Skocz do zawartości

Tanie Fajerwerki - NGC 6939 + NGC 6946


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz wrzucam stack pod ocenę i bardzo chętnie poczytam krytykę. Co poprawić (bez wymiany sprzętu)?

Sky-Watcher BKP 130/650
EQ2 z napędem w jednej osi
Sony NEX-3N
484 x 15s (przebrane z 811 zdjęć) + darki i flaty, iso 6400
Zbierane przez dwie noce 10 & 11.08.2020 (podwójne spajki :/ )
Sequator, Photoshop, Topaz DeNoise AI

 

ngc6946-2020-08-12--004.thumb.jpg.74a431784e7f95d8fe1d14bc589416de.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dzień, więc nie pora na oglądanie fotek, ale przy takim wycięciu tła (histogram na 0), mogłeś podarować sobie klatki kalibracyjne. 

 

image.png.ddffb28d01346a7d888e2858f9a65fbf.png

 

Kolorystykę możesz poprawić np. metodą fotometryczną w darmowym Sirilu. Jeśli lubisz ciemne tło, to daj mu chociaż z 15/255, będzie znacznie przyjemniej. 

Jak robisz kilka sesji na 1 obiekt, pilnuj rotacji pola i nie wyciągaj teleskopu z obejm (lub zaznacz pozycję teleskop-obejma przeciętą taśmą klejącą). Spajki się rozdwoiły. 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem z wyrównaniem tła. Flaty pomogły w niewielkim stopniu. Ostatecznie opędzlowałem jaśniejsze miejsca. Przyciemniłem całość, ale wciąż widzę łaty.

 

Przy pierwszym spotkaniu z Siril odbiłem się od interfejsu, ale zrobię kolejne podejście.

 

Rozważałem właśnie jakiś sposób powielania ustawień na kilka nocy. Dzięki za tip z taśmą. I generalnie dzięki za wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaj dalej!

Celuj aby poziom czerni oscylował pomiędzy 6 a 9% jasności. No i nie przesadzaj z odszumianiem, bo galaktyka wyszła jakby była zrobiona z budyniu. Odnośnie płaskości tła- w przypadku obróbki obiektów nierozciągłych tj. galaktyk, gromad i pól gwiazdowych, w miarę prostym i zarazem do pewnego stopnia niedegradującym sposobem jest zrobienie sztucznego flata w Fitsworku.

Zainwestuj w korektor komy, to znacząco podniesie finalną jakość zdjęć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. 

 

Jest w ogóle jakiś korektor komy na 1,25? Pewnie kosztowałby tyle, co cała rura razem z montażem. To chyba nie ma sensu. 

 

Zrobiłem drugie podejście. Udało mi się ogarnąć trochę Siril - kolory z fotometrii i ekstrakcja tła.
Modyfikacje na podstawie danych zewnętrznych feels like cheating, ale przyjemnie wyrównało tło. 

Fitswork spróbuję przy następnej okazji. 

 

Trochę mniej szalałem z odszumianiem tym razem. 

 

Lepiej?

 

ngc6946-2020-08-12--007.thumb.jpg.a5cea1b9db83b890bfc9734519a67a50.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, karp_killer napisał:

Jest w ogóle jakiś korektor komy na 1,25? Pewnie kosztowałby tyle, co cała rura razem z montażem. To chyba nie ma sensu. 

Na 1,25" pewnie nie ma. Korektor tani nie jest https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1802&lunety=Korektor komy 2 do teleskop w Newtona F 3 5 F 6 MPCC Mark III Baader Planetarium, szukaj używki na giełdach astro.

Jak ostrzysz. Używasz maski bahtinowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na razie nie będę kupował korektora, z którym nic nie zrobię. Prędzej zmienię montaż lub przesiądę się na teleobiektyw. 

 

Ostrzę ręcznie bez maski. Odnosiłem wrażenie, że tak mam większą dokładność. Jest źle? Montaż się koleboce i chyba przegiąłem z iso, więc może to to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy trafiłeś z ostrością. Ja ufam wskazaniom maski. 

EQ2 to paździerz nie montaż. Sam wiesz jak jest.

Nex 3-N to niezły bezlusterkowiec i podpinając do niego obiektyw od 200mm (lepiej 135mm) mógłbyś nawet na tym "montażu" robić fajne szerokie pola. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam właśnie taki setup, Sonnar albo Jupiter. 
Zaletami EQ2 są: jest tani i wchodzi na rower i jest tani. 

Nex 3-N ma cyfrowy zoom w live view. Wydaje mi się, że dokładniej mogę wtedy określić, kiedy gwiazda jest najmniejsza. Natomiast mam trudności z oceną wskazań maski i tego, czy paski układają się symetrycznie. Ja mogę ufać wskazaniom maski, ale nie ufam sobie, że dobrze je czytam ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.