bliskie IR w paśmie od ~650 - 950nm(min).

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy grubość filtra może mieć wpływ na uzyskiwane wyniki? Dla przykładu Astronomik podaje 1mm, podczas gdy u Antlii jest to 2mm. Teoretycznie powinno mieć to wpływ na poziom AC, ale tego akurat tutaj chyba nie mierzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrisJot napisał(a):

Czy grubość filtra może mieć wpływ na uzyskiwane wyniki? Dla przykładu Astronomik podaje 1mm, podczas gdy u Antlii jest to 2mm. Teoretycznie powinno mieć to wpływ na poziom AC, ale tego akurat tutaj chyba nie mierzysz.

 

Filtr jest płaski, więc nie dokłada aberracji chromatycznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SVBony Color Correction

 

Nowość od SVB jest klonem znanego filtra Baader Fringe Killer. Czym się różnią te filtry? Przede wszystkim ceną - SVB jest znacznie tańszy.

Jest to filtr interferencyjny mający niwelować widoczne efekty aberracji chromatycznej dzięki blokowaniu głębokiego fioletu i głębokiej czerwieni. W zakresie UV i bliskiej IR mamy ładną plażę na widmie, a w zakresie przepuszczania mediana transmitancji wynosi powyżej 98%, czyli znakomicie. Pozostaje jedyna niewiadoma: czy będzie dawał halo? Tu już potrzebne będą klasyczne testy pod gołym niebem.

Zastosowania tego filtra:

- obserwacje wizualne i astrofotografia z użyciem teleskopów o przeszkadzającej aberracji chromatycznej;

- redukcja aberracji atmosferycznej jeśli nie mamy ADC;

- delikatny filtr AntyLP w okolicach zaświetlonych wyłącznie lampami LED, a nie sodowymi;

- w wersji 1.25" jako poprawiacz obrazu w guiderze (zwykle są to proste achromaty).

Ogólnie wrażenia na plus. Jeśli nie będzie dawał halo, to będzie wielki plus.

 

image.png.6778b01236c6f8773c792af19571bff3.png

image.png.d7e03dec6dbc55fbdd3060822745361a.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomiary nowego SVBony. Wydaje się super, przynajmniej do foto księżyca przez takiego np. SkyLuxa :) . Jakby nie miał halo to w wersji 2" widzę zastosowanie do  zdjęć np. ze starymi obiektywami 50, czy 135 mm, z gwintem 49 mm i przejściówką 48 - 49. Czy to dobry pomysł, @dobrychemik, jak sądzisz?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek K napisał(a):

Dzięki za pomiary nowego SVBony. Wydaje się super, przynajmniej do foto księżyca przez takiego np. SkyLuxa :) . Jakby nie miał halo to w wersji 2" widzę zastosowanie do  zdjęć np. ze starymi obiektywami 50, czy 135 mm, z gwintem 49 mm i przejściówką 48 - 49. Czy to dobry pomysł, @dobrychemik, jak sądzisz?

 

Na pewno warto spróbować. Filtr jest względnie tani i wszechstronny, więc tak czy siak znajdzie się dla niego zastosowanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SVBony OIII 5nm

 

Pierwszy egzemplarz z nowej serii filtrów wąskopasmowych od SVB. Rzeczywista szerokość pasma to 5.5 nm,  jego ustawienie prawidłowe, bardzo dobre gradienty i zero śmieciowych sygnałów.  Świetny filtr. Gdybym nie wiedział, że to SVB, to po samym widmie uznałbym, iż mam do czynienia z Antlią EDGE.

 

Kolejne filtry (Ha, SII i OIII) są już w drodze do mnie, więc wkrótce będziemy wiedzieć więcej o ich jakości i powtarzalności parametrów.

image.png.cddcd6b9dfee64e0defbb2597de36a34.png

image.png.f8824a08c73e2ad09c1b6513d31ed904.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.