Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop


jedmich

Pytanie

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Od jakiegoś czasu planuję kupić swój pierwszy teleskop. W budżecie mam ok. 1500-2000 zł. Po przejrzeniu kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset wątków na różnych forach, grupach etc. wytypowałem takie oto teleskopy:

1) https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-8--DeLuxe-203/1200-M-CRF-(mikrofocuser-1-10,-ch%C5%82odzenie-lustra,-model-680)-teleskopy-2035.html

2) https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex?from=listing

W tym miejscu nasuwa mi się pytanie. Czym różnią się te dwa teleskopy i, jeśli tak, czy różnice między nimi są duże?

3) https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1021-eq3-2-102-1000?from=listing

4) https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-mak-102-eq2-102-1300?from=listing

I kolejne pytanie. Jaki montaż proponujecie żółtodziobowi? Moje typy mają montaż paralaktyczny i nie mam pojęcia czy jest to dobry wybór. 

Z góry dziękuję za wszystkie bardziej i mniej pomocne komentarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jaki typ astronomii Cie interesuje? Do obserwacji mgławic i galaktyk potrzebujesz największej średnicy apertury jak się da, żeby zbierać jak najwięcej światła z tych ciemnych obiektów. Dla początkującego też najlepszy jest najłatwiejszy w obsłudze montaż - tym cechują się teleskopy na montażu dobsona, duże lustro o niskiej cenie. Te 2 które zlinkowałeś różnią się tym że ten GSO będzie szybciej się schładzał, przed obserwacją musisz wystawić teleskop na zewnątrz na jakiś czas , (zwykle co najmniej 50 minut dla dobsonów) żeby lustro miało taką samą temperaturę jak otoczenie, w przeciwnym razie obrazy mogą "drgać".

nie polecam teleskopu na montażu paralaktycznym dla nowicjusza, chyba że znasz kogoś kto Ci pokaże jak działa krok po kroku

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolejna ważna rzecz jest taka że jak kupujesz teleskop do obserwacji to dosyć szybko, jak szybko zależy od osoby, dochodzisz do wniosku że okulary które były w zestawie nie wystarczą.

Dla tych teleskopów masz po 2 okulary , jeden erfla 30mm który będzie bardzo dobry na początek i plossl 9m, który też narazie bym zostawił.   Ale moim zdaniem powinieneś dokupić okular o ogniskowej 15 mm który będzie z wyższej półki od tych 2 startowych. Jeżeli masz budżet około 2 tysiące, i kupisz któryś z tych dobsonów to wydaje mi się sensowny  https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-17-mm-2-1-25-quot 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nikt Ci nie udzieli odpowiedzi, który teleskop powinieneś kupić nie wiedząc: co konkretnie chcesz obserwować (Księżyc, planety, Słońce, czy też bardziej obiekty głębokiego nieba, np. mgławice), gdzie mieszkasz (miasto, wieś), czy w pobliżu są latarnie, czy będziesz obserwował w ogródku przed domem, czy z balkonu, jak duży jest balkon i na którym piętrze, a także w którą stronę jest skierowany (to jest ważne przy montażu paralaktycznym), czy mieszkasz w bloku z windą czy bez, czy masz samochód i czy zamierzasz jeździć z teleskopem pod ciemne niebo, czy ma to być sprzęt stacjonarny, czy warunki fizyczne i zdrowotne pozwalają Ci na przenoszenie teleskopów o wadze 30kg,, czy podany budżet dotyczy tylko zakupu teleskopu, czy również wyposażenia do niego (okulary zwłaszcza do światłosilnych Newtonów swoje kosztują, bo przez kitowe wiele nie zobaczysz), czy będziesz obserwował sam, czy wspólnie z dziećmi, a jeżeli to drugie, to w jakim wieku są dzieci itp. To tak w dużym skrócie. :emotion-5:

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, lumen napisał:

Nikt Ci nie udzieli odpowiedzi, który teleskop powinieneś kupić nie wiedząc: co konkretnie chcesz obserwować (Księżyc, planety, Słońce, czy też bardziej obiekty głębokiego nieba, np. mgławice), gdzie mieszkasz (miasto, wieś), czy w pobliżu są latarnie, czy będziesz obserwował w ogródku przed domem, czy z balkonu, jak duży jest balkon i na którym piętrze, a także w którą stronę jest skierowany (to jest ważne przy montażu paralaktycznym), czy mieszkasz w bloku z windą czy bez, czy masz samochód i czy zamierzasz jeździć z teleskopem pod ciemne niebo, czy ma to być sprzęt stacjonarny, czy warunki fizyczne i zdrowotne pozwalają Ci na przenoszenie teleskopów o wadze 30kg,, czy podany budżet dotyczy tylko zakupu teleskopu, czy również wyposażenia do niego (okulary zwłaszcza do światłosilnych Newtonów swoje kosztują, bo przez kitowe wiele nie zobaczysz), czy będziesz obserwował sam, czy wspólnie z dziećmi, a jeżeli to drugie, to w jakim wieku są dzieci itp. To tak w dużym skrócie. :emotion-5:

Widzę, że nie doprecyzowałem swojego pytania i dziękuję za wskazanie mi tego. Więc tak: połowę czasu spędzam na Śląsku, mieszkam tam w domu z balkonem i podwórkiem na obrzeżach średniego miasta (60 tys. mieszkańców), sporą część roku spędzam również na obrzeżach Gdańska (ok. 20 km od centrum), w bloku z tarasem na dachu i balkonem.  Co do obserwacji to interesuje mnie głównie Układ Słoneczny. Jeśli uda się zaobserwować coś z DS'u to super, ale nie to jest moim głównym celem. Mam warunki do transportowania teleskopu oraz możliwości do ewentualnych wyjazdów w celach obserwacyjnych (mogę nawet wynieść teleskop na plażę, ale to chyba nie najlepszy pomysł :ermm:). Oglądać planuję z tatą, który swego czasu liznął trochę astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Newton to sprzęt raczej do DSów. 8 cali pokaże ich bardzo dużo. 

Owszem można i planety, ale nie do tego skonstruowano to ustrojstwo. Do planet lepszy jest np Mak.

Ale to nie jest istotne, większość osób zaczynających zabawę w astronomię nie wie na czym to polega i co chce obserwować. To zupełnie naturalne. Dlatego większość mówi - planety i US bo myśli, że to łatwiej. A później zdziwienie, że wokół tyle wspaniałych DSów znacznie łatwiej dostępnych od planet, które są w większości nisko i ich obserwacje są słabe. 

DSów jest mnóstwo, są one widoczne cały rok, w różnych porach różne. 

Do obserwacji szukaj miejsc bezpiecznych. Plaża jest OK w przypadku Newtona, o ile to plaża poza sezonem. Im ciemniej, tym lepiej. 

 

Jeśli jednak jesteś nastawiony na US, to polecam Mak 150. Bije on kontrastem Newtona w tej konkurencji. Na montażu AZ, po co męczyć się na paralaktyku.

Ale jedno nie wyklucza drugiego w przypadku Newtona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.