Skocz do zawartości

Początek przygody z radioastronomią.


Taki_ktoś

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Taki_ktoś napisał:

Witam, przychodzę do Was z pewnym zapytaniem. Mianowicie, jak zacząć przygodę z radioastronomią? Czy mogli byście wyjaśnić, dać jakieś linki na ten temat dla osoby która nie ma o tym zielonego pojęcia?

Kiedyś się tym interesowałem, nawet miałem w planach budowę radioteleskopu z talerza antenowego. Polecam ten dokument :) Szybko się czyta, tylko jest po angielsku.

radioastronomy_all.pdf

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Z tego co słyszałem to najlepiej zacząć od nasłuchiwania Jowisza. 

Trzeba mieć odbiornik krótkofalowy (słucha się w okolicach 18-28MHz w AM), i przyzwoitą antenę. Radio ustawiamy na wolną częstotliwość (kiedy Jowisz jest jeszcze pod horyzontem). Po wschodzie Jowisza dźwięk dochodzący z radia powinien się radykalnie zmienić. To co słychać jest generowane przez magnetosferę Jowisza.

W sieci można znaleźć program prognozujący aktywność radiową planety (bo nie zawsze ładnie słychać).

Ja próbowałem odbioru raz i efekt był średnio zadowalający...

 

Poniżej link do ciekawego polskojęzycznego opracowania:

http://www.swiatradio.com.pl/virtual/download/radioastronomia.pdf

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło sygnału niekoniecznie musi być pochodzenia pozaziemskiego :) W nocy fale w paśmie KF ładnie się rozchodzą po świecie na dalekie dystanse i możesz odebrać jakiegoś krótkofalowca albo inne zakłócenia. Mi się zimą udało odebrać w okolicach 11MHz kogoś z ewidentnie wschodniazjatyckim akcentem :D fajnie też było słychać pływanie atmosfery bo nośna falowała na boki

Łatwiejszym obiektem jest Słońce, dodatkowo w dzień krótkofalowcy są dobrze przez nie zagłuszani, a odbicie jonosferyczne jest szczątkowe. Pozostają tylko lokalne zakłócenia. Podstawa to dobra antena, maksymalnie kierunkowa. Na pasmo KF wybór jest tylko jeden: trzeba nawinąć sobie antenę ferrytową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dletego trzeba się wstroić w wolną częstotliwość kilkanaście minut przed wschodem Jowisza. Krótkofalowcy pracują tylko na wyznaczonych pasmach, bez problemu można znaleźć częstotliwości, gdzie jest cicho. Co do anteny to najłatwiej jest zacząć od półfalowego dipola otwartego (o długości odpowiedniej do odbieranej częstotliwości).

 

Co niektórzy używają Słońca to mierzenia kierunkowości anten kierunkowych i wyznaczania ich temperatury szumowej. To taka "odwrócona radioastronomia". Zamiast obserwacji Słońca traktuje się je jako źródło sygnału izotropowego dla własnych pomiarów :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkofalowcy może i bywają na konkretnych częstotliwościach (choć nie zawsze, a odbicie jonosferyczne jeszcze pogarsza tę sprawę). Zakłócenia z przetwornic i silników już nie :D trzeba to mieć na uwadze, zwłaszcza przy dipolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, djj napisał:

Z tego co słyszałem to najlepiej zacząć od nasłuchiwania Jowisza. 

Trzeba mieć odbiornik krótkofalowy (słucha się w okolicach 18-28MHz w AM), i przyzwoitą antenę.

O antenie było trochę ciekawej dyskusji kiedyś w tamtym wątku:

 

Siema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.