Skocz do zawartości

Dwa korektory/flattenery i jeden refraktor


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Zwykla ciekawość skłoniła mnie do zrobienia experymentu. Do wyciągu refraktora TS ED 102/714 wsadziłem dedykowany korektor TS  f 8.0 i pstryknąłem

fotkę a póżniej wymieniłem go za korektor Meade f 6.3  stosowany do SCT - i równiez był pstryk. Aparat Canon EOS modyfikowany, tryb auto , obiekt focenia - anteny

odległe o ok. 150 - 200 m.  Projekcja okularowa, okular APM 18 mm !

 

A oto wynik :

 

1. Ujęcie z korektorem Meade f 6.3

 

IMG_1288.JPG.ef19a720c6382223895ac241029148c9.JPG

 

2. Ujęcie z reduktorem/korektorem  TS f 8.0IMG_1289.JPG.d96cda88662a217508dee45564ac4403.JPG

 

Ktoś wyjaśni, dlaczego obrazy są sobie bardzo podobne ?  Oczywiście do oceny korekcji takie fotki nie są przydatne, ale chodzi mi ocenę redukcji - dlaczego taka zbliżona !

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dlatego, że dedykowane to są reduktory do zupełnie rożnych konstrukcji sprzętu.

 

To tak samo jak z Barlow'kami do nasadek bino. Dedykowany da gwarantowane 1,6x albo 2x, a zwyczajny Barlow uniwersalny ma krotność zależną od wypadkowej długości toru optycznego.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że eksperymentowanie to fajna zabaw, sam często eksperymentuję. Ale...

Po co stosować reduktor (który, jak sama nazwa wskazuje redukuje ogniskową) a potem wydłużać efektywną ogniskową stosując projekcję okularową?

Jak pewnie zauważyłeś skala zdjęcia (powiększenie obrazu) przy zastosowaniu projekcji okularowej zależy od odległości matrycy od okularu. Im odległość większa tym  powiększenie większe. I tu pewnie jest odpowiedź na Twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mas rację , mnie tylko chodziło o to, czy korektor dedykowany do SCT - nadał by się do refraktora. Oczywiście nie wchodzimy tu w sprawy wypłaszczania pola,

niezbyt sią na tym znam, fotki musiałyby być nie na antenę ale na gwiazdki. Jak wyglądałyby te gwiazdki na obrzeżach matrycy , w rogach ...?

Czy dobrze rozumuję ?  Jeszcze zrobię fotki z tymi korektorami - ale nie w projekcji okularowej, tylko w ognisku refraktora .

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie , jako zupełnie początkującego czy bawiącego się w astrofoto ma to takie praktyczne znaczenie, że stosując korektor Meade,

będę sobie mógł przy ognisku  714 x 0,63 = 450 mm pozwolić na ciut dłuższe czasy ekspozycji , bez guidingu, na cg5gt

A może gwiazdki w rogach też będą niezłe ???  Kto wie...  :)

 

 

Zrobię jeszcze fotkę z Cassegraina 8" z korektorem Meade. Ten teleskop wprawdzie nie ma gwintu SCT na podłączenie - ale

dorobiłem sobie adapter/złączkę 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie...

:)

Ale sprawdź coś takiego:

Powiększ zdjęcie zrobione refraktorem bez reduktora (pierwsze z trzech) do rozmiaru zdjęcia z Cassegraina i oceń które lepsze. Wcale nie jest powiedziane, że to z dłuższej ogniskowej pokaże lepszy detal. W astrofotografii tak jest, że niekoniecznie zdjęcia z większych teleskopów lustrzanych są  ostrzejsze i z lepszym detalem niż fotografie z dobrych refraktorów. Tłumaczy to fakt, że mimo znacznie wyższej ceny refraktory są tak często stosowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Powiększ zdjęcie zrobione refraktorem bez reduktora (pierwsze z trzech) do rozmiaru zdjęcia z Cassegraina i oceń które lepsze.

 

  ...  gdybym to potrafił , ha, ha ... - jutro powrócimy do sprawy, dobrze ?  W dodatku z tę oceną też problem: fotki robione są przez dwie szyby okna.

Wprawdzie swiatło uderza w szkło pod kątem niewiele mniejszym od 90 st - ale to już nie to....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi chyba doszło, chyba ...

 

Mądry kolega na czeskim forum wyliczył, że w wyniku zastosowania Meade w Cassegrainie mam ognisko 1430 mm - a nie teoretycznie wyliczone

2436 x 0,63 = 1534 mm . Wynikło to zapewne z faktu, że musiałem zastosować dorobiony adapter , by połączyć korektor na gwint SCT, którego ten

Cassegrain nie ma. Zmieniła się odległość o długość optyczną dorobionego adaptera.

 

Więc jeśli włożę do refraktora barlow 2x, zbiegiem okoliczności będę miał prawie takie same ognisko 714 x 2 = 1428 mm.

No i porównanie obrazów, oczywiście najlepiej byłoby na Moonie !  BINGO !!!   Czy o to Ci chodzi ? :)

 

( A przy okazji sprawdzę jeszcze raz, czy barlow GSO 2,5x ma rzeczywiście krotność 2 x  - jak pisał kiedyś na Maniaku  Krzysztof_P   )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.