Jump to content

Wygięta oś pokręteł focusera - jak naprostować?


lulu
 Share

Recommended Posts

Łój, co to się staneło:)

W rękach tego pewnie nie wyprostuje. 

Bez młotka i imadła się nie obejdzie.

Materiał z którego zrobiona jest oś nie jest szczególnie twardy, więcej nie powinno nić pęknąć.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście! Osobiście spróbowałbym postukać mlotkiem delikatnie obracając na twardym podłożu jak trafnie podpowiada powyżej kolega Piotr4d, a gdyby ośce się to nie spodobało, przykładowo serwis Delta Optical może mieć tego typu części z odzysku

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Umiarkowana siła lub delikatnie ale stanowczo. Wiem, trochę żartobliwie odpowiedziałem, ale trudno poradzić coś konkretnego nie wiedząc jaki masz poziom zdolności manualnych i jakie posiadasz narzędzia. O złamanie osi byłbym spokojny, bardziej uważaj na zębatkę aby jej się nie oberwało.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, towarzysz napisał:

przykładowo serwis Delta Optical może mieć tego typu części z odzysku

to też jest rozwiązanie.

A od jakiego teleskopu jest ta oś. Może na forum ktoś ma na zbyciu podobną część. 

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co, ten materiał faktycznie jest tak miękki że zwykłe drewniane imadło, paluchy - i poszło... Tylko dlaczego ten wyciąg tak się telepie? Niby idzie równo, ale jak się wyciągnie (wyjeżdża na 4 cm) i nacisnąć go na krawędzi palcem, to ta krawędź odgina się od swojej pozycji spoczynkowej o jakieś 4 mm. Takie rzeczy tylko w erze, czy to normalne w sprzęcie tej klasy?

Link to comment
Share on other sites

Są dwie śrubeczki imbusowe którymi można docisnąć listwę po której ślizga się tuleja. Pomogło, ale i tak lata trochę na boki. Pewnie masz rację że ten typ tak ma bo widzę na świecie sporo wątków poświęconych ratowaniu sytuacji. Co ciekawe niektórzy doradzają wyczyszczenie i wymianę smaru na zębatce - tego nie próbowałem.

Link to comment
Share on other sites

To żaden problem wyprostować. żadnego popukiwania, tylko nacisk śrubowy ,poprzez miękki materiał. Trzeba wyczuć moment kiedy oska będzie się poddawać i faktycznie prostować a nie tylko sprężynować i wracać do poprzedniego stanu, po przekroczeniu pewnego progu łatwo wygniesz w drugą stronę i znów trzeba będzie prostować.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisałem materiał okazał się na tyle miękki że wystarczyło drewniane imadło i palce (czyli nacisk na miękki materiał poprzez miękki materiał ;-) Dziękuję wszystkim za pomoc i rady!

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.