Jump to content

Tania Australis, Tania Borealis


Behlur_Olderys
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Tytułowa para gwiazd to moje pierwsze światło za moim ultra mobilnym zestawem balkonowym: ASI120mm-mini + obiektyw CS 16mm f/1.4 + taśma klejąca + statyw:

TaniaAustralisBorealis.jpg.60b7573996df08480c0eb5c8097b6494.jpg

 

 

Kadr trochę przypadkowy: dwie jasne gwiazdy przy granicy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy stanowią najjaśniejsze obiekty w centrum. Z lewej: Tania Australis, typ widmowy M0III, z prawej: Tania Borealis, typ A1V. 

Zdjęcie jest testowe dla sprawdzenia, jakie można uzyskać efekty jasnym obiektywem z balkonu zaświetlonego miasta kamerką mono.

Stack 300x5s (25min). Ostro podciągniete levele + jakieś minimalne wyostrzanie. Ale prezentacja nie ma celów estetycznych. Potworny gradient, kometki z gwiazd, problemy z ostrością - nie, to nie foto do podziwiania :) Chciałbym jednak zwrócić uwagę na parę szczegółów zaznaczonych na czerwono:

 

TaniaAustralisBorealis_annot.jpg.d87798c54b646542709826e6c2476fe7.jpg

 

Wyżej, po lewej - wg Stellarium - NGC 3184 (np. taka ładna tutaj:http://www.patrikphoto.com/gallery/ngc3184/), znana też jako Little Pinwheel Galaxy, 9.6mag Widoczna dosyć wyraźnie, pewnie i ciemniejsze kłaczki gdzieś tam majaczą... Ładniej zaprezentował to np. JaLe:

 

Niżej, po prawej - ciekawostka, przynajmniej dla mnie. Na zdjęciu obiekt wydaje się dosyć jasny, ale w Stellarium nie mogłem tego znaleźć, bo to jakieś straszne słabidło, 10.79mag... Ale to w paśmie V! W paśmie J (1250nm) ta gwiazdka ma już poniżej 4mag! Bo to typ M7. Przypominam: M-ki to czerwone gwiazdy, a wraz z rosnącym numerkiem spektrum przesuwa się coraz bardziej na prawo, w kierunku dłuższych fal. Kamerka łapie sporo podczerwieni, a ja nie stosuję tu żadnego filtra, więc jasność na zdjęciu tego typu gwiazd będzie trochę inna, niż gołym okiem :)

 

Tania_Paint.jpg.0a339639d2a61cf3504aa9f295d2ecf2.jpg


http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-coo?Coord=10+05+31.58+%2B42+50+24.6&CooFrame=FK5&CooEpoch=2000&CooEqui=2000&CooDefinedFrames=none&Radius=2&Radius.unit=arcmin&submit=submit+query&CoordList=
Wygląda jak jakaś mgiełka, a to dlatego, że podczerwień ogniskuje się trochę dalej, niż jasne w paśmie V gwiazdy, na których ustawiałem ostrość...

W przyszłości postanawiam sprawdzić więcej tego typu ciekawostek - przypominam, że gwiazdy typu M to 76% gwiazd w pobliżu Słońca. (wg Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_classification#Class_M)

 

Pozdrawiam

Edited by Behlur_Olderys
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Świetnie, że doprowadziłeś projekt do fazy użytkowej. Nawet prosty sprzęt w dobrych rękach może przynieść sporo ciekawych obserwacji - przedsmak tego jest powyżej.

Pewnie po paru próbach Twoje zdjęcia poza walorem naukowym będą też miały walory estetyczne, chociaż dla mnie to coraz bardziej drugorzędna sprawa.

Pozdrawiam!

 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, ryszardo napisał:

Twoje zdjęcia poza walorem naukowym będą też miały walory estetyczne, chociaż dla mnie to coraz bardziej drugorzędna sprawa.

P.S.

Do napisania tego zdania skłoniła mnie m.in dyskusja z wątku M81, gdzie rozważane jest istnienie ( bądź nieistnienie) szumu...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.