Jump to content
Sign in to follow this  
krzkrz

Teleskop + Flattener do obserwacji

Recommended Posts

Jaki wpływ ma flattener na astrofoto wiadomo, ale tak się zastanawiam czy poza redukcją ogniskowej użycie flattenera ma wpływ na poprawienie lub pogorszenie obrazu. Czy ktoś robił jakieś próby lub testy. Podłączenie kątówki nie będzie trudne bo wystarczy redukcja 48 mn/ 2" z clampingring, wiec aby przejść z focenia na wizual nie trzeba się dużo męczyć :)

To tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce ? :)

Edited by krzkrz

Kolega kiedyś kombinował, ale pojawił się problem z bacfocusem flattenera, który okazał się za krótki żeby wsadzić tam 2 calowa kątówkę. Detali niestety nie pamiętam. 

Edited by Maro21

zastanawiam się czy w ogóle da się złapać ostrości , ale nie mogę tego sprawdzić gdyż od czasu zakupu flattenera chmury nie ustępują 

ja próbowałem z ts65q i kątówką 1.25 i było dobrze .

20 godzin temu, krzkrz napisał:

Jaki wpływ ma flattener na astrofoto wiadomo, ale tak się zastanawiam czy poza redukcją ogniskowej użycie flattenera ma wpływ na poprawienie lub pogorszenie obrazu. Czy ktoś robił jakieś próby lub testy. Podłączenie kątówki nie będzie trudne bo wystarczy redukcja 48 mn/ 2" z clampingring, wiec aby przejść z focenia na wizual nie trzeba się dużo męczyć :)

To tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce ? :)

Jeszcze gdybyś napisał, o jaki teleskop chodzi i o jaki reduktor - flattener , byłoby mniej ciemno  :) 

• Like 1

3 godziny temu, zbignieww napisał:

Jeszcze gdybyś napisał, o jaki teleskop chodzi i o jaki reduktor - flattener , byłoby mniej ciemno  :) 

jesli chodzi Tobie o to jakim ja będę próbował gdy chmury kiedyś znikną to wystarczy wejść w stopkę i zobaczysz, że nie ma się nad czym zastanawiać bo mam tylko EDka 80 ;) ale nie chodziło mi konkretnie tylko o ten model tylko ogólnie czy to poza zmianą ogniskowej coś daje więcej w sensie lepszy obraz.

Każdy flattener ma zdefiniowaną odległość w której pole jest właściwie wypłaszczone. W tym miejscu podczas obserwacji wizualnych ma być umieszczona diafragma okularu. Zwykle to jest 55 do ok. 100 mm. Ten dedykowany do ED 80 ma chyba dokładnie 55 mm. To trochę za mało, żeby dobrze pracował z kątówką, której droga optyczna jest większa. Rezygnując z kątówki, patrząc na wprost powinno być dobrze. Ale jaki jest sens stosowania do wizuala flattenera? No może jak masz topowego Naglera lub Ethosa za 3000 PLN to na brzegach zauważysz różnicę. W popularnych, tanich okularach widocznej poprawy nie będzie.

• Like 1

sens rozwazań jest znacznie bardziej przyziemny niż Naglery :)  i dotyczy szybkiej i bezproblemowej migracji między wizualem a prostym astrofoto. 

Przy foceniu jaskółczym ogonem wystarczy odkręcić dwie śróbki i włożyć kątówkę  lub jaskółczy ogon z aparatem.  

Przy  foceniu z fattenerem ta zmiana jest trochę bardziej pracochłonna , bo trzeba odłączyć aparat wykrecić flattener,  przykręcić oryginą przejściówkę i założyć kątówkę jednak nie na tyle czasochłonna, aby tego nie robić :)

I teraz sie zastanawiam czy jest sens lub potrzeba odkręcanie flattenera. 

Aby dokonać przejscia astro -wizual z przykręconym  flattenerem wystarczy zdjąc aparat i odrecić  przejsciąwkę 48/bagnet aparatu i na flattenera  naktecić przejściówkę 48/2". Trochę łatwiej to zrobić  tylko czy to ma sens i czy jest możliwe (czy wyostrzy  z kątówką) bo obserwacje bez katówki to tylko do nisko położonych obiektów. 

Edited by krzkrz