Skocz do zawartości
  • 0

SW MAK 127 OTAW + EXOS-2


Rafal Sz

Pytanie

Hej,

 

To mój pierwszy post na tym forum, więc niniejszym chciałbym się oficjalnie przywitać:

 

WITAJCIE!

 

A teraz do rzeczy, bo piszę w godzinach pracy :-) 

 

Z racji zmiany miejsca zamieszkania na tzw względne peryferia (eufemizm), chciałbym dać upust swojej potrzebie podglądania nieba.

Po przeanalizowaniu kilku forów, wątków, sklepów internetowych, mając na względzie swoje okoliczności, wymyśliłem sobie zestaw SW MAK 127 OTAW wraz z montażem paralaktycznym.

 

Mieszkam na przedmieściach Wrocławia, w domu z ogrodem. Ze względu na zanieczyszczenie światłem z całą pewnością nie jest to lokalizacja idealna. Mam jednak w pobliżu
całkiem spore pole gdzie sprawa wygląda znacznie lepiej. Ponadto co kilka miesięcy wyjeżdżamy do rodziny na wieś w połowie drogi między Szczecinem a Świnoujściem, a tam już jest bajka.

 

Szukam teleskopu ;-) Głównie do obserwacji US i wizualnych (na szybko) ale niechciałbym się tylko i wyłącznie do nich ograniczać. Z zamiłowania jestem fotografikiem i chciałbym te
dwa tematy ze sobą połączyć. Istotna również jest dla mnie mobilność ze względu na wspomniane wcześniej nieodległe pole "obserwacyjne" i wyjazdy do rodziny.

No i... troche bolą mnie plecy, a lekarz mówi że nie powinienem dużo dźwigać ;-)

 

Po przestudiowaniu "Internetów" wydaje mi się że rozwiązaniem spełniającym moje wymagania byłby właśnie MAK 127 OTAW.  Mam jednak problem z doborem montażu, gdyż oczywistego EQ3-2 nie na stanie w sklepach.

 

Z dostępnego sprzętu Bresser EXOS-2 wydaje mi się wstępnie fajny, nie jestem tylko pewien jego sztywności ze względu na cieńsze (1.5" i 1") nogi dwuczęściowego statywu, w porównaniu do 1.75" SW EQ3-2. Czy ktoś potrafi powiedzieć jak to wygląda w praktyce?

 

Ponadto w przyszłości pewnie chciałbym dozbroić montaż w mechanizmy GoTo / auto-guide tak by móc pobawić się w astrofotografię, tak przy pomocy teleskopu jak i już posiadanych obiektywów do aparatu.

 

Dlatego chciałbym prosić o poradę, czy powyższy zestaw ma sens i moje o nim wyobrażenie jest zbliżone do prawdy. Ponadto, zakładając że taki zestaw "przejdzie", czy znajduje się tam wszystko co potrzebuję by zacząć przygodę z oglądaniem nieba?

 

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za poświęcony czas :-)

 

Rafał

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

hej.

montaż EXOS-2 to klasa EQ-5 udźwig podawany przez sklepy to 14 kg. więc takiego maczka pociągnie bez problemu i raczej od EQ 3-2 będzie stabilniejszy mimo statywu 1.5 ", ale piszesz że masz problemy z dźwiganiem, a tu w sumie będzie ok. 20 kg. może do wizuala lepiej jakiś mont typu AZ ? a do foto, skoro masz już obiektywy, jakiś mini montaż ( SWSA, Sky Tracker itp ) ? na takim sprzęcie poćwiczysz, sprawdzisz czy to Twój konik i będziesz miał czas na uzbieranie kasy na dużo lepszy montaż, już pod astrofoto.

jeśli kupisz tubę otaw, będziesz potrzebował jeszcze szukacza i okularów, no chyba że coś takiego będzie w komplecie, taki 5" maczek to dobry strzał, do US, coś tam też wypatrzysz z DS

( gromady kuliste, galaktyki, jaśniejsze mgławice - takie które się zmieszczą )

życzę udanych zakupów .

pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Rafal Sz A może zamiast Maka 127 taki Cassegrain 150? Ceny nowych podobne, wyposażenie dużo lepsze w GSO, wyciąg z mikroruchami, apertura większa o 40% (pomijam już fabryczne obcięcie apertury domniemane w obu sprzętach) co pozwala sięgnąć głębiej i pewniej, sam ostatnio oglądałem nim galaktykę Igła i powiem, że było widać delikatnie ciemne pasmo na wysokości jądra. Miałem kiedyś Maka 127 i 150 to 150 mm było zdecydowanie lepsze na DS, kulki te jasne już fajnie rozbijało. Kolejna sprawa to przelot optyczny, 27 mm z maka nie wystarczy nawet, żeby w pełni wykorzystać takie GSO 30 mm SV za to 35 mm przelotu w Cassegrainie jest już wystarczające i śmiało można szaleć z takimi okularami jak SWAN 33 mm. Otwarta konstrukcja szybciej będzie gotowa do pracy. Lustra są na stałe w jednej pozycji więc nie ma tego problemu jak z Makiem, że z nieodpowiednimi akcesoriami mamy przeogniskowanie układu co wiąże się również w skrajnych przypadkach ze znacznym pogorszeniem obrazu.

 

Minusy

pająk widoczny w obrazie jasnych gwiazd, jednak wzrost apertury w stosunku do 5" rekompensuje ten problem.

 

Gabaryty - jest dużo cięższy i większy, 5.5 kg na sucho. Pamiętam jak kiedyś przechodziłem z maka 127 na 150, to jest spora różnica w rozmiarach, tu jest tak samo. Jak Ci na tym zależy to odradzam bo wzrost rozmiarów wiąże się również z większymi wymaganiami odnośnie montażu. Jak celujesz w EQ5 to spoko, bez problemu sobie z nim poradzi, eq3-2 też da radę ale trzeba być delikatnym w ostrzeniu obrazu no i koniecznie statyw stalowy :) 

 

Współpraca z bino - nie wyobrażam sobie nie korzystać z nasadki bino do Układu Słonecznego więc mniemam, że i Ciebie kiedyś dosięgnie to pragnienie. Tutaj mak wygrywa bezproblemową pracą z nasadkami i to duży plus. Jak widzisz w podlinkowanym temacie Cassegrain ma z tym maleńkie problemy. Potrzebne są barlowy żeby złapać ostrość, chyba, że mamy nasadkę maxbrighta z pryzmatem Baadera co też sprawdziłem i opisałem.

 

Rynek wtórny - Na dobrą sprawę Cassegrainów nie ma za dużo na rynku bo to dość świeży produkt za to maka 127 możesz wyrwać w różnych cenach ale te 800-1000 to standard, więc w tym miejscu Mak jest bardziej opłacalny.

 

Nie namawiam tylko opisuję możliwości :) Wychowałem się na chińskich makach, mniej więcej wiem jak stoją w porównaniu do ClassciCassegrain 150 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej,

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, tak tu jak i prywatnie.

Jako że jestem w gorącej wodzie kąpany... jedzie do mnie wspomniany wcześniej zestaw. Czy była to dobra decyzja, czas pokaże :-)

 

Pozdrawiam serdecznie, raz jeszcze dziękuję i życzę dużo zdrowia i cierpliwości :-)

 

Rafał

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej,

 

Od ponad miesiąca bawię się z w/w zestawem i jestem bardzo zadowolony. Póki co celuję w to co widzę gołym okiem i uczę się nieba ;-)

Po pierwszych próbach ręcznej fotografii okularowej dałem sobie spokój i dokupiłem adapter do swojego leciwego Fuji X-T1. W załączeniu Jowisz i Saturn z dzisiejszego poranka oraz trochę starszy Księżyc. Nie wrzucam do oceny, bo zdjęcia robione "na pałę" ale coś tam wyszło ;-)

 

Dodatkowo doszedł jeszcze Barlow GSO 2x 2'' ED i używam go głownie z okularem Sky-Watcher LET 28 mm. Na tyle na ile się nie znam, jest to bardzo wygodna konfiguracja, dużo wygodniejsza od GSO SV 15 mm 1,25" który leży praktycznie odłogiem.

 

W tej chwili zaczynam się zastanawiać nad napędem albo systemem GoTo, tak by móc wydłużyć czasy naświetlania. Stary X-T1 nie najlepiej ogarnia wysokie ISO. Prawie kupiłem napęd Brassera StarTracker GoTo ale w ostatniej chwili się wycofałem, gdyż znalazłem w Internetach dość dużo negatywnych opinii o nim.

 

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję za pomoc.

 

Rafał

 

200519-034431-1139.jpg

200519-033705-1117.jpg

2020-05-19 22.10.46.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minutes ago, JSC said:

SW EQ 3.2 ma stalowe nogi 1,75"? szukam info po sklepach i nie mogę znaleźć.

Ja mam EXOS-2 i jak się właśnie okazało ze stalowymi nogami 1.5" zamiast zadeklarowanych przez sprzedawcę 1.75". Nie wiem teraz co zrobić. Niby w tej chwili nie widzę problemu z tym MAKiem ale jeśli kiedyś przyjdzie mi coś cięższego na tym wieszać, to może być problem...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.