Skocz do zawartości
  • 0

Jaki zestaw 3-ch okularów ma sens do US,DS?


Łukasz Wolańczyk

Pytanie

SW.150/750 Newton.f5 zalecane max przyblizenie 225x 
(podobno do planet nawet max 300x przy doskonałym See'ingu)
źrenica mego oka ok.6,8mm
Od ponad miesiąca przeszukuje tone internetów w celu wzorów i porad odnośnie zakupu okularów do teleskopu.
Niestety nie mogę sobie finansowo pozwolić na okulary 2"
Dotarłem do etapu w którym chce zakupić zestaw trzech okularów+ soczewka barlowa 2x.
ES Barlowa 2x Cena 359zł
Filtry: kolorowe/polaryzacyjny/mgławicowy
Okular do układu słonecznego ES. 6,7mm 1,25'' (82 stopnie) (Argon) + ES Barlowa 2x+ filtr 
Zw=14 Powiększenie 6,7mm=112x i 224x Cena 499zl
lub
Okular do Układu słonecznego ES. 5,5mm 1,25" (62 stopnie) (argon) +ES Barlowa 2x+ filtr 
Zw=13mm Powiększenie 5,5mm=136x i 272x Cena 359zl

Okular do US i Głębokiego nieba ES. 11mm 1,25" (82 stopnie)(argon) + ES Barlowa 2x+2x filtry 
Zw=15mm Powiększenie 11mm=69x i 137,5x Cena 559zl
lub
Okular do US i Głębokiego nieba ES. 14mm 1,25"(82 stopnie)(argon) + ES Barlowa 2x + 2x filtry 

Zw=15mm Powiększenie 14mm=53.5x i 107x Cena 549zl

Okular do Głębokiego nieba ES. 20mm 1,25" (62 stopnie)(argon) +ES Barlowa 2x +Filtr
Zw=15mm Powiększenie 20mm=37,5x i 75x Cena 369zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kolega Marisz ma sporo racji. Masz newtona F5, on bardziej nadaje się do DSów. 

Daruj sobie planety, na Marsie niewiele zobaczysz, reszta planet za nisko.

 

Kupuj z giełdy, tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl, ja zwykle tak robię.

 

Ja do DSów wybrałbym:
ES 24mm 82stopnie -> da Żrenicę Wyjściową = 24mm/5 = 4,8mm, dobra ŹW pod DSy, do małych powiększeń, szerokich pól gwiezdnych lub rozległych struktur. Świetny okular d o F5.

 

ES 14mm 82 stopnie ->da Żrenicę Wyjściową = 14mm/5 = 2,8mm, dobra ŹW pod DSy 

i/lub lepiej ten:

ES 11mm 82 stopnie ->da Żrenicę Wyjściową = 11mm/5 = 2,2mm, tu ŹW mieści się w zakresie najlepszej widoczności 2-2,5mm 

 

Do planet... Cokolwiek, nawet te ESy z Barlowem. Dlaczego? Bo czy dla malutkiej tarczki Marsa warto wydawać mnóstwo kasy? Ja bym nie wydał, ale to moje zdanie.

Nie masz teleskopu typowo planetarnego, zatem to argument, aby nie przeinwestować w kierunku, który nie ma dużych perspektyw ;-).

 

Niektórzy kupują dwa barlowy GSO ED 2x 2" i zakładają oba, aby uzyskać inne krotności.

Ale na giełdzie taki barlow to 200zł.

Spotkałem się wielokrotnie ze stwierdzeniem, że lepiej kupić barlowa i okular długoogniskowy. Bo razem z barlowem pole jest bardziej płaskie. Może. Ja nie jestem planeciarzem.

Inna praktyka to kupno do planet ortho, poczytaj o wadach, ale niestety maj i zalety ;-).

Lantany... no też taka droga jest, jednak nigdy się do nich nie przekonałem.

Zostań przy tych ESach 24mm i 11mm + barlow GSO 2x 2".

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witaj Łukasz. 

ESy do głębokiego nieba to świetne okulary. Mam 14mm i według mnie daje lepsze obrazy niż Morfeusz (nasycenie kolorów). Jednak za nic nie wybrałbym ESa do planet. Moja 14 daje na Księżycu fałszywy kolorek (aberacja) co prawda tragedii nie ma ale mnie osobiście to przeszkadza. 

W tym roku oprócz gazowych olbrzym ów będzie też Mars. Dlatego ja wolałbym mieć okular dedykowany planetkom np. lantan Vixena dający jakieś 200× i w tej kwestii nie oszczędzałbym. 

Pozdrawiam. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, kjacek napisał:

na Marsie niewiele zobaczysz

Teraz na koniec roku ? Obserwowałeś go kiedyś w opozycji bez burzy piaskowej ? Ja tak, prze Syntę 6". I było sporo detalu (ciemne obszary, czapę polarną), choć miałem małe doświadczenie. I to przed drzwiami domu bo nisko był a to było jedyne miejsce gdzie było go widać. Ja chyba specjalnie na opozycję kupię jakiś planetarny teleskop (ostatecznie u kogoś popatrzę ale ciężko o spotkanie). 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Witaj Łukasz. 

ESy do głębokiego nieba to świetne okulary. Mam 14mm i według mnie daje lepsze obrazy niż Morfeusz (nasycenie kolorów). Jednak za nic nie wybrałbym ESa do planet. Moja 14 daje na Księżycu fałszywy kolorek (aberacja) co prawda tragedii nie ma ale mnie osobiście to przeszkadza. 

W tym roku oprócz gazowych olbrzym ów będzie też Mars. Dlatego ja wolałbym mieć okular dedykowany planetkom np. lantan Vixena dający jakieś 200× i w tej kwestii nie oszczędzałbym. 

Pozdrawiam. 

 

Z tego co się orientuje w sklepach niema już Vixenów średniej półki :(
Ogólnie nie sądziłem ,że każda firma ma jakieś przeznaczenie dla swoich okularów.
Czemu akurat nie barlow od ES?-czytałem ,że jeżeli mam barlowa i okular z tej samej firmy, to zwiększam dokładność miedzy przejściową i nie tracę na jakości obrazu.
Czy tym samym kosztem za 3 okulary , nie lepiej juz kupic lustrzankę i nią wyłapywać DS jak układ planetarny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kjacek napisał:

Kolega Marisz ma sporo racji. Masz newtona F5, on bardziej nadaje się do DSów. 

Daruj sobie planety, na Marsie niewiele zobaczysz, reszta planet za nisko.

 

Kupuj z giełdy, tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl, ja zwykle tak robię.

 

Ja do DSów wybrałbym:
ES 24mm 82stopnie -> da Żrenicę Wyjściową = 24mm/5 = 4,8mm, dobra ŹW pod DSy, do małych powiększeń, szerokich pól gwiezdnych lub rozległych struktur. Świetny okular d o F5.

 

ES 14mm 82 stopnie ->da Żrenicę Wyjściową = 14mm/5 = 2,8mm, dobra ŹW pod DSy 

i/lub lepiej ten:

ES 11mm 82 stopnie ->da Żrenicę Wyjściową = 11mm/5 = 2,2mm, tu ŹW mieści się w zakresie najlepszej widoczności 2-2,5mm 

 

Do planet... Cokolwiek, nawet te ESy z Barlowem. Dlaczego? Bo czy dla malutkiej tarczki Marsa warto wydawać mnóstwo kasy? Ja bym nie wydał, ale to moje zdanie.

Nie masz teleskopu typowo planetarnego, zatem to argument, aby nie przeinwestować w kierunku, który nie ma dużych perspektyw ;-).

 

Niektórzy kupują dwa barlowy GSO ED 2x 2" i zakładają oba, aby uzyskać inne krotności.

Ale na giełdzie taki barlow to 200zł.

Spotkałem się wielokrotnie ze stwierdzeniem, że lepiej kupić barlowa i okular długoogniskowy. Bo razem z barlowem pole jest bardziej płaskie. Może. Ja nie jestem planeciarzem.

Inna praktyka to kupno do planet ortho, poczytaj o wadach, ale niestety maj i zalety ;-).

Lantany... no też taka droga jest, jednak nigdy się do nich nie przekonałem.

Zostań przy tych ESach 24mm i 11mm + barlow GSO 2x 2".

 

Dziękuje za rade , ale dlaczego akurat GSO ED 2x 2"
A nie ES 2x 1,25"-czy winika to tylko z tego ze moge zastosować także 2"  ?

Edytowane przez Łukasz Wolańczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Dziękuje za rade , ale dlaczego akurat GSO ED 2x 2"
A nie ES 2x 1,25"-czy winika to tylko z tego ze moge zastosować także 2"  ?

Nie znam ES 2x 1.25".

Ale znam opinie użytkowników o GSO ED 2x 2". A tu możesz zastosować i 2" i 1.25" okulary.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A więc postanowione !
Kupuje Vixena 

8 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

 

W tym roku oprócz gazowych olbrzym ów będzie też Mars. Dlatego ja wolałbym mieć okular dedykowany planetkom np. lantan Vixena dający jakieś 200× i w tej kwestii nie oszczędzałbym. 

Pozdrawiam. 

 

Czy ten Vixen 6mm z barlowem 2x ma sens na planety? 750/6mm=125x2=250x

( fajnie byłoby zobaczyć chociaż te najpopularniejsze Jowisz,Saturn i Mars (lodowe czapy na nim) )

Edytowane przez Łukasz Wolańczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

A więc postanowione !
Kupuje Vixena 

Czy ten Vixen 6mm z barlowem 2x ma sens na planety? 750/6mm=125x2=250x

( fajnie byłoby zobaczyć chociaż te najpopularniejsze Jowisz,Saturn i Mars (lodowe czapy na nim) )

Ja Barlowa nie używam. To dodatkowe szkło w torze optycznym. Teleskop +okular to dla mnie najlepsze połączenie ale niektórzy używają i sobie chwalą,zwłaszcza tego GSO ED. 

Osobiście kupiłbym lepszy okular dający ok 200× czyli u Ciebie 4mm. I niekoniecznie Vixena. Jest sporo dobrych szkieł do planet. 

Wyszukuj opinie na temat danej ogniskowej na Cloudynights. 

Warto poczekać aż trafi się coś na giełdzie. Planetki są jeszcze daleko. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.