Jump to content

Długo oczekiwane DS-party – 20/21.12.2019 (21.30-1.30) Zalas (powiat wyszkowski)


 Share

Recommended Posts

Nowe, fajne miejsce – ciemne, bardzo rozległe pola - po drodze do wrześniowego miejsca spotkania forumowiczów, koło Dębienicy. Godzina wygodnej drogi z Warszawy. Południe odsłonięte do cna!

 

zalas0.jpg

 

zaświetlenie: około 21.53 mag./arc sec2, główna łuna od południowego zachodu

przejrzystość: bardzo dobra

seeing: naprawdę niezły

wilgotność: 80%, pod sam koniec: 90%.

temperatura: wyraźnie na plusie, pod koniec: blisko zera

 

główny sprzęt: Synta 12 Flex... sporadycznie też Synta 8, którą więcej obserwował Astrobonq (i kosił nią pełno galaktyk, które - mam nadzieję - wymieni w swoim spisie)

3 okulary: MaxVission 28, SW 13, TMB 8

 

moje obiekty:

 

NGC206 Andromeda

SW 13, MV 28

Gromado-mgławica należąca do galaktyki Andromedy M31! Na krawędzi (widocznego) galaktycznego halo, wielkością nie ustępuje zbytnio mgławicy Kraba. Sama w sobie jest bardzo delikatnym, trochę nieregularnym gradiencikiem. Użyteczne okulary to - odpowiednio dla luster: 12 – 28mm, 8 – 13mm.

 

zalas1.jpg

 

ZONK: IC1613

(galaktyka karłowata w Wielorybie – na niebie 'zbyt' rozległa; obiekt po raz kolejny poszukiwany bezskutecznie – tym razem z powodu łuny zachodniej)

 

ZONK: NGC1360 Erydan

Roibin's Egg

 

SW 13, TMB 8

W zasadzie była niewidoczna; w Polsce prawie muskająca horyzont mgławica planetarna. Sądziłem, że trochę jednak mniejsza, więc użyłem prawdopodobnie za dużych powiększeń. Jest taki spory asteryzm trójkąta – jego najsłabsza, dolna (w okularze) gwiazda „otoczona jest” naprawdę dużą, eliptyczną planetarką. Może uda się next time – także na bardzo ciemnym niebie.

 

zalas4.jpg

 

NGC1398 Erydan

 

SW 13

W miarę dobrze widoczna galaktyka, lekko wydłużona. Gradientowa, niemała. Znajduje się pomiędzy szeroko rozmieszczonymi gwiazdkami, tworzącymi długą, trójkątną kompozycję.

 

zalas3.jpg

 

NGC1964 Zając

 

SW 13, TMB 8

Fajny, malutki asteryzm ostrego trójkąta z podwójną (optycznie?) gwiazdą w podstawie – wskazuje niemal bezpośrednio na tę, zdającą się ukośne wydłużać, mglistą „gwiazdkę”, będącą w rzeczywistości galaktyką.

 

zalas2.jpg

 

 

C/2017 T2 PANSTARRS Żyrafa

 

MV 28, SW 13, TMB 8

Widoki tej komety w teleskopach 8 i 12 cali udowodniły wyższość tego drugiego. Świecący z jasnością około 10 magnitudo obiekt, najbardziej okazały był z okularem SW 13 – wówczas świetnie prezentował się jego „rybi ogon”. Kometa nieduża, ale dzięki temu intensywna; w oryginalnym kształcie „wachlarza”. Widziałem pierwszy raz – i to był najlepszy z dzisiejszych nowych obiektów.

 

NGC2207 Wielki Pies

 

SW 28

Spora, bardzo odległa (150mln. lat świetlnych) galaktyka o jasności 10,6 mag. Ekstremalnie trudne do wypatrzenia pojaśnienie nieba – w środku ciut kształtne, jakby koliste. Plusik jedynie za to... jak ta galaktyka prezentuje się na zdjęciach (zwłaszcza HST) – i jakaż to złożona z dwóch spirali (z mniejszą, 11,7 magnitudową IC2163) „poczwara”. Może w Bieszczadach jakoś rozróżniłbym te złączone galaktyki?

 

zalas5.jpg

 

NGC2261 Jednorożec

mglawica Hubble'a

 

SW 13, TMB 8

Powrót do staroci. Bardzo klarowny, trójkątny kształt mgławicy.

 

NGC40 Cefeusz

Bow Tie

 

SW 13, TMB 8

Powrót do staroci. Planetarna mgiełka (ciekawie pomiędzy dwiema gwiazdami), Mgławica różni się w zależności od miejsca, w które spoglądamy. Zatem widzimy troszkę jej struktury, oraz gwiazdę HIP1041 (to z kolei bardzo ciasna para, której nie udało mi się rozdzielić). W stosunku do wcześniejszych obserwacji Newtonem 8 - detal trochę klarowniejszy z lustrem 12 cali. Przy mniej

wietrznej nocy, niż ta 20go grudnia – należałoby jeszcze spróbować do niej zoomu 300x!

 

 

ZONK: Headphone Nebula

 

MV 28

Mglawica planetarna, tym razem niemal w zenicie, lecz zabrakło dokładnej mapy. Wyzwanie - prawie 14 magnitudo przy niemałej średnicy.

 

 

Inne, zacne starocie:

M1 Byk – górowała, więc struktura mgławicy lekko zarysowywala się

M42/43 Orion - górowała, ukazując może 3% koloru ze zdjęć

Triplet Lwa Lew – bardzo klarowne całe trio – ładnie wycentrowane w MV28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by PiotrTheUniverse
 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.