Skocz do zawartości

Kalkulator parametrów teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem w którym dziale najlepiej o tym pisać więc dodaję tu do społeczności AP. Było trochę przesiadywania w domu od połowy marca to człowiek zaczął zajmować się czymś rozwojowym. Na początku maja, 7 tygodni od otworzenia książki o Pythonie i zainstalowania IDE postanowiłem dla treningu zrobić swój pierwszy prosty programik w wersji exe i chcę go udostępnić dla zainteresowanych: https://github.com/mackmnk/kalkulator-teleskopu
To prosty kalkulator, który po podaniu ogniskowej [mm], średnicy lustra [mm] i źrenicy [mm] oblicza podstawowe parametry dotyczące teleskopów astronomicznych, takie jak:
- światłosiła (ogniskowa/średnica lustra),
- maksymalne użyteczne powiększenie (2x średnica lustra),

- minimalne użyteczne powiększenie(średnica lustra/źrenica),
- maksymalna użyteczna ogniskowa okularu (ogniskowa teleskopu/minimalne powiększenie),

- minimalna użyteczna ogniskowa okularu (ogniskowa teleskopu/maksymalne powiększenie),

- zdolność rozdzielcza teleskopu (zgodnie z kryterium Rayleigha 138/średnica lustra),

- maksymalny zasięg teleskopu pod ciemnym niebem 6.5 magnitudo (5 x log(średnica lustra/10).

Wrzucam, bo może komuś się przyda.   

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry dyskusyjne powinny być konfigurowalne. Na przykład mnożenie średnicy lustra razy 2 w celu wyliczenia maksymalnego powiększenia może być mocno dyskusyjne - często przyjmuje się dla luster 1,5 a nie 2, stosowane wobec refraktorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie już na początku powinienem zaznaczyć, że założenia są subiektywne, gdyż na sam maksymalny zasięg teleskopu znalazłem 6 wzorów :). Niemniej jednak dzięki za informację, na pewno będę brał to pod uwagę gdy będę działał dalej rozwijając kalkulatorek. 
Edit:  choć w moich newtonach zasada dla maxzoom = ok. 2x średnica lustra się sprawdza co było wielokrotnie testowane na kraterach księżycowych i planetach przy świetnym seeingu.

Edytowane przez mack_mnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mack_mnk napisał:

- maksymalny zasięg teleskopu pod ciemnym niebem 6.5 magnitudo (5 x log(średnica lustra/10).

 

Drobna korekta - chyba zabrakło plusa: Wzór jest postaci: 7.6 + 5*log(D)

D w cm. Czy 6 czy 7 to się nie spieram.

***

Warto dodać, że ta "źrenica" to oczywiście wielkość naszej źrenicy w oku.  W nocy u osób starszych otwiera się na zaledwie około 5mm u młodych bywa 7mm.  Są wyjątki !

 

Siema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie i recenzje, w linku do pobrania jest już wersja 1.1, dodałem w niej 2 dodatkowe pola wyboru:

- mnożnik dla teleskopu zależny od sprawności optycznej  (zakres 1 niska sprawność - 3 najwyższa sprawność np. apochromat)

- parametr poziomu jakości ciemnego nieba w magnitudo (zakres od 0.0 do 7.5)

 

PS. tak w tamtym wzorze był plus, który przez niedopatrzenie pominąłem. :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz lepiej :)

Tak wyszło dal mojego dobsona.

Nie masz sprawdzania czy wpisujemy przecinek, czy kropkę po liczbie. Wywala błąd.

Przydałoby się tez wyjaśni, czy np. liczba 1 w sprawności optycznje to najlepiej, czy najgorzej.

tabela1.jpg.f8e2b84f672d34d1a22ee2318da1f959.jpg

Edytowane przez midimariusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W następnej wersji postaram się dodać możliwość obsługiwania zarówno przecinków i kropek. Myślę o dodaniu informacji pomocniczych dla poszczególnych parametrów i postaram się o to powiększenie rozdzielcze. Dzięki za wszystkie komentarze, bardzo mi się przydaje taka informacja zwrotna.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.