Skocz do zawartości

Filtr słoneczny Baader - jak używać?


MarviN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Mam pytanko: Jak radzicie uzywac filtru Baader? Na cala aperture teleskopu czy lepiej na to male "koleczko" w przykrywce? Newton 150/750

 

Pozdrawiam!

 

 

Witam!

 

Do Newtona 150 najlpeszym rozwiązaniem będzie pokrywka na tubus z bocznym otworem o średnicy 1/3 (50 mm). (patrz. obrazek poniżej). Odsyłam także pod link http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/baaderfilter.htm

Pozdrawiam i udanych obserwacji plam, pochodni itp. na Słońcu.

mylar.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie z tą średnicą jest tak: jeśli nie masz zbyt jasnego obrazu to lepiej wykorzystać całą aperturę, bo wtedy zdolność rozdzielcza jest większa! Tak więc najlepsza by była cała apertura i ew. filtrzyk zmniejszający jasność przy okularze. Ja używam całej apertury chociaż mam pokrywkę z "lufcikiem słonecznym" i ten lufcik też sobie ofoliowałem, a co!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co ukrywać najlepiej na całosc :Salut: No chyba że się ma tak jak ja - średnica tubusa 308 mm to wtedy mozna się zastanawiać bo badder na całosc to ponad 9 dm kwadratowych a to cena ok. 90 zł :blink: Więc można pokombinować jak dać mniej ale naprawde to się ne opłaca po co potem rozpaczać ze można było wziąsć te 2 dm więcej i był by git :rolleyes: A tego się sklejić nie da :D:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co ukrywać najlepiej na całosc  :Salut:  No chyba że się ma tak jak ja - średnica tubusa 308 mm to wtedy mozna się zastanawiać bo badder na całosc to ponad  9 dm kwadratowych a to cena ok. 90 zł :blink: Więc można pokombinować jak dać mniej ale naprawde to się ne opłaca po co potem rozpaczać ze można było wziąsć te 2 dm więcej i był by git  :rolleyes:  A tego się sklejić nie da :D  :Beer:

Najpraktyczniej zrobić filtr na max. aperturę sprzętu a gdy będzie taka potrzeba to nałożyć na taki filtr pokrywkę z mniejszą aperturą. Wilk syty i owca cała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpraktyczniej zrobić filtr na max. aperturę sprzętu a gdy będzie taka potrzeba to nałożyć na taki filtr pokrywkę z mniejszą aperturą. Wilk syty i owca cała.

Ja zrobiłem filtr pełnoaperturowy a na ten minimalistyczny wystarczyło mi ścinków z rogów arkusika!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpraktyczniej zrobić filtr na max. aperturę sprzętu a gdy będzie taka potrzeba to nałożyć na taki filtr pokrywkę z mniejszą aperturą. Wilk syty i owca cała.

 

Dokładnie zgadzam się w 100 % :Beer:

 

 

Ja zrobiłem filtr pełnoaperturowy a na ten minimalistyczny wystarczyło mi ścinków z rogów arkusika!

 

No widzisz cygnusie zawsze coś mądrego wymyślisz :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odebrałem dziś swój pierwszy teleskop - orion XT - razem z folią słoneczną. TYlko - czy ona jest "sprawna" ? Podejrzanie mi troche wygląda, bo jest zupełnie przezroczysta - może dostałem coś innego? Myślałem że dostane coś ala folia aluminiowa kuchenna, a tu 100% przezroczysty dla oka kawalek foli..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to napewno niejest to folia słoneczna, nawet nie próbuje jej używać z teleskopem,

folia słoneczna nie jest przeźroczysta, przypomina folię aluminiową kuchenną

pozdrowienia

 

poczytaj i popatrz jeszcze tu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=135406

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na etapie budowania takiej osłony antysłonecznej do mojego telepa.

Interesuje mnie z czego zbudowaliście swoje osłony? Jakie widzicie wady i zalety swoich konstrukcji?

 

Chyba najlepszym materiałem jest tektura, pozwala zrealizować najbardziej wymyślny projekt :)

Najważniejsze w budowaniu filtra jest zadbanie o bezpieczeństwo w późniejszym jego użytkowaniu.

 

Po pierwsze folia nie może mieć możliwości odklejenia się - należy umieścić ją między

dwa kawałki tektury.

 

Po drugie po nałożeniu na teleskop nie ma prawa się zsunąć - pierścień

powinien być wystarczająco szeroki (>2-3 cm) i ciasno przylegać (problemem

jest tu zasysanie powietrza przy sciąganiu).

 

Dużą zaletą jest przednia powierzchnia większa niż średnica teleskopu - przysłania

słońce, które nie drażni przy obserwacjach przez okular (jak ktos nie ma kątówki), chroni przed

nagrzewaniem innych częsci teleskopu lub podłączonego aparatu.

 

Do wykończenia idealnie nadają się kolorowe folie samoprzylepne, można wybrac

np. czarny matowy kolor (mam czarny telep :) ) i po oklejeniu filtr wygląda jak profesjonalny.

 

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem z zaslepki do rury PCV o średnicy mojego telepa. Jest solidna....ale przyklejąc folie trzeba ją luźniej przykleić gdyż pod wpływem temperatury oprawa sie rozszerza i może niebezpiecznie napiąć folie.

 

Chyba poszukam takiej zaślepki.

To chyba najsolidniejsze rozwiązanie i bezpieczeństwo przy obserwacjach zapewnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.