Skocz do zawartości

Tania Australis, Tania Borealis


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Tytułowa para gwiazd to moje pierwsze światło za moim ultra mobilnym zestawem balkonowym: ASI120mm-mini + obiektyw CS 16mm f/1.4 + taśma klejąca + statyw:

TaniaAustralisBorealis.jpg.60b7573996df08480c0eb5c8097b6494.jpg

 

 

Kadr trochę przypadkowy: dwie jasne gwiazdy przy granicy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy stanowią najjaśniejsze obiekty w centrum. Z lewej: Tania Australis, typ widmowy M0III, z prawej: Tania Borealis, typ A1V. 

Zdjęcie jest testowe dla sprawdzenia, jakie można uzyskać efekty jasnym obiektywem z balkonu zaświetlonego miasta kamerką mono.

Stack 300x5s (25min). Ostro podciągniete levele + jakieś minimalne wyostrzanie. Ale prezentacja nie ma celów estetycznych. Potworny gradient, kometki z gwiazd, problemy z ostrością - nie, to nie foto do podziwiania :) Chciałbym jednak zwrócić uwagę na parę szczegółów zaznaczonych na czerwono:

 

TaniaAustralisBorealis_annot.jpg.d87798c54b646542709826e6c2476fe7.jpg

 

Wyżej, po lewej - wg Stellarium - NGC 3184 (np. taka ładna tutaj:http://www.patrikphoto.com/gallery/ngc3184/), znana też jako Little Pinwheel Galaxy, 9.6mag Widoczna dosyć wyraźnie, pewnie i ciemniejsze kłaczki gdzieś tam majaczą... Ładniej zaprezentował to np. JaLe:

 

Niżej, po prawej - ciekawostka, przynajmniej dla mnie. Na zdjęciu obiekt wydaje się dosyć jasny, ale w Stellarium nie mogłem tego znaleźć, bo to jakieś straszne słabidło, 10.79mag... Ale to w paśmie V! W paśmie J (1250nm) ta gwiazdka ma już poniżej 4mag! Bo to typ M7. Przypominam: M-ki to czerwone gwiazdy, a wraz z rosnącym numerkiem spektrum przesuwa się coraz bardziej na prawo, w kierunku dłuższych fal. Kamerka łapie sporo podczerwieni, a ja nie stosuję tu żadnego filtra, więc jasność na zdjęciu tego typu gwiazd będzie trochę inna, niż gołym okiem :)

 

Tania_Paint.jpg.0a339639d2a61cf3504aa9f295d2ecf2.jpg


http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-coo?Coord=10+05+31.58+%2B42+50+24.6&CooFrame=FK5&CooEpoch=2000&CooEqui=2000&CooDefinedFrames=none&Radius=2&Radius.unit=arcmin&submit=submit+query&CoordList=
Wygląda jak jakaś mgiełka, a to dlatego, że podczerwień ogniskuje się trochę dalej, niż jasne w paśmie V gwiazdy, na których ustawiałem ostrość...

W przyszłości postanawiam sprawdzić więcej tego typu ciekawostek - przypominam, że gwiazdy typu M to 76% gwiazd w pobliżu Słońca. (wg Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_classification#Class_M)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, że doprowadziłeś projekt do fazy użytkowej. Nawet prosty sprzęt w dobrych rękach może przynieść sporo ciekawych obserwacji - przedsmak tego jest powyżej.

Pewnie po paru próbach Twoje zdjęcia poza walorem naukowym będą też miały walory estetyczne, chociaż dla mnie to coraz bardziej drugorzędna sprawa.

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ryszardo napisał:

Twoje zdjęcia poza walorem naukowym będą też miały walory estetyczne, chociaż dla mnie to coraz bardziej drugorzędna sprawa.

P.S.

Do napisania tego zdania skłoniła mnie m.in dyskusja z wątku M81, gdzie rozważane jest istnienie ( bądź nieistnienie) szumu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dokręcisz do kamerki coś ciut większego i zapewnisz prowadzenie, wciąż będzie mobilnie ;)

 

 

I przy minimalnej obróbce parę większych obiektów wychodzi rozpoznawalnie (zob. wątek).

 

Też mam takie miniobiektywy, muszę kiedyś złapać Pętlę Barnarda jak riklaunim.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.