Skocz do zawartości

Galaktyka M33 - reprocessing


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Korzystając z kiepskiej pogody chciałbym powrócić do różnych swoich obiektów DS. Jako początkujący amator astrofotografii, pracuję nieustannie nad warsztatem zarówno w akwizycji jak i obróbce materiału, ale niestety natrafiam na różne ściany, których przeskoczyć nie potrafię. Sporo także błędów popełniam podczas samego fotografowania, co zresztą zaraz zobaczycie.

 

Pierwsza na tapecie jest galaktyka M33 - są tam dwie sesje składające się na 27 klatek x 300 sek + dodatkowa sesja 9 x 300 sek wykonana z filtrem L-Enhance Pro po to aby wyciągnąć wodór z mgławic wewnątrz galaktyki. Tutaj od razu pierwszy mój błąd - podczas jednej z dwóch sesji miałem przestawiony aparat pod kątem ok 30 stopni (!) stąd stack luminancji wygląda tak pokracznie.

 

Przesyłam poniżej linki do obu stacków:

https://drive.google.com/open?id=1vno1dWm2dv9AxPCBlaW0sr-AnvwssXKi

https://drive.google.com/open?id=1hf6JCKTlXrF-J2AGIWxnkbd5_h1Ut9wI

 

Chciałbym poprosić o kilka wskazówek - materiał obrabiam w PixInsight (stack z DSS) i natrafiam na następujące problemy:

- na stacku z wodorem można zauważyć okropny zafarb w tle - nie wiem skąd ten szum, ale nie potrafię sobie z nim poradzić. Po złożeniu obu stacków razem (Star Alignment -> NBRGBCombination) - nie potrafię sprawnie usunąć tego z tła (SCNR wybiórczo wycina czerwony ale z całego zdjęcia, nawet jeśli założę maskę na galaktykę). Jeśli natomiast próbuję usunąć z tła stacka jeszcze przed jego dołożeniem do drugiego, to podczas wykonania skryptu zawiesza się pix.

- ze względu na to nieszczęśliwe ustawienie aparatu, stack po cropie posiada mocno jaśniejszy obszar w dwóch narożnikach (tam gdzie mamy światło tylko z jednej części stacka). Nie potrafię tego wyrównać, niezależnie czy próbuję użyć maski RangeMask czy poprzez odwrócenie klona zdjęcia z samej luminancji

- słabo wychodzi mi wyostrzenie detali środka galaktyki - kombinowałem z przeróżnymi kombinacjami: HDRMultiscaleTransform; UnsharpMask; LocalHistogramEqualization etc. Bardzo słabo to wyszło.

 

Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc i wyjaśnienia. Być może takie wyjaśnienia od bardziej doświadczonych kolegów pomogą nie tylko mi na drodze do doskonalenia warsztatu astrofoto ;-)

 

Jako dowód mojej indolencji przesyłam efekt pracy:

M-33.png

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo że M33 jest bardzo jasnym obiektem to bardzo łatwo ją skaleczyc. Dobrych zdjęć mamy do policzneia na placach obu rąk. 

 

Znasz histogram? Kontroluj go, żeby nie ciąć go zbyt mocno 

 Niestety to się tu stało z przyczyn które pisałes powyżej. 

 

Po pierwsze stack w Pixie. Cały mój workflow znajdziesz na mojej stronie. 

 

Reprocessing - co masz myśli? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tayson napisał:

Pomimo że M33 jest bardzo jasnym obiektem to bardzo łatwo ją skaleczyc. Dobrych zdjęć mamy do policzneia na placach obu rąk. 

 

Znasz histogram? Kontroluj go, żeby nie ciąć go zbyt mocno 

 Niestety to się tu stało z przyczyn które pisałes powyżej. 

 

Po pierwsze stack w Pixie. Cały mój workflow znajdziesz na mojej stronie. 

 

Reprocessing - co masz myśli? 

Zaraz sprawdzę dzięki.

 

Reprocessing to taki mój neologizm na powrót do już raz obrobionego materiału. Druga szansa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tayson napisał:

Po pierwsze stack w Pixie. Cały mój workflow znajdziesz na mojej stronie.

Naprawdę jest aż taka różnica pomiędzy DSS a Pixem? Bo już kilka dyskusji DSS vs. Siril czy DSS vs. Pix przeglądałem i nie dostrzegałem zasadniczych różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pav1007 napisał:

W pracy nie ściągnę stacków, postaram się to zrobić dziś w domu i postaram się pomóc.

Dziękuję serdecznie! Generalnie dla mnie (i pewnie dla innych początkujących jak ja) nawet ważniejsze będzie pokazanie tych kluczowych etapów, gdzie są problemy, ale niewątpliwie efekt końcowy będzie mocno motywujący ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy nie ściągnę stacków, postaram się to zrobić dziś w domu i postaram się pomóc.

 

Natomiast

W dniu 15.11.2019 o 20:55, Tuvoc napisał:

na stacku z wodorem można zauważyć okropny zafarb w tle - nie wiem skąd ten szum, ale nie potrafię sobie z nim poradzić. Po złożeniu obu stacków razem (Star Alignment -> NBRGBCombination) - nie potrafię sprawnie usunąć tego z tła (SCNR wybiórczo wycina czerwony ale z całego zdjęcia, nawet jeśli założę maskę na galaktykę). Jeśli natomiast próbuję usunąć z tła stacka jeszcze przed jego dołożeniem do drugiego, to podczas wykonania skryptu zawiesza się pix.

Jeśli to jest materiał tylko do dodania wodoru to spróbuj zclipować tło. Natomiast jak wyciągasz (nawet tylko wodór) z tak małej ilości materiału to nie spodziewaj się gładkiego zdjęcia.

 

W dniu 15.11.2019 o 20:55, Tuvoc napisał:

słabo wychodzi mi wyostrzenie detali środka galaktyki - kombinowałem z przeróżnymi kombinacjami: HDRMultiscaleTransform; UnsharpMask; LocalHistogramEqualization etc. Bardzo słabo to wyszło.

Dekonwolucja na liniowym obrazku - sądzę, że najlepiej da sobie z tym radę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

zastanawia mnie dziwny czerwonawy gradient po prawej stronie plików.

bez wielkiej zabawy z wyciaganie detali i odszumianie. glownie DBE i ABE oraz histogram.

 

m_33v2.jpg

Problem jest w stacku z H-alpha (z filtra l-Enhance), nie usunąłem za pierwszym razem czerwonego zaśmiecenia z tła :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

Nie, Ha całkiem spoko. Rgb lipa. 

Pewnie jakby posiedział dluuuzej nad DBE to byłoby spoko.

Czy to ze stacka H jestem w stanie po złożeniu wyrzucić podczas DBE na całości?image.thumb.png.4cec29c2b37808a4a45a0451e5e38875.png

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.