Skocz do zawartości
  • 0

Znaczna koma, mimo zastosowania korektora


JKbooo

Pytanie

Witam wszystkich. Przy moim ostatnim problemie Wasze porady okazały się bardzo skuteczne, więc będę miał jeszcze parę pytań jeśli można. :)
Dążąc do poprawy jakości zdjęć w czasie księżycowych nocy chciałbym rozwiązać jeszcze parę problemów, zaczynając od wyżej wspomnianej komy. Używam newtona GSO 8" f/4 z korektorem Baader mark III MPCC, a fotografuję Canonem 600D z 1,6x cropem względem pełnej klatki. Oprócz tych dwóch elementów w skład mojego "pociągu" wchodzi jeszcze 35mm extender, do którego wkładam wyżej wspomniany korektor, filtr CLS 2" od astronomika, który nakręcam bezpośrednio na korektor i oczywiście pierścień T2 o grubości ~11mm. Zdaję sobie sprawę, że tuba jest dosyć szybka, a korektor nie najwyższej klasy, ale chciałem się upewnić czy przypadkiem nie robię czegoś źle. Do tej pory próbowałem poprawić kolimację (wiem, nie wyszło doskonale, będę to jeszcze poprawiał), zdjąłem filtr, zmieniłem pierścień T2 na cieńszy (na tyle cienki, że korektor znajdował się bezpośrednio przy bagnecie). Żadna z tych rzeczy nie wpłynęła w dostrzegalny sposób na poprawę, czy pogorszenie komy. W załączniku screeny ilustrujące zjawisko. Miał ktoś może z czymś takim do czynienia, albo wie co może być przyczyną?

kolimacja 1.png

kolimacja 2.png

kolimacja 3.png

kolimacja 4.png

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Na rozogniskowanym obrazie gwiazdy poza środkiem nigdy nie będą okrągłe i jest to rzecz jak najbardziej normalna. Nawet gdybyś miał idealną korekcję i punktowe gwiazdki, to na rozogniskowanym obrazie będą niesymetryczne.

 

Co do zdjęcia ostrego, to kolimacja jest bliska poprawnej, ale widać że prawy górny róg jest nieco lepszy niż reszta. Na pewno odległość do korektora jest trochę nietrafiona. Ja już niestety nie pamiętam, czy potrzebowałem dłuższej czy krótszej niż domyślna (55). Zacznij od wydłużania za pomocą podkładek. Ale tu chodzi o różnice rzędu 1-2 mm. Najlepiej gdybyś miał podkładki 0,5 lub cieńsze i tak eksperymentował.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.