Skocz do zawartości

Potrzebny montaż Dobsona do Synty 200/1000


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy istnieje opcja zakupu samego montażu Dobsona wraz z mocowaniami tak aby posadzić na to Syntę 200/1000 która oryginalnie była przeznaczona pod paralaktyk?

Zadaję takie pytanie , ponieważ chciałbym fotografować samoloty, a prowadzenie za nimi na paralektyku z jednoczesnym ostrzeniem do przyjemnych nie należy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowca do adaptacji na naszym rynku będzie ciężko dostać. Sprawdziłbym na wszelki wypadek astroshop.pl , teleskop-express.de , atm-telescopes.de Zobacz też, czy tuby 200/1000 nie da się powiesić na tym, co teleskopy.pl sprzedawały jako AZ5. Nie jest to Dobson, ale montaż AZ na trójnogu, z wyważeniem tuby i dodatkowo mikroruchami. Ramię głowicy można ustawić pod różnym kątem, więc tak pękata tuba być może wejdzie (w sensie opcji patrzenia w zenit lub blisko niego). Do astro taki zestaw pewnie byłby słoniem na glinianych nogach (drgania) ale może do samolotów wystarczy -nie wiem. Skonsultuj się z nimi.

 Teraz druga sprawa: Jeśli masz zaplecze warsztatowe, w sensie narzędzi, miejsca i czasu, to spróbuj zrobić własnej roboty Dobsona pod tę tubę. Ja wykonałem coś takiego dla siebie z płyty OSB, mogę służyć fachową radą. Niestety nie podejmę się zrobienia na zamówienie, bo nie dysponuję pełnym zapleczem warsztatowym. Mordowałem się "na raty" miesiącami w ciasnym mieszkaniu w bloku, korzystając z pożyczonej wyrzynarki. Najgorsze było "obtoczenie" ociosanych wyrzynarką tarcz podstawy (>40 cm śr.) za pomocą pilnika, śruby w starej wiertarce zamocowanej imadłem do blatu kuchennego w charakterze substytutu tokarni :hysterical: Tu bym radził to zlecić lub zrobić podstawę 4 lub 8 -kątną, mniej roboty. resztę da się w miarę łatwo ogarnąć.

 Tak czy owak, przy tej chałupniczej konstrukcji sporo się nauczyłem i wiem, na co trzeba zwrócić uwagę, w razie czego mogę robić za konsultanta. Przykładowo, użycie obejm od paralaktyka jako łoża tuby (zaproponowane wyżej przez kogoś) bardzo się sprawdza (wyważenie podłużne). ALE np. czopy osi Alt warto zamocować mimośrodowo (min. 1-2 cm), bo inaczej tuba będzie ciężka "na plecy" w niektórych położeniach (brak wyważenia poprzecznego). Po prostu swoje robi ciężar 2-calowego wyciągu i 50 mm szukacza. Ja nie przewidziałem tego na wstępie i musiałem modyfikować konstrukcję w trakcie powstawania. Teoretycznie duże tarcie na czopach może zniwelować ten efekt, ale to loteria, u mnie było za małe i nic już nie mogłem z tym zrobić. Na szczęście zrobienie nowych otworów mocujących czopy do obejm było banalnie proste.

 Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.